مسکو برای همکاری با شرکای خود در مساله افغانستان آماده است

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: اوضاع افغانستان نگران کننده است و روسیه برای همکاری با شرکای خود به منظور مقابله با تهدیدهای امنیتی از افغانستان و حل مسائل این کشور آماده است.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، پسکوف روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: روسیه در کنار شرکای خود با توجه به تهدیدهای امنیتی احتمالی از افغانستان قرار دارد. 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با اشاره به بیانیه های وزارت خارجه و دفاع  این کشور که در آن بارها نسبت به اوضاع افغانستان ابراز نگرانی جدی شده است، گفت که روسیه برای همکاری با شرکای خود در این وضعیت آمادگی دارد. 

پسکوف بار دیگر خاطرنشان کرد که روسیه قصد اعزام نیروی نظامی به افغانستان را ندارد.

وی تصریح کرد: روسیه به همراه ازبکستان و تاجیکستان در مرز آن کشور با افغانستان رزمایش سه جانبه برگزار می کند و در آن آمادگی رزمی و توانمندی نظامی آزمایش می شود.

این رزمایش سه جانبه روزهای ۵ تا ۱۰ ماه اوت با عنوان «جنگ میدان» در منطقه مرزی تاجیکستان و افغانستان برگزار خواهد شد. 

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با افزایش حملات گروه طالبان به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع این کشور را ناامن‌تر کرده است.

گروه طالبان در زمان حاضر تقریبا همه مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان را تحت کنترل دارد و چندی پیش صدها نفر از نیروهای افغانستانی به تاجیکستان گریختند. 

 پسکوف در بخش دیگری از سخنان خود گفت که رزمایش ناتو در گرجستان، مساله ای است که بدقت پیگیری می شود. 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: این رویداد یک بار دیگر نشان می دهد که ناتو زیرساخت های نظامی خود را در نزدیکی مرزهای روسیه تقویت می کند و این مساله بدقت مورد پیگیری قرار می گیرد. 

به گفته وی، نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه، مسکو را مجبور به اتخاذ تدابیر برای تامین امنیت خود می کند. 

 تمرینات  نظامی چند  ملیتی Agile Spirit ۲۰۲۱ سازمان پیمان  آتلانتیک  شمالی (ناتو) روز دوشنبه طی مراسمی در  پایگاه نظامی «سناکی» گرجستان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک گرجستان» به نقل از وزارت دفاع این کشور ، این تمرینات نظامی با مشارکت ۷۰۰ نظامی آمریکایی ، یک  هزار و  ۶۰۰  نظامی گرجی و  ۲۵۰  نظامی از ۱۵ کشور عضو  ناتو  و فعال در برنامه های این سازمان نظامی ، برگزار می شود.

پسکوف در بخش دیگری از سخنان خود در مورد طرح تشکیل ارتش واحد ترک توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان گفت که امیدوار است گسترش روابط این دو کشور به ثبات منطقه لطمه نزند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha