اخبار کوتاه از جنوب آذربایجان غربی

۷ مرداد ۱۴۰۰، ۱۳:۴۱
کد خبر: 84419872
اخبار کوتاه از جنوب آذربایجان غربی

مهاباد- ایرنا- فوت پسر بچه چهار ساله ای در شاهین‌دژ، دستگیری ۲ صیاد سهره در اشنویه، نجان جان مادر باردار در یکی از روستاهای مهاباد و زنده گیری یک مار در منزل مسکونی در این شهرستان از جمله اخبار کوتاه جنوب آذربایجان غربی در ۴۸ ساعت گذشته در جنوب آذربایجان غربی است.

مسوول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شاهین‌دژ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دنبال گزارشی مبنی بر سقوط یک پسر بچه چهار ساله از روی راه پله در یکی از منازل این شهرستان ماموران اورژانس بلافاصله در محل حاضر شدند.

اسماعیل فرحناک اضافه کرد: در این حادثه این پسر بچه به علت شدت جراحات وارده دچار مرگ مغزی شده و در نهایت جان خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه به گفته اعضای این خانواده نبود برق و تاریکی عامل این اتفاق بوده است، گفت: به علت شرایط سنی این کودک امکان استفاده از سایر اعضای بدن وی برای بیماران دیگر فراهم نبوده است.

نجات جان مادر و نوزاد توسط اورژانس ۱۱۵ مهاباد

مسوول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: در پی تماس همسر مادر باردار با اورژانس ۱۱۵ از مرکز EOC شهرستان به پایگاه فوریت‌های پزشکی "کیتکه" مبنی بر وجود مادر باردار پرخطر در روستای "بهرام آباد"این شهرستان، بلافاصله اکیپ فوریت‌های پزشکی با طی نمودن مسافت ۶۵ کیلومتری در یک جاده خاکی خود را به روستای اقماری بهرام آباد رسانده و جان مادر باردار پرخطر که به دنبال پاره شدن کیسه آب و تولد نوزاد به خطر افتاده بود را از مرگ نجات دادند.

سینا باغچه‌ای افزود: در این عملیات بلافاصله اقدامات اندازه گیری علائم حیاتی، رگ گیری، سرم تراپی و اکسیژن تراپی بر روی بیمار در محل توسط فوریت‌های پزشکی انجام گرفت و اقدامات پس از زایمان برای مادر باردار پرخطر در منزل وی انجام گرفت و مادر باردار پرخطر و نوزاد وی را تا بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد همراهی و به بخش زایمان بیمارستان انتقال دادند.

وی اضافه کرد: این مادر باردار ۲۷ ساله در هفته چهلم بارداری به سر می‌برد و فرزند دوم خود را حامله بود که به علت پاره شدن کیسه آمنوتیک ممکن بود در اثر خونریزی شدید جان مادر و نوزاد به مخاطره بیافتد که با حضور به موقع پرسنل فوریت‌های پزشکی، مادر و نوزاد از خطر مرگ نجات یافتند. حال کنونی مادر و نوزاد مساعد است.

مار ۲ متری در مهاباد سر از یک منزل مسکونی درآورد

مدیرعامل سازمان آتش نشانی مهاباد از زنده گیری یک حلقه مار سمی در منطقه سیدآباد این شهرستان خبر داد و گفت: در پی تماس مردمی با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی مبنی بر وجود یک حلقه مار در منزل مسکونی واقع در منطقه سیدآباد این شهرستان بلافاصله یک گروه سه نفره از نیروهای سازمان به محل اعزام شدند.

رحمان احمدی افزود: آتش نشانان با استفاده از تجهیزات تخصصی، مار را به دام انداختند و به منظور حفاظت از موجودات و احترام به محیط زیست در محل مناسبی در طبیعت رها کردند.

او با بیان اینکه امسال با توجه به کاهش بارندگی و افزایش دما، ورود حیوانات موذی و به ویژه خزندگان از جمله مار به مناطق شهری افزایش یافته است، از شهروندان خواست در صورت مشاهده مار در محیط‌های مسکونی، ضمن حفظ خونسردی از کشتن و آسیب زدن به آن خودداری کرده و با دقت این حیوان را تعقیب و پس از شناسایی محل دقیق اختفای آن، آتش نشانی را برای به دام انداختن آن مطلع سازند.

هم‌اکنون این سازمان در مهاباد در قالب سه ایستگاه، ۴۲ نفر پرسنل عملیاتی و با برخورداری از هشت دستگاه خودرو سبک و نیمه سنگین، عملیات امداد و نجات و اطفای حریق را انجام می‌دهد.

۲ صیاد سهره در ارتفاعات اشنویه دستگیر شدند

رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه گفت: یگان حفاظت محیط زیست این اداره در گشت و کنترل مناطق و ارتفاعات این شهرستان توانستند ۲ صیاد متخلف سهره را شناسایی و دستگیر کنند.

کریم خضری افزود: متخلفین با مشاهده ماموران قصد فرار را داشتند که در تعقیب و گریز ماموران یگان حفاظت محیط زیست دستگیر شدند. 

وی گفت: از متخلفین یک حلقه دام و تعدادی ادوات زنده سهره کشف و پرونده جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شد. 

وی ادامه داد: با توجه به استفاده متخلفان از ۲ قطعه سهره به عنوان طعمه این افراد همچنین به ۶ میلیون ریال جریمه نقدی جهت جبران ضرر و زیان زیست محیطی نیز محکوم شدند.

اشنویه از شهرستان‌های مرزی آذربایجان‌غربی است که با توجه به وضعیت اکولوژیکی و برخورداری از سیمای زیست محیطی مطلوب از زیستگاه‌های مهم استان به‌شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha