سفر رئیس پنتاگون به ویتنام  و اشارات تلویحی او به چین

تهران – ایرنا - «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در سفر به ویتنام درصدد تعمیق مناسبات امنیتی میان دو کشور برآمد درحالی که دو طرف، تحرکات چین در دریای جنوبی چین را به دقت زیر نظر دارند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، با وجود برقراری مناسبات نظامی نزدیکتر بین آمریکا و ویتنام پس از چهار دهه از پایان جنگ ویتنام در سال ۱۹۷۵، دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته است محدودیت هایی برای روابط با ویتنام وجود دارد تا زمانی که هانوی در زمینه حقوق بشر به پیشرفت هایی دست یابد.

ویتنام از منتقدان سرسخت داعیه چین بر دریای جنوبی چین است و از سخت افزارهای نظامی آمریکا بهره می برد.

رئیس پنتاگون قبل از دیدار با همتای ویتنامی خود در هانوی گفت که آمریکا قصد ندارد از ویتنام بخواهد بین کشورها یکی را انتخاب کند.

آستین افزود: یکی از اهداف اصلی ما اطمینان از این مساله است که متحدان و شرکای ما از آزادی و امکان ترسیم سرنوشت شان برخوردار هستند.

وزیر دفاع آمریکا نامی از چین نبرد، اما بسیاری، سخنان او را اشاره تلویحی به چین ارزیابی کردند چرا که این برداشت در برخی از کشورهای آسیایی رایج است که پکن از کشورها می خواهد بین چین و آمریکا یکی را انتخاب کنند.

روز چهارشنبه یک فروند کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرد. اگرچه این گونه تحرکات معمول است، اما اغلب خشم چین را برمی انگیزد.

براساس این گزارش، آمریکا همچنین روز یکشنبه هفته جاری ۳ میلیون دُز واکسن مدرنا روانه ویتنام کرد و میزان واکسن های اهدایی واشنگتن به واسطه طرح واکسیناسیون جهانی کوواکس را به ۵ میلیون دُز رساند.

ویتنام در دهه های اخیر به اصلاحات اقتصادی و تغییرات اجتماعی دست زده است، اما حزب حاکم کمونیست این کشور کنترل شدیدی بر رسانه ها دارد و مخالفان سیاسی را تاب چندانی نمی آورد.

«مارک کناپر» نامزد پیشنهادی بایدن به عنوان سفیر بعدی آمریکا در ویتنام ماه جاری وعده داد روابط امنیتی دو طرف تقویت شود. وی در عین حال گفت که این مساله تنها در صورتی به سطح پتانسیل کامل می رسد که هانوی به پیشرفت قابل توجهی در زمینه حقوق بشر دست یابد.

«نووین سوان فوک» رئیس جمهوری ویتنام نیز صبح روز پنجشنبه در دیدار با آستین گفت که بی صبرانه منتظر سفر آتی «کامالا هریس» معاون رئیس جمهوری آمریکا به ویتنام است.

یک منبع مطلع اعلام کرد که هریس به احتمال زیاد در ماه اوت (مرداد – شهریور) به ویتنام و سنگاپور سفر می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha