۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۵۷
کد خبرنگار: 1179
کد خبر: 84419573
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فرماندار: شهرستان هویزه با چالش آب مواجه است

اهواز - ایرنا - فرماندار هویزه گفت: هویزه در طول سال با چالش آب مواجه است لذا باید به این شهرستان نگاه ویژه تری شود تا در آینده باز هم دچار مشکل نشویم.

به گزارش ایرنا حبیب عفری چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات کم آبی کشاورزان و دامداران هویره در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: شهرستان هویزه در منتها الیه رودخانه‌ کرخه قرار داشته و دارای ۲ بخش مرکزی و نیسان است. فعالیت مردم این منطقه بیشتر در زمینه کشاورزی، دامداری و فرآورده‌های صنعتی است که نیاز به آب دارند.

وی با بیان اینکه شهرستان هویزه در بحث تامین آب مظلوم واقع شده است افزود: مردم هویزه بسیار بابصیرت، متدین، ولایی و همواره در کنار مسئولان استان و کشور هستند لذا نباید از این شهرستان غافل شویم.

فرماندار هویزه گفت: زمانی که دبی آب بالا می آید اولین شهرستانی که زیان می بیند هویزه است و هنگامی که آب رها نشود باز هم هویزه متضرر می شود. 

وی افزود: در جلسات گذشته بارها گفتم که نگذارید یک غیزانیه دیگر در جفیر رخ دهد که متاسفانه توجهی به این موضوع نشد و اگر در بحث تأسیسات آب امام علی (ع) بهتر کار می شد الان تنش آبی در شهرستان نداشتیم.

عفری گفت: هیچ یک از ۲۸ شهرستان استان در زمینه آب مشکل هویزه را ندارند در حالی که بزرگترین دامپروری گاومیش استان در هویزه است.

وی افزود: ۹۵ درصد مردم این شهرستان کشاورز هستند و نیاز به آب در این منطقه بسیار حیاتی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آب شرب هویزه از کرخه تامین می شود اگر آب این رودخانه قطع شود، وجود مردم به خطر می افتد و  اگر قبلا اقدامات بهتری در این شهرستان انجام می شد اکنون نیاز به چاره اندیشی نبود.

فرماندار هویزه ضمن تشکر از صبر و حوصله مردم هویزه و همراهی آنها با مسئولان محلی گفت: این مردم نیاز به آب شرب و کشاورزی پایدار دارند.

وی اظهار داشت: اگر کشت شلتوک در کرخه، شوش، حمیدیه، اهواز و ... انجام می شود چرا در هویزه انجام نشود و عدالت باید برای همه یکسان باشد.

وی افزود: تجمعات صورت گرفته در هویزه هیچگاه از چارچوب مسالمت آمیز خود خارج نشد و خود مردم کار را مدیریت می‌کردند که مبادا اتفاق خاصی رخ دهد که جا دارد از آنها تقدیر شود. 

عفری گفت: مطالبات مردم هویزه کلان نیست و از طرفی چون وقت محدود است انتظار می رود که هر چه سریعتر مشکلات شهرستان حل شود.

در ادامه یکی از معتمدان شهرستان هویزه گفت: از مسئولان استانی و کشوری انتظار داریم که توجه بهتری به تامین آب کشاورزی شهرستان داشته باشند.

وی افزود: زمانی در جنگ تحمیلی مردم هویزه مقابل دشمنان ایستادگی کردند اما امروز بحث تنش آبی از جنگ نیز سخت تر است.

وی اضافه کرد: مردم هویزه تنها از حقوق خود دفاع کردند که برچسب های دیگری به آنها زده شد در حالی که مردمان این دیار پاک و نجیب هستند و حتی اگر آب به آنها نرسد به این مرز و بوم خیانت نخواهند کرد.

در پایان این نشست از تاسیسات آبی امام علی شهرستان هویزه و تصفیه خانه های این شهرستان بازدید به عمل آمد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha