۴۲ درصد واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها، فعال بودند

کرمان - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور با بیان اینکه ۱۶ بانک تعداد یکهزار و ۷۹۳ واحد تولیدی را در تملک گرفته اند گفت: ۴۲ درصد این واحدها فعال و مابقی غیرفعال بوده اند.

به گزارش ایرنا، بابک دین پرست شامگاه چهارشنبه در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان افزود: وضعیت واحدهای تحت تملک شبکه بانکی را طی پنج سال گذشته پیگیری کردیم، هفت بار دستور رئیس جمهوری را برای تعیین تکلیف تملک شبکه بانکی گرفتیم و مصوبات بانک مرکزی را بارها داشتیم که سرانجام در اردیبهشت توانستیم آمار نهایی این واحدها را بگیریم.

وی اظهار داشت: بانک کشاورزی در رتبه نخست، بانک ملی با ۳۳۸ واحد تحت تملک در رده دوم و بانک ملت سوم کشور بود.

دین پرست افزود: ابتدا این واحدها را شناسایی کردیم و آیین نامه نحوه واگذاری غیرضرور بانک ها را از سال ۹۶ پیگیری کردیم که این آیین نامه در دولت لغو و در روز ۱۱ آذرماه اصلاح و ابلاغ شد.

بانک ها حق تملک ندارند

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور گفت: این آیین نامه در روز دهم خردادماه امسال نیز اصلاح، مصوب و ابلاغ شد که بر این اساس هیچ بانکی حق ندارد واحد تحت تملک داشته باشد.

۱۷ واحد تولیدی کرمان در تملک بانک ملت

وی با بیان اینکه ۱۷ واحد در استان کرمان فقط در تملک بانک ملت قرار دارد تصریح کرد: شورای بانک ها نشستی برگزار کند که همه واحدهای تحت تملک را تا پایان دولت واگذار کند، ۴۶ واحد تولیدی این استان را تعیین تکلیف کنید زیرا دستورالعمل واگذاری را ابلاغ کردیم.

دین پرست همچنین به در اختیار داشتن دستور العمل جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی کشور اشاره کرد و با اشاره به نشست خبرگان مورد وصوق بانکی و اقتصادی گفت: این هیات دلایل و مستندات بانک ها را معرفی و رئیس کل بانک مرکزی حکم صادر می کند.

وی در ادامه گفت: اگر بانکی از پرداخت تسهیلات کارگروه رفع موانع تولید استنکاف کند و حتی در صورتی که مورد تایید این هیات قرار نگیرد بانک موظف است تسهیلات را پرداخت کند،نپرداختن تسهیلات تخلف محسوب می‌شود و موارد برای برخورد قانونی به هیات بانک ها ارجاع می‌شود.

دین پرست خطاب به اعضای کارگروه رفع موانع تولید در کرمان یادآور شد: از مصوبات کوتاه نیایید همه بدانند که باید پای احکام ایستاد، مردانه به‌پای تولید بایستید و هرکس استنکاف کرد به دستگاه قضایی معرفی شود؛همانطور که طی ماه‌های گذشته ۲۰۰ مورد را به این دستگاه ارجاع دادیم، باید با پیگیری مصوبات ستاد تسهیل پاسخگوی مردم باشید.

وی با بیان اینکه کرمان یکی از استان های بزرگ خودروسازی کشور است عنوان کرد: کارگروه تسهیل را در استانداری تهران موظف کردیم مشکلات خودرو سازان را دریافت و برای پیگیری ارائه کند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی بیشتر خودروسازان استان کرمان نیز ارزی بود که هیات خبرگان بانکی آن را بررسی کند و رای دهد و سایر مشکلات را هم اعلام کنید که در دستور کار ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید قرار گیرد.

وی افزود: طبق قانون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شرایط بحرانی بودن واحدهای مشکل دار استان را تعیین می کند، نگرانی ها را افزایش دهید زیرا که مشکلی به واحدهای مشکل دار اضافه نشود که به واحد بحرانی تبدیل شوند.

بانک‌های کرمان وضعیت واحدهای تولیدی خود را تعیین تکلیف می‌کنند

دبیر شورای هماهنگی بانک های استان کرمان نیز در این نشست گفت: بانک های این استان علاقه ای به تملک واحدهای تولیدی ندارند و وضعیت موجود به‌علت عملکرد صاحبان این واحدها رخ داده است.

الله داد محمدی افزود: بانک‌های استان کرمان به سرعت نسبت به تعیین واحدهای تولیدی تحت تملک خود اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما نیز جزو مردم کرمان هستیم یادآور شد: بانک ها همواره در حمایت از تولید در این استان پیشگام بوده اند و بیشتر مشکلات واحدهای تولیدی از سیستم بانکی نیست.

محمدی با قدردانی از حمایت‌های استاندار کرمان گفت: شبکه بانکی استان کرمان همواره به مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید پایبند است و آمار نشان می‌دهد که در اجرا نیز موفق عمل کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha