«بی‌اعتمادی به غرب»محور اصلی بازتاب سخنان رهبر انقلاب دررسانه‌های عربی

تهران-ایرنا-رسانه های عربی، سخنان امروز رهبر انقلاب در دیدار با رئیس جمهوری و اعضای دولت دوازدهم را بازتاب دادند و تاکید ایشان در بی اعتمادی به غرب را برجسته کردند.

به گزارش ایرنا، شبکه المسیره یمن امروز ( چهارشنبه ) با اشاره به این دیدار گزارش داد: آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران در این دیدار تاکید کرد که نمی توان به توافق با غرب اعتماد کرد و آمریکا تحریم را بر نداشته است و آن را لغو نخواهد کرد.

این شبکه ادامه داد: رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دولتمردان ایران گفتند وقتی به توافق با غرب یا گفت و گو با آنها و آمریکا تکیه کنید نمی توانید پیشرفت کنید. 

المسیره به نقل از رهبر معظم انقلاب افزود: اگر کارهایتان را به غرب موکول کنید ناموفق خواهید ماند و هر زمان که بدون اعتماد به غرب حرکت کنید، موفق خواهید شد. 

آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه غربی ها به ما کمک نمی کنند، افزود: هرجا که بتوانند ضربه خواهند زد و اگر جایی هم ضربه نمی‌زنند به این دلیل است که نمی‌توانند و این تحربه مهمی است.

المسیره با اشاره به بدقولی های آمریکا افزود: آیت الله خامنه ای در این دیدار به این بدقولی ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در برجام قول های توخالی داده و متعهد شدند که این تحریم ها را لغو کنند، افزود: اما آنها این تحریم ها را لغو نکردند و نخواهند کرد و در مذاکرات شرط می کنند که یک بند راجع به سایر موضوعات باید درج شود و در غیر این صورت، توافق نامه حاصل نمی شود. 

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند که هدف آمریکا از گنجاندن مورد جدید در مذاکرات، زمینه سازی برای مداخله در برنامه موشکی ایران ، محتوای توافق هسته ای و مسائل منطقه ای است.

شبکه تلویزیونی المنار نیز گزارش داد که آیت الله خامنه ای در این دیدار از دولت آینده خواست که از تجربیات دولت قبلی عبرت بگیرند و گفت که در دوره فعالیت این دولت روشن شد که اعتماد به غرب بی فایده است. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: شما باید از تجربیات خود استفاده کنید و من شخصاً یکی از این تجربیات را ثبت کرده ام و جمله ای است که همیشه با شما و مردم تکرار کرده ام و اکنون همان را تکرار می کنم و نسل های آینده باید از این تجربه بهره مند شوند که به غرب اعتماد نکنند. 

آیت الله خامنه ای با بیان اینکه غرب کمکی به ما نمی کند و همیشه منتظر است تا هر زمان که فرصت شد به ما حمله کند، افزودند: ما هیچگاه نباید برنامه های داخلی خود را در رهن برنامه های غرب قرار دهیم و با غرب همگام شویم زیرا ناگزیر ناکام خواهد ماند. اگر کارهای خود را به غرب رهن دهید، ناموفق خواهید ماند و اگر بدون اعتماد به غرب حرکت کنید، موفق خواهید شد.

همچنین شبکه العالم گزارش داد : آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران امروز در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری و اعضای دولت برگزار شد، عید سعید غدیر را به عموم مسلمین به ویژه مردم ایران تبریک گفت.    

رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از سخنان خود سخنان خود عملکرد دولت آقای روحانی در بخشهای مختلف را یکسان ندانست و افزود: در بعضی موارد مطابق انتظارات ما بود در حالی که در برخی موارد اینگونه نبود.

ایشان با تاکید بر لزوم بهره مندی از تجربیات دولت های یازدهم و دوازدهم در آینده، افزود: یکی از تجربیات بسیار مهمی که در این مرحله اتفاق افتاد، عدم اعتماد به غرب است و در آینده باید از آن بهره مند شد. 

العالم اضافه کرد: آیت الله خامنه ای در این دیدار گفت: در این دولت روشن شد که اعتماد به غرب بی فایده است و آنها (غربی ها) کمکی نمی کنند و هر کجا که بتوانند ضربه می زنند و هر کجا که این کار را نکردند، نتوانستند.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند که برنامه‌های داخلی هرگز نباید متکی به غرب باشد زیرا قطعاً شکست خواهند خورد.

شبکه العالم با اشاره به اینکه آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور و اعضای دولت را خطاب قرار دادند ، افزود: ایشان خطاب به آنها گفتند که شما هر جا که امور را به غرب و مذاکره با آن آن و آمریکا ربط دادید به موفقیت نرسیدید و هرجا بدون اعتماد به غرب حرکت کردید و از آن قطع امید کردید به موفقیت دست یافتید. 

در این پیوند بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت که آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران در خصوص اینکه آمریکا در جریان مذاکرات خود در وین می خواهد برخی مفاد را به توافق هسته ای اضافه کند تا بعداً از آنها به عنوان بهانه ای برای برنامه های موشکی و دخالت در امور داخلی ایران استفاده شود، هشدار داد. 

این خبرگزاری اضافه کرد : آیت الله خامنه ای در آخرین دیدار خود با اعضای دولت حسن روحانی گفت: آمریکایی ها می خواهند موارد اضافی در توافق هسته ای قرار دهند تا بهانه ای برای مداخلات بعدی آنها در برخی از امور ایران و برنامه موشکی شود. 

وی افزود: در این دولت مشخص شد که اعتماد به غرب موجب موفقیت نمی شود و و غربی ها به ما کمک نمی کنند و هر جایی که بتوانند ضربه می زنند.

اسپوتنیک در ادامه به نوشت که آیت الله خامنه ای درباره مذاکرات اخیر در وین به این نکته اشاره کرد که آمریکایی ها بدخواهانه برخورد می کنند و فقط قول کلامی می دهند که تحریم ها را لغو می کنند  اما آنها آنها را لغو نکردند و نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا در قبال عهد شکنی و تعهدات خود پاسخگو نیست ، افزود: همانطور که یک بار این توافق را انجام داد و آن را نقض کرد.

بخش عربی شبکه روسیه الیوم نیز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار افزود: آیت الله خامنه ای گفت که ما نباید کارهای داخلی خود را با روابط با غرب ارتباط دهیم زیرا قطعاً آنها شکست خواهند خورد و هر جا بدون اعتماد به غرب به توانایی های داخلی خود تکیه کردیم، موفق شدیم و شاهد این موضوع عملکرد دولت فعلی است. 

وی ادامه داد: آمریکا قول می دهد تحریم ها را لغو کند اما این کار را نکرد و نخواهد کرد و آنها را به مذاکره در سایر موضوعات به ویژه مساله موشکی و مسائل منطقه ای پیوند می دهد.

رهبر انقلاب اسلامی ایران با اشاره به اینکه مقامات آمریکایی می خواهند موارد دیگری را در متن توافق هسته ای بگنجانند تا  بعداً مورد استناد قرار دهند و ادعا کنند که تهران اصل توافق را نقض کرده است. 

روسیه الیوم اضافه کرد: آیت الله خامنه ای، تلاش های تیم مذاکره کننده ایران در توافق هسته ای را ستود و تاکید کرد که آمریکا هنوز بر مواضع سرسختانه خود پافشاری می کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha