۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۴
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84419262
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض ساکنان جزایر محل آزمایش های اتمی فرانسه به سفر مکرون

تهران - ایرنا - همزمان با دیدار امانوئل مکرون از جزایر فرانسوی پولینزی ، شهروندان این جزایر با اعتراض به آزمایش های اتمی سال های گذشته دولت فرانسه در این جزایر ، خواستار عذرخواهی و توقف این اقدامات شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای شبکه فرانس ۲۴؛ بسیاری از ساکنان این مجمع الجزایر با بیش از ۱۰۰ جزیره که بخشی از سرزمین های ماوراء بحار فرانسه به شمار می رود، براین باورند که این آزمایش ها موجب افزایش نرخ ابتلا به سرطان در میان آنان شده و خواستار شفافیت بیشتر در این باره و دریافت غرامت از دولت فرانسه شده اند.  

مکرون شنبه شب برای نخستین دیدار رسمی به مدت چهار روز از این مجمع الجزایر از هنگام به قدرت رسیدن در ۲۰۱۷ وارد تاهیتی شد که به علت همه گیری از سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاده بود. او در این دیدار پیامدهای ۱۹۳ آزمایش هسته ای فرانسه را از ۱۹۶۶ تا ۱۹۹۶ بررسی کرد که موجب بیماری سرطان در بساری از ساکنان این جزایر شده که خواستار پوزش دولت فرانسه و دریافت غرامت هستند.  

چند سازمان، گروه و انجمن سیاسی پولینزی از سال ها پیش در باره تاثیرهای نامطلوب و آسیب های درازمدت انتشار اشعه رادیو اکتیو از این آزمایش ها، هشدار داده بودند.   

هزاران شهروند این مجمع الحزایر روز ۱۷ ژوئیه (26 تیر ماه) برای بزرگداشت قربانیان یکی از آلوده کننده ترین این ازمایش ها در سال ۱۹۷۴ تظاهرات کردند. تظاهرات مشابهی نیز در ۲ ژوئیه (11 تیر ماه) در اعتراض به سالگرد نخستین آزمایش هسته ای فرانسه در این مجمع الجزایر برپا شد.  

بر اساس نتیجه تحقیقی که در ماه مارس منتشر شد، ساکنان این جزایر در معرض اشعه رادیواکتیو بیشتر از مقداری که رسما اعلان می شود قرار گرفته اند که دولت مرکزی نه در باره آن هشداری داده بود و نه اقدامی برای حفاظت از شهروندان کرده بود. نزدیک به ۱۱۰ هزار نفر به صورت خطرناکی در معرض اشعه رادیو اکتیو قرارگرفته بودند که تقریبا شامل تمام ساکنان این شبه جزیره در آن هنگام می شود. 

به گفته سباستین فیلیپ پژوهشگر؛ فرانسه از ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۴ آزمایش های هسته ای را بدون توجه به مخالفت ها و فشار جهانی برای انتقال انها به زیر زمین، در جو اجرا و گستره پیامدهای آن را پنهان می کرد، تا اینکه آنها را از سال 1975 به این مکان منتقل کرد.  

تارنمای پژوهشی "دیسکلوز" در ماه مارس (اسفند) موجی ایجاد کرد و در آن مدعی شد که نزدیک به دو هزار صفحه از اسناد طبقه بندی نشده ارتش فرانسه را در مورد نزدیک به ۲۰۰ آزمایش انجام شده در اطراف پلی نزی فرانسه تجزیه و تحلیل کرده است. این تحقیق که با همکاری کارشناسان آماری و دانشگاه پرینستون در آمریکا انجام شده نتیجه گرفته است که "مقامات فرانسوی بیش از ۵۰ سال است که تأثیر واقعی آزمایش هسته ای بر سلامت مردم منطقه پلی نزی را پنهان کرده اند. " 

 این آزمایش های هسته ای فرانسه همچنان موجب خشم ساکنان این مجمع الجزایر بوده و ساکنانش این اقدام فرانسه را به عنوان بی توجهی نسبت به سلامت جان افراد حاضر در این مجمع الجزایر می دانند. ساکنان این جزایر معتقدند این سیاست پاریس گواه روشن استعمار و حتی نژادپرستی علیه مردم این مجمع الجزایر فرانسوی تلقی می شود.  

 براساس اسناد فاش شده تاکنون و از زمان پایان آزمایشات هسته ای در سال ۱۹۹۶، فقط به ۶۳ غیرنظامی در این مجمع الجزایر به دلیل قرار گرفتن در معرض تششعات رادیواکتیو غرامت پرداخت شده است.  

  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان