۱۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۵
کد خبرنگار: 5210
کد خبر: 84419257
۰ نفر

برچسب‌ها

رغبت کشاورزان ابرکوهی به کشت محصولات کم آبخواه و روش‌های نوین آبیاری

یزد- ایرنا - کمبود آب که خشکسالی‌های متوالی از پیامدهای ناگوار آن بوده موجب شده است تا کشاورزان شهرستان ابرکوه در استان یزد دیگر رغبتی به کشت محصولات پرآبخواه که بخش قابل توجهی از حوزه کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی آنها را در بر می‌گیرد، نداشته باشند.

به گزارش ایرنا کشاورزان ابرکوه حتی اگر بخواهند به فعالیت در کشت محصولات پر آبخواه ادامه هم بدهند امکان آن نیست، چون آب نیست و همین موجب شده تا از کشت این نوع محصولات روی گردان شوند و در مورد سایر محصولات هم به روشهای نوین آبیاری متوسل شوند.

در همین راستا آنها تولید محصولات جالیزی که در زمره محصولات پر آبخواه هست را ۲۰ تا ۷۰ درصد کاهش داده اند که سهم هندوانه از این کاهش، ۹۰ درصد بوده است.

چند کشاورز ابرکوهی در گفتگو با ایرنا بر توجه به کشت محصولات کم ابخواه و همچنین توجه ببشتر به روش های نوین ابیاری تاکید کردند.

حمزه و جمال کارگر، ۲ برادر کشاورز ابرکوهی به گزارشگر ایرنا گفتند: موضوعی که لازم است کشاورزان رعایت کنند این است که کاشت محصولات پرآبخواه مثل کاشت هندوانه را از مزارع خود حذف کنند.

آنها افزودند: البته هزینه مورد نیاز برای تجهیز مزارع و باغ ها به سامانه های آبیاری نوین به قدری افزایش یافته که کمک های بلاعوض دولت فقط جوابگوی بخش اندکی از این هزینه هاست و کشاورزان نیز که عمدتا خرده مالک هستند، توان مالی کافی برای خرید این تجهیزات را ندارند اما بعلت کم آبی، چاره ای جز روی آوردن به آن نیست.

این کشاورزان ادامه دادند: با وجود همه مشکلات این حوزه، لازم است کشاورزان ضمن کاهش کشت محصولات پر ابخواه، از روش های جدید ابیاری برای کاهش مصرف آب هم استفاده کنند.

مسوول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه هم با بیان اینکه سال آینده نیز کاهش سطح زیرکشت محصولات پر آبخواه و از جمله هندوانه با توجه به شرایط منابع آبی منطقه ادامه خواهد یافت گفت: حدود ۲ دهه پیش سطح زیرکشت این محصول افزون بر ۵۰۰ هکتار بود که هم اکنون به کمتر ۲۰ هکتار رسیده است.

حسن زارع به کشاورزان شهرستان توصیه کرد سال آینده زراعی در صورتی که مایل به کاشت هندوانه هستند از روش های نوین آبیاری استفاده کنند.

وی با اشاره به کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی در این شهرستان گفت: برای کاهش مصرف آب در کشت هندوانه موجود نیز از روش آبیاری نوین استفاده شده است.

زارع همچنین تصریح کرد: کار برداشت هندوانه در سطح ۲۰ هکتار از اراضی این شهرستان آغاز شده و پیش بینی می شود از این میزان حدود ۶۰۰ تن محصول برداشت شود.

وی با بیان اینکه حدود ۲۵ خانوار در کشت این محصول فعالیت دارند  خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوا و مراقبت‌های ویژه کشاورزان در زمینه داشت و برداشت و مبارزه با علف‌های هرز، متوسط تولید محصول هندوانه در هر هکتار ۲۷ تن و دربعضی از مزارع به ۴۰ تن در هکتار هم رسیده است.

سرپرست جهاد کشاورزی ابرکوه نیز با بیان اینکه سطح زیرکشت هندوانه در این شهرستان در سالهای اخیر به دلیل کاهش بارندگی از ۱۱۵ به ۵۰ هکتار کاهش یافت ، گفت: با توجه به کم آبی و افت سطح سفره آب های زیرزمینی و پرآبخواه بودن این محصول، کشاورزان رغبتی به کاشت آن ندارند.

علی محمد هوشمند با اشاره به اینکه برای تولید هر کیلوگرم هندوانه حداقل ۴۰۰ لیتر آب نیاز است، اظهار داشت : فعالان این بخش با توجه به کمبود آب نسبت به کاشت محصول کم آبخواه اقدام کنند.

سرپرست جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: با توجه به شرایط کم آبی و افت سطح سفره های زیر زمینی ، کشت گونه های زراعی و باغی کم آبخواه و پر بازده  متناسب با اقلیم منطقه در دستور کار کشاورزان است. 

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان برای کاشت محصولات گل خانه ای شامل پسته ، داروهای گیاهی و زعفران که متناسب با اقلیم منطقه است تلاش کنند.

این مسوول تصریح کرد: بهره برداران این بخش در ۲۵ سال اخیر با پدیده خشکسالی ، دست پنجه نرم می کنند و هر سال هم از میزان ذخایر آبی و بارندگی ها کاسته می شود که توسعه اقتصادی کشاورزان و روستاییان را به خطر انداخته است.

مدیر امور منابع آب ابرکوه نیز گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال آبی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ و افت سطح آب‌های زیرزمینی، از کشاورزان و بهره برداران انتظار می رود  که به دلیل بحرانی بودن وضعیت منابع آبی این شهرستان ، برداشت این ماده حیاتی را بیش از پیش مدیریت کنند.

سیدعلی مشکات بابیان اینکه به دلیل کم آبی در این منطقه، دشت ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد است افزود: کاهش آب سفره های زیرزمینی و افت سطح آب چاه های کشاورزی ، شوری آب برخی چاه ها و همچنین ایجاد فروچاله ها نشان از بحرانی بودن شرایط آب در این شهرستان است. 

به گفته مسوول آب وخاک جهاد کشاورزی  ابرکوه ، این شهرستان یکی از قطب های مهم بخش کشاورزی استان یزد است و با توجه به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه به آبیاری نوین تجهیز شده که سه هزار و ۲۰۰ هکتار آن مربوط به هشت سال گذشته است.

احمد زرنگار خاطرنشان کرد: یکی از تجهیزات آبیاری قطره‌ای ، نوار «تیپ » است که بیشتر برای کشت‌های ردیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کشاورزی برای آبیاری گیاهان وسیله پخش آب به اندازه کافی نزدیک گیاه نصب می‌شود تا آب از طریق نفوذ عمقی در خاک به محدوده ریشه گیاه برسد.

وی اضافه کرد: در این سیستم، آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین هدایت می‌شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود و  با استفاده از روش آبیاری قطره‌ای می توان هدر رفت آب را به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

سالانه در مجموع ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید می شود.

ابرکوه ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی ها در ۴۰ سال گذشته به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha