تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت در جشن غدیر در پاکستان 

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با دهه ولایت و اعلام امامت حضرت امیرالمومنین امام علی (ع)، شرکت کنندگان در مراسم باشکوه جشن عیدغدیرخم که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان برگزار شد، لزوم ولایت پذیری و تحکیم وحدت میان ملل اسلامی را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، برنامه "محفل شعر و ادب غدیر" به مناسبت عید سعید غدیر خم به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با مشارکت موسسه پاکستانی منهاج القرآن در محل خانه فرهنگ ایران در شهر «راولپندی» برگزار شد.

«سید محمد علی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان مهمان ویژه این مراسم بود و همچنین «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در اسلام‌آباد و برخی از شخصیت‌های مذهبی و اجتماعی پاکستان طی سخنانی تاکید کردند که وحدت و انسجام امت اسلامی کمر دشمنان را می‌شکند.

در این مراسم جمع زیادی از بانوان و دوستداران اهل بیت (ع) اعم از اهل تسنن و شیعه از جمله برخی از بانوان نخبه وابسته به سازمان منهاج القرآن پاکستان و شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و علمی حضور داشتند.

در ادامه برنامه، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان طی سخنانی به بیان ویژگی‌ها و فضایل حضرت امام علی (ع) به عنوان پیشوای بزرگ دین اسلام پرداخت و گفت: مسلمانان با پیروی از سیره امیرالمومنین (ع) می‌توانند به وحدت میان امت اسلامی کمک کرده و همدلی و همگرایی میان مذاهب اسلامی را گسترش دهند.

احسان خزاعی افزود: علمای اسلام باید با تبیین سیره امام علی (ع) مسیر وحدت، همبستگی و انسجام میان جوامع اسلامی را گسترش دهند.

تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت در جشن غدیر در پاکستان 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز با تبریک عید سعید غدیر خم به تشریح فرازهایی از خطبه غدیر پرداخت و گفت: بهترین سخن فرمایشات پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر است. خطاب پیامبر اکرم (ص) در این خطبه، همه مردم است، اعم از مردمی که در واقعه غدیر حضور دارند و یا ندارند.

حسینی افزود: پیامبر رحمت، ولایت امام علی (ع) را امری الهی می‌دانند و نه از جانب خودشان و لذا فرمودند: خداوند متعال، علی (ع) را برای شما به عنوان امام و ولی قرار داد و همان کسی که امامت او را تعیین کرد هم او طاعتش را بر همه اعم از مهاجرین، انصار، تابعین، غائبین، حاضرین، عجم، عرب، آزاده، برده، صغیر، کبیر، سفید، سیاه و هر کس که در عالم جزو موحدین است را واجب کرد.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: ‌ای مردم این را بدانید که هیچ علمی نیست مگر این که خداوند متعال در وجود من قرار داده، هر علمی که خدا به من آموخت من همان را تماما به علی ابن ابیطالب، امام المتقین منتقل کردم.

سفیر ایران گفت: اگر از امامی که به فرموده پیامبر اکرم (ص) ما را به حق و حقیقت راهنمایی می‌کند و او را ولی و اسوه و الگو قرار دهیم، همانطور که در حدیث قدسی "ولایة علی بن ابی طالب حصنی، فمن دخل حصنی امن من ناری" آمده است، قطعا در قلعه مستحکم الهی وارد می‌شویم.

وی اظهار داشت: باید روز عید غدیر تبریک گفت، به این دلیل که ولایت علی ابن ابیطالب (ع) را پذیرفتیم و در قلعه محکم ولایت او قرار گرفته‌ایم و با ذکر "الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی بن ابیطالب" خداوند متعال را شکر می‌کنیم که این نعمت عظمای خود را نصیب همه کرد.

خانم «نصرت جعفری» رئیس حوزه علمیه خواهران جامعه الزهرا (س) در اسلام‌آباد ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر گفت: حیات امام علی (ع) و معصومین علیهم السلام در واقع ترویج سنت و سیره پیامبر گرامی اکرم (ص) است. وی افزود که علم، معرفت، زهد و تقوا و شجاعت را از ویژگی‌های بارز امام علی (ع) دانستند.

تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت در جشن غدیر در پاکستان 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha