۱۰ درصد از جمعیت اصفهان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند

اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به روند واکسیناسیون جمعیت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفری تحت پوشش این دانشگاه در استان گفت: تاکنون ۱۰ درصد از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه دُز اول و ۲.۷ درصد دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، دکتر طاهره چنگیز روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه مرکز تجمیع واکسیناسیون ملک‌شهر اصفهان افزود: البته این نسبت در مقایسه با ضرورت رسیدن به ایمنی ۷۰ درصدی، بسیار پایین است‌.
وی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه ۲۳ تا ۲۵ هزار واکسن کرونا در استان تزریق می‌شود، اظهار کرد: اگر بخواهیم به سرعت بالایی برسیم و این عدد به روزانه ۵۰ هزار تزریق برسد، لازم است از یکسو تعداد مراکز تزریق واکسن و از سوی دیگر نیروی لازم برای این کار افزایش پیدا کند تا بصورت سه‌نوبته، روند واکسیناسیون ادامه یابد  و این کار نیازمند مشارکت و همگامی بالاست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: البته با توجه به اجرای طرح شهید سلیمانی، این همکاری روبه افزایش است و امیدواریم با اتمام واکسیناسیون فرصتی فراهم شود تا پرسنلی که ۱۸ ماه پیوسته در حال کار بودند بتوانند جشن شکرگزاری داشته باشند.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: مبانی و گزارش‌های علمی حاکی از آن است که بشر به زودی‌ از شر ویروس کرونا نجات پیدا نمی‌کند لذا تنها راه آن ایمنی ۷۰ درصدی جامعه است.
وی با بیان اینکه ایمنی۷۰ درصدی از ۲ روش امکانپذیر است، افزود: یکی از این روش‌ها راهی است که کشور سوئد با جمعیت ۱۰ میلیونی خود انتخاب کرد و در این روش هیچ محدودیتی در برابر بیماری کرونا قابل نشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: بر این اساس با شیوع کرونا، موج گسترده‌ای از ابتلا و مرگ‌ومیر در سوئد بوجود آمد و بسیاری از سالمندان و افرادی که ایمنی پایین داشتند جان باختند و حتی بسیاری از مراکز نگهداری سالمندان بدلیل کاهش مشتری تعطیل شدند ولی امروز در این کشور ایمنی بوجود آمده است و خبری از موج‌های ابتلا به کرونا نیست.
وی تصریح کرد: روش دیگر، انتخاب محدودیت‌ها و تلاش برای واکسیناسیون جمعی است که کشور ایران بدلیل اینکه روش اول با شرع، عرف و قانون و سیره نظام اسلامی متفاوت بود، روش دوم را دنبال کرد.
چنگیز اضافه کرد: بر این اساس در کشور ما از یکسو لازم است برخی محدودیت‌ها اعمال شود و از سوی دیگر باید برای واکسیناسیون همگانی تلاش صورت گیرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: اولویت پذیرفتن و رعایت محدودیت‌ها متوجه آحاد مردم و تلاش برای خرید، تولید و ایجاد مراکز واکسیناسیون وظیفه سردمداران کشور و مسوولان است.
 وی تصریح کرد: عملیات واکسیناسیون شهروندان با افزایش دسترسی به واکسن و ایجاد مراکز تجمیع در استان سرعت بخشیده می شود.
دکتر چمگیز گفت: امروز یکی از مهمترین امر به معروف‌ها، امر به رعایت موازین کرونایی برای حفظ جان خود و سایر آحاد جامعه است.

به گزارش ایرنا، مرکز تجمیعی واکسیناسیون ملک‌شهر، امروز با حضور سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی فرمانده سازمان بسیج مستضعفین کشور، عباس رضایی استاندار و جمعی از مسوولان محلی در دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان افتتاح شد.

این مرکز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، پشتیبانی برخی از صنایع استان و با مدیریت سپاه صاحب الزمان(عج) و تایید دانشگاه علوم پزشکی در دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان دایر شده است.
با راه‌اندازی ۲ مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در ملک‌شهر و رهنان، تعداد مراکز تجمیعی در کلانشهر اصفهان به منظور تسریع در واکسیناسیون کرونا و افزایش سطح ایمنی جامعه به هشت واحد رسید.
در زمان حاضر حدود ۱۳ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در سایر شهرستان‌های استان نیز فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha