آب آشامیدنی ۱۹ روستای رازوجرگلان خراسان شمالی با تانکر تامین می شود

بجنورد- ایرنا- معاون برنامه ریزی فرماندار رازوجرگلان گفت: بروز خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها در سال جاری موجب شده است تا آب آشامیدنی ۱۹ روستای این شهرستان مرزی خراسان شمالی با تانکر تامین شود.

احمد وحیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس بررسی ها هم اکنون، حدود ۲۳ روستا با ۲۲ هزار و ۶۰۶ نفر جمعیت در رازوجرگلان با تنش آبی مواجه هستند.

وی تعداد روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شود در بخش مرکزی ۱۰ روستا، در بخش جرگلان هفت روستا و در بخش غلامان ۲ روستا اعلام کرد.

وحیدی افزود: همچنین به روستاهای اسمی دولان، شهرک کرپشلی، کلاته میرزا و بخشی از شهر یکه صعود که تحت پوشش اداره آب و فاضلاب شهرستان نیست به طور روزانه با تانکر آبرسانی می شود.

وی با اشاره به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دما و کاهش بارش باران در شهرستان، یادآور شد: احتمال افزایش روستاهای با تنش آبی وجود دارد که می توان با صرفه جویی بخشی از مشکلات را رفع کرد.

پیش از این نیز مدیر جهادکشاورزی رازوجرگلان گفت، خشکسالی ۸۳۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و باغی این شهرستان مرزی خسارت زد که بیشترین آن محصولات زراعی است.

به گزارش اداره کل هواشناسی خراسان شمالی میزان بارش در بازه زمانی از ابتدای مهرماه سال ۹۹ تا اول تیرماه امسال حدود ۱۴۷ میلیمتر  باران باریده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۴۷ درصد کاهش دارد.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن  استان در این شهرستان است.
براساس آمار رسمی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی حدود ۲۵۶ روستای در این خطه شمال شرق کشور با تنش آبی مواجه هستند که برای رفع آن به ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

این میزان اعتبار برای آبرسانی و یا مرمت شبکه انتقال و چشمه ها باید هزینه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha