خطر سرایت ویروس کرونای دلتا در نوزادان و کودکان بیشتر است

مشهد- ایرنا - متخصص کودکان و نوزادان و عضو هیأت علمی گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انتقال و سرایت‌پذیری و خطرات ویروس جهش یافته کرونای دلتا در نوزادان و کودکان بیشتر از سایر گروه‌های سنی است.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر بهاره ایمانی افزود: ویروس کرونا با گذشت زمان و تکثیر در جوامع انسانی دچار موتاسیون (جهش) و تغییر می‌شود و تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان را درگیر می‌کند.

وی ادامه داد: گونه‌های مختلف ویروس کرونا برای گروه سنی اطفال خطرآفرین بوده و از خصوصیات دیگر نوع جدید آن که دلتا نام دارد، احتمال بیشتر ابتلای کودکان و نوجوانان به آن است و والدین باید بیش از پیش مراقب فرزندان خود باشند.

متخصص کودکان و نوزادان و عضو هیأت علمی گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه استفاده از ماسک را به عنوان ایمن‌ترین راه برای حفظ سلامت و عدم ابتلا به ویروس کرونا می‌دانیم، گفت: هر چند احتمال ابتلای بیشتر کودکان و نوجوانان به ویروس دلتا تاکنون در مطالعات به عمل آمده اثبات نشده است، اما با این حال آکادمی اطفال ایالات متحده آمریکا به تازگی توصیه کرده است که تمام کودکان بالای ۲ سال از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: تب و لرز، علائم تنفسی مثل گلو درد، سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه، علائم گوارشی مانند اسهال، تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی، از دست دادن حس‌های چشایی و بویایی، سردرد، بدن درد، ضعف و بیحالی از جمله علائم ابتلای کودکان به ویروس کرونا است و والدین در صورت مشاهده هریک از این موارد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند تا مشکلی برای فرزندشان به‌وجود نیاید.

دکتر ایمانی با بیان اینکه ویروس دلتا حتی کودکان زیر یکسال را هم درگیر می‌کند، ادامه داد: ماهیت ویروس جهش یافته دلتا افزایش انتقال و سرایت‌پذیری آن است و در شرایط کنونی توصیه می‌شود والدین نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و کودکان را به مناطق شلوغ و پرجمعیت نبرند، ضمن اینکه باید مشوق کودکان بالای ۲ سال برای استفاده از ماسک باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha