هوای زاهدان برای سی و ششمین روز متوالی آلوده شد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان امروز چهارشنبه به ۴۳۸ میکروگرم برمترمکعب معادل سه برابر حد مجاز رسید و هوای این شهر برای سی و ششمین روز متوالی آلوده شد.

محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت بیشینه غلظت ذرات غبار در هوای زاهدان به ۷۸۶۴ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۵۱ برابر حد مجاز نیز رسیده است.
وی افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که منشأ اکثر پدیده‌های خاکدار امسال زاهدان غیر محلی بوده و از سایر نقاط به این شهر نفوذ کرده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: با افزایش کانون‌های تولید گردوغبار در استان و فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه در شمال و جریانات مونسون هند در جنوب استان، فراوانی وقوع پدیده های خاکدار در زاهدان افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: خشک شدن تالاب‌های هامون در شمال استان، وجود بیابان های غرب و شرق زاهدان، قرارگیری در امتداد کویر لوت و وجود بیابان‌های گسترده در مرزهای افغانستان و پاکستان  سبب شده تا گرد و غبار بیشتری به این شهر منتقل شود.
حیدری تصریح کرد: فصل گرم سال بیشترین روزهای گردوغباری سال زراعی جاری را به برای زاهدان به ارمغان آورده به طوریکه گردوغبار جریانات شمالی یعنی بادهای ۱۲۰ روزه و  جریانات جنوبی و فعالیت سامانه های همرفتی در بیابان های اطراف، موجب گسیل گردوغبار به این شهر شده است.
وی گفت: با وجود کاهش شدید بارندگی در سیستان و بلوچستان در سه فصل گذشته، انتظار افزایش فراوانی وقوع پدیده های خاکدار در استان وجود داشت که  البته در این مدت این موضوع به وقوع پیوست.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان به شرایط دمایی زاهدان نیز اشاره کرد و افزود: در یک ماه اخیر افزایش دما نیز قدری شرایط را برای مردم دشوار کرد به نحوی که بیشینه دمای هوا زاهدان به مرز ۴۲ درجه سلسیوس نیز رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha