معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:وضعیت اضطراری در فارس اعلام شود

شیراز- ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به شیوع کرونا و افزایش تعداد مبتلایان در مقایسه با موج‌های قبل، نیاز است که وضعیت اضطراری در استان فارس و کلانشهر شیراز اعلام شود.

به گزارش ایرنا،عبدالرسول همتی، چهارشنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا در شیراز افزود: در موج جدید علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان، سن ابتلا و سن فوتی‌ها هم کاهش یافته و بیماری بیشتر جوانان و افراد میان سال را درگیر کرده است.
وی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و ۱۸۹ هزار تست تشخیص در استان انجام شده و در این زمینه استان فارس جایگاه نخست را در کشور دارد.
او اظهار داشت: استراتژی ما در استان افزایش تعداد تست برای شناسایی بیماران و درمان آنها در مراحل اولیه است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون نتیجه تست ۳۳۴ هزار و ۹۷۲ نفر در استان مثبت شده که از این تعداد پنج هزار و ۱۱۸ نفر فوت کرده‌اند و ۹۵ درصد مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند.
همتی گفت: دیروز رکورد بستری بیماران در استان را با بستری ۵۰۵ نفر داشتیم در حالی که در موج‌های قبل حداکثر تعداد بیماران بستری در یک روز ۳۴۰ نفر بود.
وی افزود: هم‌اینک ۲ هزار و ۸۴۴ بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۲۸۶ بیمار بدحال هستند که ۱۳۰ نفرشان با دستگاه تنس مصنوعی تنفس می‌کنند.
او ادامه داد: در موج‌های قبلی ۲ هزار و ۵۰۰ تخت پیش بینی کردیم که در مقطع کنونی این ظرفیت افزایش یافته و بیمارستان ۲ و سه پشتیبانی نیز مجددا راه‌اندازی شده است و بیمارستان‌های خصوصی را نیز زیر بار آورده‌ایم.
همتی افزود: این در حالی است که هنوز در میانه موج هستیم و به قله موج نرسیده‌ایم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: البته در مواجهه با شرایط، چهار سناریو از جمله ایجاد بیمارستان صحرایی را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم هرچند معتقدیم که بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.
وی افزود: در بحث واکسیناسیون نیز هم‌اینک گروه‌ سنی ۵۵ سال در حال دریافت واکسن هستند و علاوه بر این برنامه‌ریزی کرده‌ایم که معلمان، رانندگان حمل و نقل عمومی و خبرنگاران را نیز واکسینه کنیم.
او ادامه داد: تاکنون ۶۹۶ هزار تزریق واکسن در استان انجام شده که از این تعداد ۵۰۰ هزار تزریق مربوط به دز اول و ۱۹۶ هزار تزریق نیز مربوط به دز دوم بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تاکنون ۲۰ هزار دوز واکسن کووبرکت نیز در استان تزریق شده است.
همتی، با اشاره به عدم استقبال برخی شهرستان‌ها از تزریق واکسن کرونا گفت: به رغم اختصاص سهمیه واکسن به تمام شهرستان‌های استان در تعدادی از شهرستان‌ها از جمله کوار، کوهچنار، آباده، فراشبند و زرین دشت شاهد هستیم که استقبالی از سوی گروه‌های هدف نشده و انتظار است که تمهیداتی اتخاذ شود تا شاهد مراجعه گروه‌های هدف برای دریافت واکسن باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha