موافقت مجلس با اولویت به انتزاع بخش شهرسازی از وزارت راه

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای بررسی اولویت گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی تقاضای اولویت نسبت به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل «وزارت حمل و نقل» و «وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین» در اجرای تبصره«۱»ماده «۱۰۰»آیین نامه داخلی مجلس در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه و پس از استماع نمایندگان مخالف و موافق، اعمال اولویت با رای ۱۲۰ نماینده موافق به تصویب رسید.

پیش از رای گیری «کمال علیپور» نماینده قائمشهر به عنوان متقاضی بررسی این طرح با اولویت گفت: وزارت راه و شهرسازی حجم بالایی از کارهای ساخت و ساز را بر عهده دارد که سبب شده انجام بسیاری از آنها با تاخیر رو به رو شود.

وی درباره گرانی مسکن در طول سه سال گذشته گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن، رهاسازی این بخش توسط وزارت راه و شهرسازی است. همچنین این وزارتخانه پیگیر امور زیرساختی کشور نیست تا تفکیک وزارت راه از شهرسازی بدون تحمیل هزینه به دولت بیشتر احساس شود.

«سیدغنی نظری» نماینده خلخال در مخالف با این طرح گفت: اولویت جامعه گرانی‌ها، رتبه بندی معلمان و مسائل و مشکلات حاد جامعه در حوزه اشتغال است و چنین طرح‌هایی باید از اولویت مجلس خارج شود.

وی دلیل مشکلات در وزارت راه و شهرسازی را مدیریتی دانست و گفت: این مشکلات ساختاری نیست.از طرفی این طرح با قانون برنامه ششم مغایرت دارد و سبب گسترش دولت می‌شود.

نماینده مردم خلخال ادامه داد: بیشتر امور در حوزه وزرات راه و شهرسازی قابل واگذاری به بخش خصوصی است و مشکلی برای این موضوع وجود ندارد.

«معین الدین سعیدی» نماینده چابهار به عنوان موافق این طرح نیز گفت: انتزاع حمل و نقل و مسکن یک ضرورت است تا سبب شود به تولید یک میلیون مسکن در سال برسیم.

وی با اشاره به بار مالی این طرح خاطرنشان کرد: با روند فعلی در حوزه تولید مسکن، یک قرن زمان خواهد برد تا یک ایرانی صاحب مسکن شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha