صدور ۶ هزار هنر کارت جدید

تهران- ایرنا- مدیر عامل هنر کارت از چاپ ۶ هزار هنر کارت توسط بانک عامل در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۵۷ هزار هنرکارت تولید شده بین واجدان شرایط توزیع شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، مصطفی خادم المله، با اشاره به راه اندازی پروژه هنرکارت، گفت: این کارت، یک کارت هویتی است که به اعضای تأیید شده صندوق اعتباری هنر تعلق می‌گیرد. بنابراین نخستین هدف این کارت شناسایی است که اطلاعات دارنده کارت شامل عکس، نام و نام‌‎خانوادگی و رشته فعالیت متقاضی به زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن درج شده است. هنرکارت عضو شبکه شتاب کشور نیز می‌باشد و تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و… را پوشش می‌دهد.
 

فرآیند صدور هنرکارت

مدیرعامل هنرکارت با اشاره به فرایند صدور این کارت گفت: پس از ثبت درخواست متقاضیان در سامانه هنرکارت، تطبیق اطلاعات ثبت شده متقاضی در این سامانه با اطلاعات ثبتی در سامانه صندوق اعتباری هنر انجام می‌شود. در صورت عدم تناقض، پرونده به بانک ارسال و افتتاح حساب گروهی صورت می‌پذیرد. برای هر هنرمند یک شماره حساب اختصاصی و جدید تعریف می‌شود. پس از اتصال شماره کارت به حساب، تصویر فرد متقاضی به همراه سایر اطلاعاتی که برای صدور کارت بانکی مورد نیاز است برای چاپ بر روی هنرکارت آماده و به چاپخانه ارسال می‌شود. پس از این مرحله، کارت‌ وارد مرحلۀ توزیع می‌شود.
 

ثبت اطلاعات ناقص در بیش از ۴ هزار پرونده

خادم المله در ادامه اظهار داشت: از زمان آغاز ثبت نام تاکنون بیش از ۶۷ هزار نفر از اعضای صندوق در سامانه هنرکارت ثبت نام و اطلاعات متقاضیان بررسی شده است. پس از بررسی‌های انجام شده در این مرحله مشخص شد اطلاعات هویتی، اسم لاتین و... حدود۴ هزار نفر از متقاضیان با بی‌دقتی ثبت شده است که همین موضوع سبب شد فرایند افتتاح حساب و صدور کارت برای این گروه با تأخیر انجام شود. تصویر پرسنلی متقاضیان به عنوان یکی از پارامترهای هویتی اشخاص، بسیار حائز اهمیت است. تعداد ۱۳ هزار عکس شرایط و یا کیفیت لازم را برای صدور کارت نداشتند. سه مرحله اطلاع رسانی از طریق پیامک و تعداد بی شماری تماس تلفنی با اعضا برای اصلاح اطلاعات طی این مدت گرفته شده است.
 

محافظت از شماره تماس هنرمندان در فرآیند توزیع هنرکارت

مدیرعامل هنرکارت با اشاره به جزییات توزیع هنرکارت گفت: طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان‌ها تصمیم گرفته شد هنرکارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها توزیع و هنرکارت هنرمندان تهرانی به آدرس ثبت شده در سامانه هنرکارت ارسال شود.
در جریان توزیع هنرکارت به دلیل حساسیت در حفظ حریم شخصی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، امکان انتشار شماره تلفن گیرنده‌ی کارت وجود نداشت. بدین ترتیب هماهنگی نیروهای شرکت توزیع کننده کارت‌ها با متقاضیان به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، نقل مکان، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله و... با سختی زیادی صورت گرفت.
 

ارسال بیش از۵۷ هزار هنرکارت تا پایان تیرماه۱۴۰۰

خادم المله با اشاره به آمار ثبت نام در سامانه هنرکارت اظهار داشت: تا پایان تیرماه سالجاری تعداد ۶۷ هزار و ۴۰۱ هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار عضو صندوق اعتباری هنر در سامانه هنرکارت ثبت نام کردند. که برای ۶۷ هزار و ۳۶ نفر معادل ۹۹.۵ درصد افتتاح حساب انجام شده است. برای ۶۵ هزار و ۷۱۳ نفر از اعضا طی دو مرحله کمک هزینه بیکاری ایام کرونا واریز شد. اکثریت افرادی که برای آنها افتتاح حساب انجام نشده است کسانی بودند که اطلاعات هویتی‌شان با اطلاعات ثبت‌احوال تطبیق نداشته است.
وی در ادامه گفت: از ۶۷ هزار و ۴۰۱ نفر متقاضی برای بیش از ۵۷ هزار نفر هنرکارت چاپ شده است. به دلیل عدم کیفیت مناسب عکس‌های ارسالی توسط اعضا، امکان چاپ هنرکارت بیش از ۳ هزار نفر هنوز فراهم نشده است که این موضوع از طریق پیامک و تماس تلفنی به اطلاع این گروه رسیده است. همچنین اطلاعات ۶ هزار و ۱۵۷ نفر از اعضا به بانک عامل ارسال که منتظر اتمام فرایند چاپ و دریافت هنرکارت این گروه هستیم. ۳۶۹ نفر از هنرمندان واجد شرایطی که به تازگی در سامانه هنرکارت ثبت نام کرده اند نیز در مرحله بررسی و افتتاح حساب قرار دارند. در میان ثبت نام کنندگان متأسفانه ۷۲ نفر فوت شده اند و برای ۱۳ نفر بدلیل پرونده قضایی امکان افتتاح حساب وجود ندارد. اقدامات قانونی برای برخورداری ۳ نفر از هنرمندان تبعه افغانستان نیز با بانک در حال انجام است.

مدبرعامل هنرکارت در پایان گفت: تاکنون بیش از ۴۰ هزار کارت توسط اعضا فعال شده است و فرآیند ارسال کارت‌های باقیمانده با جدیت دنبال می‌شود.

هنر کارت در یک نگاه

ارائه «هنر کارت» در راستای خدماتی است تا بسیاری از اشکالات هویتی هنرمندان تحت پوشش صندوق اعتباری هنر را مرتفع کند. اطلاعات کاملی از هنرمندان دریافت و با تبدیل کردن این کارت شناسایی به یک کارت بانکی شرایطی را به وجود می آورد که مجموعه‌ای از خدمات در برگیرنده امتیازات و ارزش افزوده‌هایی می‌شود که این کارت را به یک کارت باشگاهی تبدیل می‌کند.

این کارت دارای جیب‌هایی است که اعتباراتی نیز به آن تعلق می‌گیرد و دارای ویژگی‌هایی در حوزه خرید و فروش است که دارنده کارت می‌تواند از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کند. اینها پول نیستند بلکه اعتباراتی است که می‌تواند شرایط مساعدی را برای خدمت رسانی خلق کند.

«هنر کارت» یک کارت چندمنظوره است که می‌تواند خدمات مختلفی را به هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه ارائه دهد. بسیاری از مجموعه‌های خدماتی کشور می‌توانند به آن مراجعه و شرایط خوبی را برای هنرمندان ایجاد کنند.

«هنر کارت» در آینده به عنوان یک نماد هویتی اصحاب فرهنگ و هنر در خارج از کشور نیز ثبت خواهد شد. در این زمینه رایزنی‌هایی نیز با وزارت امور خارجه صورت گرفته است و در آینده نزدیک این مهم نهایی خواهد شد.

با شیوع و همه گیری ویروس کرونا در کشور ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از طریق صندوق اعتباری هنر تمامی خدمات و حمایت های مالی و هر نوع کمک به ویژه در نظر گرفتن تسهیلات در ایام کرونایی را از طریق این کارت به اعضای خود و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه ارائه می دهد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha