نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاجیکستان

تهران- ایرنا- وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای متشکل از روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان با هدف برگزاری نشست سالانه خود روز چهارشنبه در شهر«دوشنبه» پایتخت تاجیکستان گرد هم آمدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «سرهنگ فریدون محمدی الزودا» سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری «آسیا پلاس» گفت: دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و همچنین وزیر دفاع بلاروس نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.  

وی تصریح گرد: وزیر دفاع بلاروس به عنوان میهمان در این نشست شرکت خواهد کرد.

بر پایه این گزارش، تاجیکستان امسال رئیس دوره ای این سازمان است و ریاست این جلسه به عهده «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان است.

گفتنی است در این نشست موضوعات مربوط به همکاری های دفاعی در میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

از دیگر سو، بنظر می‌رسد مساله افغانستان یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی در این نشست باشد.

 وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای همچنین درباره مکان و تاریخ برگزاری تمرینات نظامی مشترک موسوم به «ماموریت صلح ۲۰۲۱» گفتگو خواهند کرد که قرار است در تابستان سال جاری برگزار شود.

سازمان همکاری‌ شانگهای (Shanghai Cooperation Organization) با هدف مبارزه با تهدیدهای امنیتی جدید و با گردهمایی سران کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در سال ۱۹۹۶ در شهر شانگهای تحت عنوان گروه شانگهای ۵ پا به عرصه ظهور گذاشت.

در سال ۲۰۰۵ سه کشور ایران، هند و پاکستان به عنوان اعضای ناظر به این سازمان پیوستند. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ به عضویت دائم آن درآمدند. ایران نیز در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۵ درخواست عضویت دائم را ارائه کرد.

افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند. از ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵ کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، نپال، کامبوج، ترکیه و سریلانکا نیز به صف متقاضیان عضویت در این سازمان پیوسته‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha