راهکارهای همگرایی میان مردم و مسوولان

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری منتخب که تا چند روز دیگر سکان دستگاه اجرایی را در دست خواهد گرفت، از دید بسیاری از ناظران و کارشناسان راه دشواری را پیش رو خواهد داشت. در این میان، برخی سیاسیون توصیه‌هایی را برای رفع یکی از چالش‌های مهم یعنی شکاف میان مسوولان ارائه داده‌اند.

«باید به حسب واقع، به حسب انصاف، به حسب‌‎ ‎‌وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده اند، این مردم زاغه نشین که شماها را‎ ‎‌روی مسند نشانده اند ملاحظه آنها را بکنید، و این جمهوری را تضعیفش نکنید. »

بسیاری از مردم این عبارت را شنیده یا خوانده اند که حضرت امام خمینی (ره) در روز ششم خرداد ماه  ۱۳۶۰ در حسینیه جماران و در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ ایراد فرمودند. {۱}

انقلاب اسلامی در شرایطی روی داد که جهان بر اساس دو نظریه لیبرالیستی و کمونیستی اداره می شد و بر همین اساس نیز میشل فوکو اندیشمند فرانسوی از آن به عنوان روی یک جهان بی روح نام برد.

ایرانیان در جریان تکامل انقلابی خویش با زدودن غبارها و زنگارهای طاغوتی، آمیزه‌های فکری بیگانان را پاک و به مواضع فکری و جهان بینی اصیل اسلامی بازگشتند تا با دو بال جمهوریت و اسلامیت جامعه نمونه (اسوه) خود را بنا کنند.

بر همین اساس در بهمن ۵۷ انفجار نوری حاصل شد تا با درهم کوبیدن تمام محاسبات و مناسبات نهادهای امپریالیستی سرفصل جدیدی بر انقلابات گسترده مردمی در جهان شود.

نهضت نوپای انقلاب اسلامی از همان ابتدا با مخالفت استعمارگران و مزدوران داخلی و خارجیش مواجه شد به گونه ای که با ترور و بمبگذاری ها سعی در خروج مردم و مسوولان از این طلیعه بودند و در این راه حتی جنگ هشت ساله و تحریم های اقتصادی را به ملت رها شده از طاغوت تحمیل کردند.

هم اکنون ۴ دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و هیچکدام از کینه توزی ها و رذالت های دشمنان نتوانسته به این حکومت حق و عدل آسیبی برساند اما همانگونه که امیرالمومنین علی (ع) می فرماید : «ستم‌گری ، تدبیر نادرست‏، به کار گماردن فرومایگان‏ و کنار گذاشتن نخبگان ، اطاعت نکردن از رهبر و حاکم جامعه از جمله عواملی است که باعث می‌شود تا دولت‌ها و حکومت‌ها فرو بپاشند.» {۲}

حضرت امیر (ع) خودکامگی و امتیازخواهی حاکمان و اطرافیان و حامیان آنها را یکی از آفات مهم هر حکومتی می دانست، به گونه ای که به مالک اشتر فرمود: «بپرهیز از امتیازخواهی‏ در آنچه مردم، در آن یکسان‌اند و بپرهیز از غفلت در آنچه بدان توجّه شود، از آنچه در دیده‌ها نمایان است؛ چرا که آنچه به ناروا گرفته باشی، به دیگران برگردد و به زودی، پرده کارها از پیش دیده‌ات برداشته شود و داد ستمدیده را از تو بستانند» {۳} 

بر همین اساس نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه ها و فرمایشاتشان به دفعات در مورد وظایف مسوولان نظام نکاتی را یادآور شده و مردمی بودن دولتمردان را از شاخصه های اصلی نظام انقلاب اسلامی بر شمرده اند.

گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا در همین راستا با توجه به روی کار آمدن دولت سیزدهم با تنی چند از سیاسیون در مورد راهکارهای کاهش شکاف میان مردم و مسوولان به گفت و گو نشسته که به شرح ذیل است:

آیت الله حسینی بوشهری: آسیب‌ها و راهکارها مشخص است و فقط نیازمند مرد عمل هستیم 

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در همین زمینه به پژوهشگر ایرنا: مردم و جلب اعتماد آنان سرمایه پایان ناپذیری برای نظام اسلامی است و در صورتی مسوولان می توانند در این راستا به توفیق دست یابند که رابطه خودشان را با مردم صمیمی کرده و در اعتمادسازی موفق باشند.

وی گفت: متاسفانه گاهی اقدامات سلبی و ترک فعل هایی در صحنه اجتماعی صورت می گیرد که سبب تبدیل اذهان جامعه به بی تفاوتی و بی اعتمادی نسبت به مسوولان می شود و این در حقیقت یک غم جانکاهی است که ما شاید از اول انقلاب تاکنون ، کم و بیش با این مساله درگیر بوده ایم.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری افزود: مسوولان در نظام جمهوری اسلامی وظایف روشنی دارند و هر کدام در چارچوب مشخص و معینی باید وظایف و خدمات صادقانه شان را نسبت به مردم ارایه دهند ؛ ولی با سهل انگاری ها ، بی تفاوتی ها ، بی توجهی ها و گاهی در دامن زندگی مرفهانه قرار گرفتن و فراموشی مردم و تقدم مناقع شخصی بر منافع مردم ، عوارضی جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه چنین عملکردهایی بهانه به دست رسانه های معاند نظام می دهد تا عملا زمینه جدایی مردم از نظام را فراهم آورند، ادامه داد:  نباید چنین بهانه هایی به دست دشمنان نظام و انقلاب دهیم چرا که ایران کشوری پهناور و  دارای ظرفیت های فراوانی است که مسوولان باید با شناسایی این ظرفیت ها راهکارهای لازم را برای رسیدن به آن اهداف را ارایه کنند.

وی با تاکید بر اینکه دچار روزمرگی شدن و کار امروز را به فردا واگذار کردن یکی دیگر از آفت های جدی است؛ تصریح کرد: تکریم ارباب رجوع از جمله مواردی است  که طی سالیان گذشته به دفعات در کلمات رهبر انقلاب و نیز دیگر بزرگان نظام موج می زند؛ منتهی با کمال تاسف آنچه که می بینیم نارضایتی هایی است که مردم با مراجعه به مسوولان برایشان اتفاق می افتد و این نارضایتی ها ،دلزدگی ایجاد می کند .

امام جمعه موقت قم اظهار داشت:  بنابراین خدمات صادقانه بی منت ، ظرفیت شناسی و امکانت کشور ، آسیب شناسی و آینده نگری برای کارها باید در اولویت دولتمردان و مسوولان کشور قرار گیرد.

وی با اشاره به حوادث اخیر خوزستان گفت: هم اکنون همه دست به کار شده اند تا مساله کم آبی ، بی آبی و تشنگی مردم را رفع کنند ؛  سوال این است که آیا این آب وجود داشت و یا وجود نداشت؟ این امکانات در کشور قبلا وجود داشت و یا نداشت؟  آیا نمی شد اینگونه مسایل را از گذشته پیشگیری می کردند؟ چطور باید خوزستان قهرمان و وفادار به نظام جمهوری اسلامی هم در دروان جنگ تحمیلی و هم قبل و بعد از آن ، در فصل زمستان دچار آبگرفتگی و بیرون آمدن آب فاضلاب ها و سیلاب و در فصل تابستان دچار خشکی و بی آبی شود.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: پیداست که مسوولان و افرادی که برنامه ریزی می کردند یا واقعا نمی دانستند و توانایی لازم برای کار را نداشتند و یا خدای ناکرده تعمدی در کار بوده تا مردم سر از عصیان و نارضایتی در بیاورند.

وی با تاکید بر اینکه راه حل برطرف سازی مشکل معیشت مردم و  تنگناهایی که در زندگی آنان وجود دارد؛ داخلی است، ادامه داد: به طور نمونه مرغ از کشتارگاه خارج می شود و به دست افرادی داده می شود که به مقصد رسانند؛ اما چطور می شود در میانه راه یک مرتبه مسیر این ماشین تغییر می کند و در بازار آزاد به فروش می رود! مشخص است که در این فراگرد هیچگونه نظارت، کنترل و مراقبت نیست.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه اینگونه مشکلات شایسته مردمی نیست که انقلاب کرده و شهید داده و در مقابل انواع و اقسام توطئه های دشمنان، سینه سپر کرده اند، گفت: چرا روز روشن ، دزدی و اختلاس صورت می گیرد؟ چرا عده ای  پشت میزنشین که نه از سختی کار و نه از گرما و سرمای بیرون خبر دارند؛ حقوق های نجومی می گیرند؟  چرا باید اینچنین اتفاقی بیفتد  تا آن فقیر و نیازمند و آن شهروندی که در دورترین نقطه کشور زندگی می کند ؛ وقتی خودش را با زندگی آنان مقایسه می کند ؛ نارضایتی در دلش موج زند.

وی با تاکید بر اینکه باید دولت جدیدی که بر سرکار خواهد آمد ، آسیب شناسی جامع از کل کشور به صورت  استان به استان و منطقه به منطقه داشته و رصد کند؛ یادآور شد: با شناسایی مسایل و آسیب ها و ارایه راهکارها و برنامه ها توسط گروه های اندیشه ورز می توان بسیاری از مشکلات را برطرف ساخت؛ همچنین نیازمند گروه های نظارتی دقیقی برای حسن روند کارها هستیم.

رئیس جامعه مدرسین اظهار داشت: اینگونه نباشد که برنامه پنج ساله تدوین و در پایان برنامه اعلام شود که بخش قابل توجهی از این برنامه ها اجرایی و عملیاتی نشده است.

وی در ادامه با اشاره به باورها، اعتقادات و دینداری مردم یادآور شد: موقعی که هر روز مشکلات زندگی مردم جلوی چشمانشان مجسم شود این مردمی که فقیرند و از نظر زندگی در تنگنا قرار می گیرند؛ نمی توانند دینشان را حفظ کنند چرا که  حفظ دین در صورتی امکان پذیر است که مسائل روزمره زندگی افراد به راحتی بگذرد و آن روایت که می فرماید «کاد الفقر أن یکون کفرا» {۴} سخن کاملا به جایی است.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره بر اینکه افرادی که عاجز از رفع مشکلات زن و بچه و مسائل روزمره زندگی خانواده هستند، گفت: آنان از عبادت ، فرهنگ و ارزش ها به آرامی فاصله می گیرند و دیگر نسبت به دین ، اعتقادات ، باورها ، ارزش ها و غیره اعتقاد راسخ را پیدا نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند مرد عمل هستیم چرا که آسیب ها و راهکار ها مشخص است، خاطرنشان کرد: گاهی از اوقات گفته می شد مشکل برنامه داریم اما معتقدم مشکل  اصلی نبود مردان عمل و افراد توانمند، پای کار ، مسوولیت شناس و مسیولیت پذیر ، دلسوز و خیر خواه مردم است که این برنامه ها را عملیاتی و اجرایی کنند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر چنین افرادی بر سرکار آیند شاهد جدایی بین مردم و مسوولان نخواهیم بود چرا که مردم نظامشان ، رهبری و انقلابشان را دوست دارند و در اصل خود آنان صاحبان اصلی انقلاب هستند ؛ ولی موقعی که در تنگنا قرار می گیرند گاهی از اوقات فریادی می کشند که بعد هم احساس می کنند که از این فریاد دشمن سوء استفاده کرده و فکر می کنند که خطایی را مرتکب شده اند ؛ گرچه بنابه تعبیر مقام معظم رهبری در رابطه با مساله خوزستان  که فرمودند نمی شود از اینها گلایه کرد کسی که در تشنگی و بی آبی به سر می برد ، دام و حیواناتش یکی پس از دیگری تلف می شوند و یک سرزمین خشک در اختیار شان قرار می گیرد ، طبیعی است که مردم اعتراض کنند و طبیعی هم هست که دشمن از این فضا سوء استفاده کند و اقدامی کند که نام مردم خوب و نام مردم انقلابی را به شکل دیگری در نظر مردم جلوه دهد.

چمران: خلق و خوی اشرافی‌گری منتج به ایجاد فاصله بین مردم و مسوولان می‌شود

مهدی چمران، منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران نیز در همین زمینه به ایرنا گفت: اینگونه نیست که مردم بخواهند از مسوولان جدا باشند. ولی در اوایل انقلاب و در پی ترورهای منافقین و ارعاب و وحشت های گروه های ضد انقلاب به سبب مساله امنیتی سبب شد تا مسوولان از مردم فاصله بگیرند اما متاسفانه این روند ادامه یافت و هم اکنون شاهد برخی از مسوولان هستیم که خودشان را از مردم جدا می کنند.

وی اظهار داشت: همچنین خوی اشرافی گری که در برخی مسوولان حاکم شد سبب شد و جایگاهی که به دست آورند سبب شد که فکر کنند که در جایگاه والایی بوده و با مردم متفاوت هستند و بر همین اساس فاصله گرفتند.

منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران افزود: البته این امر در تمامی مسوولان صدق نمی کند و برخی نیز به سبب انباشت کارها ، فشار و کمبود زمان و نیز انبوه مشکلات نمی توانند با مردم به صورت روزانه و مستمر در ارتباط باشند چرا که این مسوولان از صبح تا شب در پی کارهای محول شده برای رفع مشکلات کشور و شهروندان جامعه هستند.

وی خاطرنشان کرد: آن چه که از همه دردآورتر  بوده و مشکل آفرین نیز شده است؛ خلق و خوی  اشرافی گری است هر چند که شاید به صورت علنی هم خودش را نشان ندهد ولی روحیه اش متاسفانه در برخی از مسوولان دیده می شود.

وی ادامه داد: اگر چنین روحیه ای ایجاد شود حتی اگر سبب زندگی اشرافی هم نشود؛ منجر به فاصله گیری از مردم می شود و این امر سبب می شود تا از درد رنج و ناراحتی مردم آگاهی نیابند و همین امر در نهایت می تواند شکاف های عمیقی بین مردم و مسوولان ایجاد کند به گونه ای که گاهی اوقات مسوولان از حضور در بین مردم در هراس هستند.

چمران تصریح کرد: مطالبات مردم زیاد و فراوان است و کمتر می بینند که مسوولی خیلی راحت بین آنان قدم بزند  و زندگی کند و اینگونه ساختارها به تدریج بشکل می گیرد و سبب افزایش فاصله ها می شود تا جایی که در خیلی از کشورها زندگی مسوولان با زندگی مردم عادی تفاوت داشته و حتی شهرهای محل سکونتشان نیز متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه گاهی برخی بیان می کنند پایتخت سیاسی ایران تغییر کرده و جابجا شود، افزود: از جمله مشکلاتی که این پیشنهاد به وجود می آورد ، همین امر هست که یک عده به عنوان مسوول و کارگزار اصلی دولت در یک شهر کوچک تروتمیز خوش آب و هوا که روی خط زلزله نیست و مشکلات ترافیکی ندارد ، زندگی کنند و سایر شهروندان عادی در شهرهای بسیار متفاوت تر از آنان بسر برند و نتیجه آن همان فاصله گرفتن ها می شود که ما در برخی از کشورها شاهد آن هستیم.

منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: یک مسوول اصلا نمی تواند مابین شهروندان کشورش بیاید چرا که با شرایط بدی مواجه می شود و در برخی کشور های نیز وقتی  مسوولی بین مردم حضور پیدا می کند؛ انقدر برایشان غیره منتظره است که فیلم و عکس می گیرند.

وی یادآور شد: این امر به خاطر این است که هیچگاه در بین مردم نیستند و وقتی هم یک بار در بین آنان حضور می یابند این امر برای شهروندان آن کشور بسیار امر عجیب و غریبی است اما اگر این مسوولان هر روز همان زندگی معمولی خودشان را داشته باشند و همان کار خودشان را انجام دهند هیچوقت غیر منتظره و معمول نمی شود و یک امر عادی خواهد بود.

چمران با تاکید بر اینکه مبحث عادی بودن مسوولان یک امر اصلی اسلامی است، گفت:  آن فردی که مسوول است به خاطر اینکه مسوولیتی که پذیرفته است؛ نباید منتی بر مردم داشته باشد ، بلکه می بایستی کار و تلاش بیشتری کند چون خودش پذیرفته تا برای اصلاح امور و کمک به آبادانی جامعه گام پیش گذارد و این پذیرش سبب نمی شود که خودش را تافته جدابافته ای بداند و بخواهد از مردم جدایی گزیند.

وی افزود: جدا شدن مسوولان سبب عمیق تر شدن شکافی می شود که این امر در نهایت به جایی می رسد که مردم آن افراد و مسوولان را خودی ندانسته و از خودشان می رانند و متاسفانه یک مقداری هم ما امروز دچار این امر شده ایم؛ البته هنوز ما افرادی را داریم که بین مردم راحت زندگی می کنند نماینده مجلس هستند یا مشاغل دیگری برعهده دارند.

وی در ادامه با اشاره بر روی کار آمدن دولت سیزدهم اظهار داشت: بایستی مسوولان روحیه مردمی خودشان را حفظ کنند و اگر همه آنان در بین مردم باشند ؛ شاید این شرایط پیش نیاد هر چند که  مسوولانی که در بین مردم رفته و در بین آنان زندگی می کند گاهی شدت مراجعات آنان خسته می کند.

منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر همگان چنین سیره ای را در پیش نگیرند هر شهروندی که دستش به مسوولی برسد هر نوع تقاضا و درخواستی که دارد را مطرح می کند؛  اگر هم گفته شود این موضوع  در حیطه کاری مسوول نیست برای فرد قابل قبول نیست چرا که می پندارد وی بایستی مشکلش را برطرف سازد.

وی افزود: به طور مثال در دوره قبلی شورای شهر فردی می خواست در مدرسه ای فرزندش را نام نویسی کند و چون ثبت نامش نمی کردند به شورا که همیشه درب هایش بر روی شهروندان باز بود ، مراجعه کرد و وقتی گفته شد که شورا نمی تواند به وزارت آموزش و پرورش نمی تواند دستور دهد؛ همچنان اصرار می کرد؛ البته ما همکاری می کردیم و نامه های توصیه آمیز و درخواستی می نوشتیم تا اگر می توانند همکاری کنند.

چمران تصریح کرد: این مثال را بدین سبب بیان کردم که بگویم وقتی همه مسوولان وارد گود نشوند ؛ اگر یک گروه اندک بیایند ، به آن افراد به دلیل مراجعات فراوان فشار بیشتری وارد می شود به نوعی جبران آن افرادی می شود که نمی آیند.

وی خاطرنشان کرد: اگر همه مسوولان در این امر حضور یابند آنگاه دسترسی شهروندان راحت تر خواهد بود؛ التبه بایستی مردم هم بدانند که مسوولان هم زندگی شخصی و خصوصی دارند و حدود اختیارات مشخصی بر عهده آنان است و نمی توانند هر کاری را انجام دهند کند؛ به همین دلیل بایستی انتظارت شهروندان نیز بر اساس حد اختیارات باشد.

خاطره ای از شهید دکتر مصطفی چمران

منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به سیرت زندگی شهید دکتر مصطفی چمران اظهار داشت: وی جزء مردم چیزی نبود یعنی با مردم و همگام با آنان بود؛ حتی زندگیش پایین تر از مردم عادی بشمار می رفت..

وی گفت: شهید دکتر مصطفی چمران شخصیتی داشت که وقتی از دنیا رفت ؛ هیچ چیزی جز همان لباس و تفنگ خونینش و چند هزار جلد کتاب از وی باقی نماند.

وی با بیان اینکه شهید چمران مردمی بود و اصولا از این مسایل می گریخت و هیچگاه ردایی و مانع ای بین خودش و مردم نمی دید، افزود: حتی وقتی بعد از شهادتش تمامی وسایلش را جمع کردیم در یک چمدان کوچک جای گرفت.

منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: شهید چمران در زمان جنگ تحمیلی در خاکریزها کنار سربازان می نشست و با آنان غذا می خورد ؛ همان جا استراحت می کرد با همان لباس استراحت می کرد ؛ بسیار نزدیک که گویی سال ها این افراد با یکدیگر برادرند و از دوست هم نزدیکتر بودند.

وی خاطرنشان کرد: شهید چمران اصولا چنین چیزی را نمی دیدید که خود را به غیر از مردم بپندارد در لبنان و غیره هم به همین صورت بود؛ حتی زمانی که در شرایطی خاص علاوه بر نمایندگی مجلس شورای اسلامی متصدی وزارت هم بود ؛ اینگونه تفکرات و مسائل را نمی پذیرفت و کار خودش را انجام می داد.

عباس زاده مشکینی: داشتن تحلیلی جامع و منطبق بر واقعیت نخستین سکوی جهش دولت سیزدهم می‌شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در همین زمینه به ایرنا گفت: این شکاف بین مردم و مسوولان معلول است؛ متاسفانه در برخورد با چنین شکاف هایی با معلول برخورد می شود در حالی که بایستی با منطق کارشناسی در پی علت و دلایل آن بوده و مقابله شود.

محمود عباس زاده مشکینی با بیان اینکه نخستین دلیل این امر تفاوت در دو جنس است، افزود:  به طور نمونه در علوم زمین شناسی ، گسل ها زمانی حاصل می شود که دو جنس متفاوت نرم و سخت به هم برخورد می کنند و شکاف حاصل می شود.

وی اظهار داشت: مسوولان کشور از مردم هستند و این یعنی اینکه جنس متفاوتی نیستند و ذات، هویت دینی، ملی، زبانی و قومی جداگانه ای ندارند؛ بنابراین دایره های متحدالمرکزی که هویت یک شهروند را تشکیل می دهد؛ شکافی بالقوه بین مسوولان و مردم از حیث جنسیتی ندارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر شکافی در جامعه بین برخی از مسوولان و مردم مشاهد می شود باید به عرصه نظری و ساحت نظر نگریست، ادامه داد: وقتی از حیث نظری بین دولت و ملت از منظر ارزش ها ، باورها و نگاه ها ، تفاوت وجود داشته باشد یعنی اندیشه مردم و مسوولان متفاوت از یکدیگر باشد؛ ارزش های مردم  در یک سو و  مسولان سمت دیگری باشد ؛ شکاف خودش را نشان می دهد.

وی با اشاره بر اینکه اگر نگاه به جامعه واقع بینانه باشد این شکاف ها کمتر می شود، اظهار داشت: مسوولانی که بین مردم می روند نوع نگاهشان با مدیرانی که گزارش ها را در دفاتر خنک و راحت شان از روی کاغذ می خوانند؛ متفاوت است و زمانی که این تفاوت ایجاد شود؛ تعارض در منافع شکل می گیرد.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین  مسوولانی که ایزوله و در طیف دوستان، اقوام، گروه ،باند، جناح سیاسی و غیره قرار می گیرند؛ نیز نوع نگاهشان با مدیرانی  که در دل مردم زندگی می کنند، یکسان نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه چاره کار در نگرش سیستمی است و باید ارزش های انقلاب را تبدیل به سیستم کنیم گفت: شاهد حضور نخست وزیر یا وزیر برخی از کشورهای غربی در مترو با مردم عادی هستیم؛ آیا دین آنان کامل تر از دین ماست؟ قطعا اینگونه نیست، بلکه آنها سیستمی بر اساس باورهایشان ایجاد کرده اند و بر همان اساس نیز هر فردی وظیفه خودش را انجام می دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما هم باید باورها و ارزش های اتقلابی که برایش شهید دادیم؛ تبدیل به سیستم کنیم و به هر میزان این سیستم سازی به تاخیر بیفتد کار دشوارتر می شود.

وی گفت: مولفه های اصلی سیستم سازی ، شفافیت ، عدالت ، پاسخگویی ، قانونمداری ، آزادی تبادل اطلاعات لازمه  است و اگر شفافیت حاصل نشود نمی توان ادعای سیستم سازی داشت.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: دولت سیزدهم باید یک تحلیل دقیق ، جامع و منطبق بر واقعیت در مدیریت اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی ، امنیتی و فرهنگی کشور از وضعیت موجود کشور داشته باشد که این امر می تواند نخستین سکوی جهش دولت بشمار رود.

وی تصریح کرد: دولت باید بداند کجا ایستاده و قرار است که به کجا برسد؛ رییس جمهوری جدید قطعا باید به نکات ضعف ها و قدرت ها خلاء ها تهدیدها و موفقیت ها آشنایی کامل داشته باشد.

پی نوشت:

۱)  صحیفه امام خمینی ، جلد ۱۴، ص ۳۸۰.

۲)  سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، صبحی صالح، ص ۴۴۳، قم، هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.

۳) نهج البلاغه، ص ۴۴۴.

۴) «نزدیک است که فقر به کفر انجامد.» شرح فارسی شهاب الأخبار (کلمات قصار پیامبر خاتم ص)، متن، ص: ۲۶۹. 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha