امضای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران و وزیر گردشگری جمهوری بلغارستان با هدف تقویت و توسعه گردشگری، «برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری» میان دو کشور را امضا کردند.

به‌ گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا،علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و استلا بالتوا وزیر گردشگری جمهوری بلغارستان در ارتباطی ویدئوکنفرانسی ضمن گفت‌وگو درباره ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری، برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان دو کشور را امضا کردند.

مونسان در مراسم امضای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان گفت: بلغارستان کشوری زیبا و مردمان خوبی دارد، بازدیدی که در سال ۲۰۱۸ از کشور بلغارستان داشتم جزء یکی از خاطرات خوب من است، خوشحالم که روابط دو کشور نیز همیشه خوب بوده است.

او افزود: معتقدم گردشگری علاوه بر کارکردهای اقتصادی، نقش مهمی در شناخت جوامع و ملت‌ها از یکدیگر دارد و موجب می‌شود مردم بیشتر با هم آشنا شوند، این موضوع به صلح جهانی نیز کمک می‌کند، همچنین صلح و دوستی میان ملت‌ها را افزایش می‌دهد. به این بخش به اندازه کارکردهای اقتصادی اهمیت می‌دهم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: بسیاری از مشکلاتی که در جهان وجود دارد به دلیل عدم شناخت از یکدیگر است. شیوع ویروس کرونا در توسعه گردشگری فاصله انداخت اما مطمئنم زمانی که دنیا بر کرونا پیروز شود، گردشگری به شدت توسعه پیدا می‌کند.

مونسان عنوان کرد: برپایه روابط خوب میان ایران و بلغارستان می‌توانیم روابط گردشگری دو کشور را افزایش دهیم. ایران کشوری تاریخی با بیش از هفت هزار سال تمدن بوده که دارای بناهای تاریخی متعددی است.

 او با اشاره به وجود بیش از ۷۰۰ موزه دولتی و خصوصی در ایران گفت: ایران چهار فصل را به صورت همزمان دارد و دارای به لحاظ طبیعی جاذبه‌های زیادی مانند جنگل و دریا است به طوری‌که در شمال و جنوب کشور ما دریا وجود دارد و  اختلاف دما بین دو نقطه در ایران حدود ۲۵ درجه است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: طی چندسال اخیر به شکل جدی به گردشگری روستایی و اکوتوریسم پرداختیم و در کنار گردشگری تاریخی به طبیعت‌گردی نیز توجه کردیم.

او ادامه داد: پزشکان و بیمارستان‌های خوبی در ایران وجود دارد به همین دلیل گردشگری سلامت را مورد توجه قرار دادیم، به‌طوری‌که سالانه تعداد زیادی از گردشگران خارجی برای موضوعات بهداشت و درمان به ایران سفر می‌کنند.

مونسان با اشاره به آغاز گردشگری کشاورزی در ایران تصریح کرد: اخیرا گردشگری کشاورزی را آغاز کردیم، به طوری‌که مزارع کشاورزی‌مان تبدیل به فضاهایی برای استفاده گردشگران شده است. همچنین طی چند سال اخیر خانه‌های روستایی به فضاهای اقامتی گردشگران تبدیل شده که این موضوع مورد استقبال گردشگران قبل از شیوع کرونا قرار گرفته بود.

وزیر میراث‌فرهنگی افزود: خدمات بسیار ارزانی برای گردشگران خارجی ارائه کردیم. مردم مهماندوست و خونگرمی داریم که از گردشگران استقبال می‌کنند. قبل از شیوع کرونا گردشگری ایران به سرعت در حال رشد بود، امیدواریم پس از پایان کرونا به این نقطه برسیم.

مونسان از اعلام آمادگی کامل برای همکاری با کشور بلغارستان خبر داد و اظهار کرد: «آمادگی داریم گردشگری میان دو کشور را ارتقا دهیم و معتقدم با این برنامه اجرایی که به امضا رسید به توسعه گردشگری کمک خواهد کرد.

امضای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان

وجود ظرفیت‌های بالقوه‌ برای توسعه همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان

استلا بالتوا وزیر گردشگری جمهوری بلغارستان که به شکل ویدئو کنفرانس در این مراسم حضور داشت گفت: در سال‌های اخیر مشارکت و همکاری‌های خوبی در زمینه گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان انجام شده است.

او افزود: گردشگری در بلغارستان در حال رشد است و قبل از کرونا روند رو به رشد ادامه داشته است.

بالتوا تصریح کرد: بازدید دکتر مونسان از بلغارستان در سال ۲۰۱۸ قدم مهمی در همکاری‌های مشترک میان دو کشور بود. کشورم این ظرفیت را دارد تا برای تمام فصول مقصد گردشگران خارجی باشد. همچنین ساحل و دریای زیبایی نیز دارد.

وزیر گردشگری بلغارستان گفت:همکاری در زمینه گردشگری شامل حوزه‌های سلامت، فرهنگی‌، غذا و ... می‌شود. با توجه به اینکه بلغارستان طبیعت زیبایی دارد، مردم بسیاری را از سراسر دنیا جذب می‌کند.

او ادامه داد: ظرفیت‌های بالقوه‌ زیادی برای توسعه همکاری‌های گردشگری میان دو کشور وجود دارد. امضای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان دو کشور فرصت بیشتری را برای ارتقای همکاری در حوزه‌ گردشگری فراهم می‌کند. معتقدم با این برنامه طرفین فرصت این را خواهند داشت تا دستاوردهای خود را در حوزه گردشگری میان دو کشور بررسی کنند و فرصت‌های جدید را نیز شناسایی کنند.

بالتوا با بیان اینکه دو کشور ایران و بلغارستان  علاوه بر ادامه همکاری‌های دوجانبه می‌توانند طرح های مشترک جدیدی را اجرا کنند، عنوان کرد: اجرای این طرح‌ها به اشتغال‌زایی، تبادل اطلاعات گردشگری و توسعه منابع انسانی کمک می‌کند.»

وزیر گردشگری بلغارستان باتشکر از مونسان برای همکاری‌ها و مشارکت‌های دیرینه‌ای که داشتند، تصریح کرد: امیدوارم برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان موجب تقویت هر چه بیشتر دوستی و مودت میان دو کشور شود.

بخشی از بندهای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان ایران و بلغارستان شامل تبادل تجارب در زمینه سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری، مبادله اطلاعات مربوط به رویدادها،‌ نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی گردشگری، گسترش همکاری‌های خود در زمینه برنامه راه ابریشم سازمان جهانی گردشگری، تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه آموزش حرفه‌ای پرسنل شاغل در صنعت گردشگری و... است.

در مراسم امضای برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت گردشگری جمهوری بلغارستان علیرضا ایزدی مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین‌الملل و ولی تیموری معاون گردشگری کشور حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha