۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84418618
۰ نفر

برچسب‌ها

اولین واکنش عربستان به تحولات تونس

تهران-ایرنا- وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای به برکناری نخست‌وزیر و تعلیق پارلمان تونس واکنش نشان داد و خواستار کمک جامعه جهانی برای مقابله تونس با چالش‌های اقتصادی و بهداشتی و درمانی شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان «واس»، وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ریاض از هر آنچه که موجب برقراری ثبات و امنیت تونس می‌شود، حمایت می‌کند.

دولت عربستان با تأکید بر اینکه ریاض تحولات جاری تونس را دنبال می‌کند، تصریح کرد: ما مطمئن هستیم که تونس قادر به عبور از این شرایط کنونی است.

در این بیانیه آمده که عربستان به امور داخلی تونس احترام می‌گذارد و آن را یک امر حاکمیتی می‌داند.

وزارت خارجه سعودی همچنین از جامعه جهانی خواست تا برای مقابله تونس با چالش‌های اقتصادی و بهداشتی و درمانی همکاری کند.

طی یک دهه اخیر بیداری اسلامی که از کشور تونس آغاز و موجب فرار زین العابدین بن علی ، متحد سعودی از این کشور شد ، یکی از چالش های اساسی ریاض محسوب می شود. عربستان با کمک کردن به عبدالفتاح السیسی و انجام کودتا در مصر موفق شد صدای مردم این کشور را خاموش کند و به همین دلیل کارشناسان و ناظرین امور منطقه این کشور را متهم می کنند که در تحولات این کشور نقش پشت پرده را بازی می کند.

تونس پس از سرنگونی دولت و انحلال پارلمان با کمک ارتش، با بدترین بحران طی ۱۰ سال گذشته روبرو است.

در پی اعتراض‌ها، «قیس سعید» رییس جمهوری تونس در نشستی اضطراری با فرماندهان نظامی و امنیتی تصمیم به برکناری «هشام المشیشی» نخست وزیر و تصدی اداره قوه مجریه، تعلیق اختیارات پارلمان و لغو مصونیت اعضای آن گرفت و از تلاش برای بازگرداندن آرامش به تونس با کمک نخست وزیر جدید خبر داد.

از صبح روز یکشنبه همه راه‌ها و معابر منتهی به خیابان های اصلی پایتخت تونس مسدود و شمار زیادی از نیروهای امنیتی در خیابان‌های اصلی تونس مستقر شدند.

راشد الغنوشی رئیس مجلس و رهبر جنبش النهضه تونس ، اقدامات قیس سعید را کودتا علیه ارکان قانونی کشور ارزیابی کرده و به شدت با آن مخالفت کرده است .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha