هنرمندان افغان:ماهیت طالبان تغییری نکرده است

کابل - ایرنا -شماری از هنرمندان، سیاستمداران و مردم افغانستان در واکنش قتل فجیع "نظر محمد خاشه" هنرمند و طنزپرداز افغان خطاب به جامعه جهانی و بویژه کشورهای غربی گفتند مراقب باشید ،طالبان را تطهیر نکنید ،شماری از هنرمندان، سیاستمداران و مردم ماهیت این گروه نسبت به سال های گذشته هیچ تغییری نکرده است.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر ویدئویی در شبکه های اجتماعی پخش شد که طالبان پس از دستگیر کردن "نظر محمد خاشه" طنز پرداز قندهاری پس از بستن دست های وی به صورتش سیلی زد ،جنازه این طنز پرداز در حالی که دستش بسته بود پس ازچند روز از دستگیری  توسط نیروهای دولتی پیدا و به خانواده اش تحویل داده شد.

طالبان پس از انتشار این ویدئوها دست داشتن در قتل این طنزپرداز را رد کرده است.

انتشار این ویدئو در شبکه های اجتماعی واکنش زیادی از سوی فعالان اجتماعی ،هنرمندان و سیاستمداران افغان داشت به طوری که "امرالله صالح معاون رئیس جمهوری افغانستان با انتشار عکس "خاشه" گفت که اعدام جنایتکارانه این هنرمند نشان داد که طالبان به شریعت ،قانون و هیچ چیز اعتقادی ندارد.

"صالح "از  اهل هنر و جامعه مدنی افغانستان خواست که در مقابل این جنایت سکوت نکنند و نگذارند صدای طنز در کشور خاموش شود.

او عملکرد طالبان را بدتر از دولت کمونیستی حفیظ الله امین که هزاران افغان را زده به گور کرد دانست .

"محمد سرور دانش"، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به کشته شده شدن طنزپرداز افغان گفت که قتل فجیع طنزپرداز افغان توسط طالبان نشان دهنده ماهیت ددمنشانه طالبان با اهل فرهنگ و هنر است.

وی افزوده است که مردم افغانستان انتقام خاشه را از این وحشیان زمان خواهند گرفت.

«فیاض حمید»، آوازخوان جوان افغانستان در صفحهٔ فیسبوک‌اش نوشت "ما همه خاشه هستیم! سیلی که طالبان به صورت خاشه زدند و در واقع به صورت همه ما بود."

«نصرالله مقامی» یکی از دادستانهای افغانستان نوشت جرم خاشه آوردن خنده بر لب‌های غمگین مردم در شرایطی سخت کشور بود.

"منظور پشتین"، رهبر تحریک تحفظ پشتون‌ها در پاکستان هم در صفحهٔ توئیتراش نوشت جهان در مقابل قساوت‌های طالبان پس از توافقنامه بحث‌برانگیز دوحه‌ خاموشی اختیار کرده است.

«محسن داور» نماینده پشتونها در مجلس پاکستان و یکی دیگر از رهبران آنان هم نوشته است که طالبان نظرمحمدخاشه را از منزلش بازداشت و سپس گلوله باران کردند.

به گفته داور، مردی که لبخند برای مردم به ارمغان می آورد به دلیل همین کارش  به طور وحشیانه‌ای کشته شد. جهان شاهد ادامه اقدامات جنایات طالبان علیه افغان‌ها است.

«انار کلی هنریار» عضو مجلس افغانستان و تنها نماینده اقلیت سیک‌های این کشور نوشته است: "سیلی را که به صورت تو زدند، دردش را ما احساس کردیم ."

وی افزود تو  قهرمانی زیرا در شرایطی سختی سالها خنده بر لبان مردم آوردی.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha