کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق مانع از خاموشی در قم می‌شود

قم- ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق قم گفت: از همه مشترکان درخواست داریم برای جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی، دست‌کم ۱۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند.

سهیل کیانی پور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: با توجه به پایداری هوای گرم در روزهای آینده در استان قم، نیازمند همکاری همه بخش‌ها در کاهش مصرف برق هستیم.

وی مشارکت همگانی در مدیریت و کاهش پیک‌بار را بسیار اثربخش دانست و اضافه کرد: با جابه‌جایی و انتقال مصارف غیرضروری برق به ساعات غیرپیک می‌توان میزان کسری تولید برق را جبران کرد و  از خاموشی‌های اضطراری نیز جلوگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اختصاص سهمیه به هر استان، اضافه کرد: بر اساس میزان سهمیه‌ای که به هر استان اختصاص پیدا کرده، هر استان باید مدیریت بار شبکه را انجام دهد تا از خاموشی‌ها جلوگیری شود.

به گفته کیانی پور،‌ به دلیل کاهش نزولات آسمانی و مشکلاتی که بابت تولید برق در کشور پیش ‌آمده، ‌افزایش دما و به‌تبع آن افزایش مصرف برق در تمام بخش‌های تجاری و خانگی، تحریم‌ها که امکان واردات تجهیزات مورد نیاز صنعت برق را محدود کرده و مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارزها از علت‌های شاخص خاموشی‌های پراکنده در سراسر کشور است.

وی با اشاره به این‌که مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها باعث افزایش خاموشی‌ها شده‌است، تصریح کرد: در استان قم هیچ مجوزی برای استخراج رمز ارزها صادر نشده است و نیروی انتظامی و دادستانی با خاطیان برخورد می‌کند.

وی تنظیم دمای وسایل سرمایشی بر روی ۲۶ درجه سانتی‌گراد و استفاده از دور کند کولرهای آبی و نیز خاموش کردن لامپ‌های غیرضروری و استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات غیر پیک (پایانی شب و ابتدای صبح) را به‌عنوان راهکارهای ساده اما موثر در کاهش و مدیریت مصرف برق اعلام کرد و افزود: با انجام همین اقدامات ساده می‌توانیم سهم به سزایی در مدیریت و کاهش خاموشی‌های ناخواسته داشته باشیم.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق قم با بیان این‌که هر یک کیلووات ساعت برق مصرفی برای چهار دستگاه مصرفی بیماران کرونایی لازم است، بیان کرد: اگر شهروندان درجه کولرگازی را از ۱۸ به ۲۴ یا ۲۵ درجه سانتی‌گراد کاهش دهند، این اقدام باعث ذخیره یک کیلووات ساعت برق می‌شود و با این اقدام برق مصرفی چهار دستگاه تنفسی بیماران کرونایی تامین می‌شود.

در حال ‌حاضر حدود ۶۰۰ هزار مشترک برق در استان قم وجود دارد؛ ۱۳ درصد برق قم در بخش کشاورزی، ۲۸.۴ درصد در بخش صنعت، ۳۶.۵۵ درصد در بخش خانگی، ۱۰.۴ درصد در بخش عمومی، ۹.۷۸ درصد سایر مصارف و ۱.۸۳ در بخش روشنایی معابر مصرف می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha