۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۸
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84418593
۱ نفر

برچسب‌ها

مراسم گرامیداشت شهدای عملیات مرصاد در قم برگزار شد

قم-ایرنا- آیین گرامیداشت شهدای سایت "سوباشی" و عملیات مرصاد روز چهارشنبه با حضور جمعی از فرماندهان و روایان دفاع مقدس پدافندهوایی حضرت معصومه(س)قم برگزار شد.

 سرهنگ جلال امیری راوی دفاع مقدس در بخشی از این مراسم با گرامیداشت سالروز شهادت شهدای سایت سوباشی و عملیات غرور آفرین مرصاد، در خصوص نقش و وظیفه راویان هشت سال دفاع مقدس در انتقال اهداف و آرمان های شهدای گرانقدر به نسل جوان کشور گفت: اگر ما بتوانیم به عنوان کسی که مسئولیت روایتگری دفاع مقدس را به عهده داریم به درستی و شایستگی اطلاع رسانی کنیم و دلاورمردی‌ها و مردانگی جوانانمان را در طول هشت سال دفاع مقدس برای نسل جوان امروز که با هجمه تهاجم فرهنگی خصوصا در فضای مجازی  روبرو هستند آشنا کنیم دیگر با تهاجم فرهنگی روبرو  نخواهیم شد و این شجاعت و دلاورمردیها به دست فراموشی سپرده نخواهد شد.

وی با اشاره به نقش ارتش در ابتدای جنگ تحمیلی اضافه کرد: در اوایل انقلاب علیه ارتش از طرف بعضی از سیاسیون هجمه‌های فراوانی وارد شد ولی امام راحل که با دیدی باز به میدان آمده بود عنوان کردند من ارتش را در سال ۱۳۴۲ شناختم این ارتش بدنه اش انقلابی است باید بماند و از این انقلاب دفاع کند.

وی افزود: ما برغم اینکه از روز اول جنگ تحریم شدیم و همه کشورهای دنیا بسیج شده و منتظر بودند که رژیم بعثی عراق ظرف چند روز خاک میهن مان را اشغال کند، ولی ما مشاهده کردیم که در روز دوم جنگ ۱۴۰ فروند جنگنده نیروی هوایی ارتش پایگاه های عراق را زیر و رو کردند و پیش بینی‌ها و طراحی‌های رژیم بعثی برای تصرف چند روزه ایران را ناکام گذاشتند و با کمک نیروهای مردمی که بعدا سپاه و بسیج شکل گرفتند جانانه مقابل بیش از ۴۰ کشور دفاع کردند که نتیجه آن تسلیم شدن صدام در اوایل جنگ بود و ما به عنوان یک ارتشی وظیفه مان را فهمیده بودیم و فرمانده‌هایی که داشتیم مانند شهید صیاد شیرازی ، شهید فکوری، شهید نامجو و شهید ستاری شجاعانه عملیات‌ها را رهبری می‌کردند.

امیری به ولایتمداری و ولایت پذیری فرماندهان ارتشی در زمان جنگ پرداخت و گفت: تمامی خلبان‌ها و فرماندهان ارتشی که در هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند و جانانه در مقابل دشمن ایستادند و اکثرا هم به فیض رفیع شهادت نائل آمدند در دوران ستم شاهی در آمریکا دوره دیده بودند و شرایط و امکانات رفاهی کشورهای غربی و آمریکا را دیده بودند و بعد بر مبنای اصل ولایتمداری و ولایت پذیری برای فداشدن در راه کشورشان باز گشتند و در جنگ حضور پیدا کردند.

راوی دفاع مقدس به جریان حمله دشمن به سایت سوباشی پرداخت و تصریح کرد: سایت سوباشی در زمان جنگ ۱۱ استان را پوشش می داد هم از نظر هوایی و هم از نظر دفاعی، و یک محور پدافندی بود که به آسانی هم آسیب پذیر نبود و هواپیما های دشمن مجبور بودند برای در رادار قرار نگرفتن سایت را دور بزنند.

وی افزود: منافقین و رژیم بعثی بر اساس دکترین نظامی خود و عمق کینه توزی که از سایت سوباشی داشتن قبل از عملیات مرصاد  برای از بین بردن سایت سوباشی با هدف انتقام گرفتن از عملکرد هشت ساله دفاع پایگاه هوایی سوباشی و اینکه مسیر حرکت منافقین به سمت تهران را تسهیل کنند  برنامه ریزی و طراحی انجام داده بودند  و۲۲۰ بار به سایت سوباشی حمله کردند که در تاریخ ثبت شده است که آخرین بار یعنی روز پنجم مرداد سال ۶۷ سایت سوباشی مورد اصابت هواپیما های بیگانه قرارگرفت .

امیری به عملیات مرصاد و حضور همه جانبه نیروهای مسلح و نیروهای مردمی در این عملیات اشاره کرد و گفت: کارهای ناشایست و وحشیانه منافقینی که ما آن روزها با آنها می‌جنگیدیم به مراتب بدتر از داعشی‌ها بود و شکست آنها با حضور فرماندهانی چون شهید صیاد شیرازی و دلاورمردیهای نیرویی مانند هوانیروز ارتش که به خوبی عملیات ها را پشتیبانی می کردند و البته حضور همه جانبه  نیروهای مسلح و نیروهای مردمی انجام شد.

به گزارش ایرنا، رزمندگان اسلام در عملیات غرورآفرین مرصاد سه روز در برابر منافقان مقاومت کردند و سرانجام در پنجم مرداد ۱۳۶۷ خورشیدی شکست سختی بر آنان وارد ساختند که نزدیک به یک هزار و ۵۲۳ تن از افراد آنها را کشته، ۲ هزار و ۳۰۰ تن زخمی شدند و ۳۰۵ تن هم به اسارت درآمدند.
همچنین از تجهیزات جنگی این گروهک بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۸۰ میلی‌متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۶۰ میلی‌متری و ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی‌متری از میان رفت.

 سایت اداری و پدافند هوایی سوباشی یکی از مهمترین سایت‌های کشور در زنجیره عظیم پدافند هوایی است که در ۵ مرداد ۱۳۶۷ و ۹ روز پس از پذیرش قطعنامه، در خلال عملیات مرصاد مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفت و ۱۹ تن از کارکنان آن به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha