حفظ بازار کشورهای مقصد صادرات زنجان، هدف عمده نقشه راه تجاری استان است

زنجان - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه یکی از اهداف برنامه نقشه راه تجارت خارجی این استان حفظ بازار کشورهایی است که صادرات از استان به آنها صورت می گیرد، گفت: ترکیه، عراق و افغانستان سه کشوری هستند که در راستای حفظ و گسترش بازارهای صادراتی در آن ذیل نقشه راه اقدام خواهد شد.

علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر تجاری سفیر ارمنستان به زنجان، اظهار کرد: امید است با توجه به اینکه ارمنستان هدف چهارم تجارت استان می باشد، از ظرفیت ایجاد شده تجاری در ارمنستان استفاده بهینه صورت گرفته و آن را ارتقا دهیم.
وی با بیان اینکه در راستای هدفمند کردن تجارت خارجی استان و توسعه آن، سال گذشته نقشه راه تجارت خارجی استان به همت اتاق تدوین و در استان به تصویب رسید، تصریح کرد: متاسفانه با شیوع ویروس کرونا، اعزام و پذیرش هیات های تجاری با مشکل مواجه شد و به تبع آن بخشی از نقشه راه را نیز با مشکلاتی مواجه کرد.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه برنامه عملیاتی نقشه راه تجارت خارجی استان طی سال ۱۴۰۰  در چهار فصل سه ماهه از سوی اتاق تدوین شده، گفت: اعزام و پذیرش، حضور در نمایشگاه های خارجی و برگزاری نمایشگاه در استان و هرچه که به توسعه تجارت خارجی استان کمک نماید در این برنامه دیده شده است.
یگانه فرد با اشاره به اینکه در فصل نخست برنامه عملیاتی نقشه راه برگزاری جلسات مشترک با اتاق های مشترک ایران و یونان، ایران و عمان، سفر سفیر ارمنستان و دیگر جلسات مشترک صورت گرفته است، ابراز کرد: استفاده از ظرفیت های پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها و همچنین استفاده از ظرفیت شهرک جواهر سازی ارمنستان در صادرات مجدد محصولات تولیدی فعالان صنایع دستی استان می تواند از زمینه های همکاری با این کشور در آینده باشد.
وی با بیان اینکه در فصل نخست همچنین مشکلات صادرکنندگان زنجانی در تجارت با کشور سوریه نیز پیگیری شد، خاطرنشان کرد: در جلسات و وبینارهای مشترکی که با اتاق ایران و یونان برگزار شد بحث صنایع غذایی و برندینگ آن و صادرات مجدد از این کشور به مقاصد دیگر بررسی شده است.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در برنامه عملیاتی سه ماهه دوم، اعزام هیات تجاری به کربلای معلی، دعوت از سفیر اربکستان، کنیا، ویتنام و رایزن بازرگانی ترکیه در تبریز برای سفر به استان زنجان و جلسات با رایزنان اقتصادی کشورهای هدف برنامه ریزی شده است، افزود: اعزام یک هیات تجاری در سطح عالی به کشور چین برای گسترش همکاری ها نیز از اهداف و برنامه های سه ماهه دوم نقشه راه تجارت خارجی استان است.

یگانه فرد در ادامه با بیان اینکه ۱۱ کشور در سال ۱۴۰۰ به عنوان اهداف صادراتی و کشورهای دارای اولویت همکاری با استان زنجان انتخاب شده‌اند، تصریح کرد: این کشورها شامل هند، آفریقای جنوبی، قزاقستان، ازبکستان، ارمنستان، اندونزی، عمان، ویتنام، پاکستان، بنگلادش و روسیه است.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha