۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱:۱۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84418340
۰ نفر

برچسب‌ها

انگلیس: تحولات تونس را به دقت زیر نظر داریم

لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای نسبت به تحولات اخیر در تونس ابراز نگرانی و عنوان کرد که اوضاع این کشور را به دقت زیر نظر دارد.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است: ما معتقدیم که راه حل چالش‌های کنونی تونس تنها از طریق پایبندی به اصول دمکراسی، شفافیت، حقوق بشر و ازادی بیان حاصل می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید: از تمام طرف‌ها می‌خواهیم تا اعتبار تونس را به‌عنوان یک جامعه صبور و باز حفظ و دستاوردهای دمکراتیک انقلاب سال ۲۰۱۱ این کشور را حفاظت کنند.

تونس پس از سرنگونی دولت و انحلال پارلمان با کمک ارتش، با بدترین بحران طی ۱۰ سال گذشته روبرو است.

در پی اعتراض‌ها، «قیس سعید» رییس جمهوری تونس در نشستی اضطراری با فرماندهان نظامی و امنیتی تصمیم به برکناری «هشام المشیشی» نخست وزیر و تصدی اداره قوه مجریه، تعلیق اختیارات پارلمان و لغو مصونیت اعضای آن گرفت و از تلاش برای بازگرداندن آرامش به تونس با کمک نخست وزیر جدید خبر داد. 

از صبح روز یکشنبه همه راه‌ها و معابر منتهی به خیابان های اصلی پایتخت تونس مسدود و شمار زیادی از نیروهای امنیتی در خیابان‌های اصلی تونس مستقر شدند.

پیشتر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه گفته بود: جمهوری اسلامی ایران از نزدیک تحولات و حوادث جاری در تونس را دنبال می‌کند.

وی با درخواست از همه طرف‌ها برای خویشتنداری و حفظ همدلی، بر گفت وگوی همه گروه‌ها و نهادهای کشور جهت برون رفت از تنش موجود و تحقق آمال ملت انقلابی تونس تاکید کرد.

خطیب زاده با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران کنار تونس برای عبور از این مرحله قرار دارد، استقرار ثبات در حوزه‌های سیاسی و امنیتی در تونس را ضروری خواند و اظهار امیدواری کرد تونس از طریق گفت وگو هرچه سریعتر از این مرحله بحرانی عبور کند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha