سایه المپیک بر روی تاریخ سازی شطرنج باز جوان ایران

تهران- ایرنا- حضور شطرنج باز جوان ایران در جمع هشت نفر برتر جهان تمجید کارشناسان را به همراه داشته و آنان تاکید دارند که این تاریخ سازی نباید در هیاهوی بازی های المپیک گم شود.

به گزارش ایرنا، «محمدامین طباطبایی»استاد بزرگان روز گذشته (سه‌شنبه) در مرحله اول بازی‌های تکمیلی و در بخش رپید، با نتیجه ۱.۵ بر ۰.۵ پیروز شد و جواز حضور در مرحله بعد را  کسب کرد و در جمع ۸ شطرنج‌باز برتر جهان قرار گرفت. طباطبایی باید با این پیروزی به مصاف استاد بزرگ ولادیمیر فدوسیف از کشور روسیه برود.

هم‌زمانی صعود شطرنج‌باز جوان ایرانی با برگزاری بازی‌های المپیک این نتایج را در حاشیه قرار داده است. «شادی پریدر» یکی از همراهان شطرنج ایران در مسابقات روسیه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: سطح مسابقات شطرنج جهان بر کسی پوشیده نیست و قهرمان این رقابت‌ها عنوان قهرمانی جهان را از آن خود خواهد کرد. بزرگانی در این دوره از رقابت‌ها حضور دارند که به دنبال کسب جایگاه و افزایش ریتینگ خود هستند. اینکه یک جوان ایرانی توانسته خود را در جمع برترین‌ها جهان قرار دهد افتخاری نیست ک از آن چشم‌پوشی کرد بلکه باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

وی ادامه داد: هم‌زمانی این رقابت‌ها با بازی‌های المپیک توکیو موجب شده تا میزان اهمیت کار طباطبایی در حاشیه قرار گیرد. نباید ما چشم خود را بر روی این تاریخ‌سازی ببندیم زیرا ممکن است تکرار آن چندین سال طول بکشد. طباطبایی باانگیزه و نیروی جوانی در حال کنار زدن مهره‌های بزرگ شطرنج جهان را حذف کرده و این اتفاق در مهد شطرنج رخ‌داده است. او اگر بتواند ولادمیر فدوسیف روس را در مرحله یک‌چهارم نهایی حذف کند افتخاری بزرگ کسب خواهد کرد و به جمع چهار نفر برتر راه پیدا می‌کند.

نخستین استاد بزرگ شطرنج زنان ایران با اشاره به‌احتمال حضور طباطبایی در جمع چهار نفر برتر  عنوان کرد: پیش از این ملی‌پوش شطرنج ایران با حریف نامدار روسیه بازی داشته و حتی او را شکست داده است. او توانایی کنار زدن فدوسیف را دارد اگر تمرکز خود را بر روی مسابقه بگذارد بدون شک نام وی در تاریخ شطرنج ایران و جهان ثبت خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha