اعلام محدودیت‌های کرونایی عزاداری ایام محرم در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: بر اساس آخرین تصمیم ستاد مقابله با کرونای استان، محدودیت‌هایی در زمینه نحوه عزاداری ایام محرم از جمله ممنوعیت دسته‌گردانی روزانه و شبانه و مراسم داخل بازار مسقف اعمال خواهد شد.

دکتر بابک نخستین سه شنبه شب در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: نحوه اجرای آیین‌های عزاداری ایام محرم امسال در اردبیل در چهارمین جلسه هماهنگی با مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی استان و هیات امنای مساجد بررسی و پیشنهادهای مختلفی مطرح شده و تصمیمات لازم در جهت برگزاری این مراسم همراه با حداکثر رعایت دستورالعملهای بهداشتی مورد تصویب قرار گرفت.

وی بیان کرد: در این جلسه ضمن تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی مراسم عزاداری مصوب شد که مراسم طشت گذاری در مساجد جامع و اعظم و حسینیه اوچدکان اردبیل، طبق روال سال قبل با افزایش نهایت ٢ برابری افراد نسبت به سال قبل و در سایر مساجد با افراد همان محله و با محدودیت تعداد و زمان برگزاری و تهویه مناسب برگزار شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: حفظ سلامتی شهروندان در کنار برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اولویت برگزاری آیین های ایام محرم امسال است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزار مراسم عزاداری امسال در فضای باز گفت: در صورت محدودیت و نبود امکان برگزاری در فضای باز، آیین عزاداری به گونه‌ای خواهد بود که به ازای هر چهار متر مربع فضا مسقف، یک نفر مستقر شده و باز بودن پنجره‌ها و تهویه مناسب در اولویت قرار گیرد.

دکتر نخستین با اشاره به تشکیل جلسات هماهنگی مراسم توسط هیات امنای مساجد و در نظر گرفتن وضعیت رنگ‌بندی استان در شیوع موج پنجم کرونا اظهار کرد: گندزدایی محل و استفاده از محلول‌های ضدعفونی در دسترس برای مراجعان عزاداری و همچنین مدیریت افراد تماشا کننده و عزاداران اطراف مراسم اصلی از دیگر اولویت‌های عزاداری امسال تعیین شده است.

وی ضمن تاکید بر برگزاری مراسم عزاداری امسال بدون تعطیلی و با هماهنگی بین بخشی با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی بیان کرد: امسال برپایی ایستگاه‌های صلواتی توزیع غذا و نوشیدنی ممنوع بوده و توزیع ماسک یا برگزاری کمپین نذر ماسک باید با رعایت فاصله‌گذاری و پرهیز از تجمع عزاداران انجام شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: در صورت تغییر در وضعیت انتشار بیماری یا صدور دستورالعمل جدید از طرف ستاد کرونای کشوری، تصمیم مقتضی اتحاذ و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایرنا، وضعیت قرمز شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از ۲ هفته قبل آغاز شده همچنان ادامه دارد به طوری که طی شبانه روز گذشته علاوه بر جان‌باختن چهار فرد مبتلا، مجموع بستری‌های در مراکز درمانی این استان به ۴۱۷ نفر افزایش یافت.

دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل نیز اعلام کرد که در ادامه روند صعودی موج پنجم شیوع کرونا در این استان، شمار مبتلایان جدید شناسایی شده طی شبانه‌روز گذشته نیز به ۸۷ نفر افزایش یافته است.

این آمارها نشان می‎دهد که شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان کووید.۱۹ در استان اردبیل نسبت به یک ماه هفته قبل بیش از سه برابر شده و این بیماری با سرعت بیشتر در حال شیوع گسترده است.

هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، خلخال، مشکین‌شهر و گرمی در وضعیت قرمز و شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز در وضعیت نارنجی و نیز شهرستان‌های کوثر، نیر، سرعین، نمین و بیله‌سوار در وضعیت زرد قرار دارند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha