۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۵۶
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 84418286
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار:بیمه کشت پاییزی در خوزستان باید فراگیر شود

اهواز - ایرنا - استاندارخوزستان گفت: بیمه کشت پاییزی در استان با توجه به مخاطرات ناشی از خشکسالی و تنش آبی باید به صورت فراگیرعملیاتی شود تا بتوان از کشاورزان و بهره برداران حمایت بیشتری کرد

به گزارش ایرنا قاسم سلیمانی دشتکی سه‌شنبه درنشست شورای کشاورزی با محوریت تنش آبی در سرسرای اداری استانداری خوزستان افزود:کشاورزان و دامداران باید با اقناع سازی نسبت به بیمه محصولات پاییزی خود در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ اقدام کنند و در این ارتباط مجمع صنفی کشاورزان استان با همراهی صندوق بیمه محصولات کشاورزی می‌توانند نسبت به ترغیب بیشتر کشاورزان به بیمه نقش آفرینی کنند.
وی گفت:همه کشاورزان و بهره برداران باید به این باور برسند که استان با کمبود منابع آبی و خشکسالی شدید رو به رو است از این رو باید به سمت بیمه حرکت کنیم تا بتوانیم از طریق صندوق بیمه کشاورزی از بخش تولید حمایت بیشتری کنیم..
مسعود اسدی رییس انجمن صنفی کشاورزان خوزستان نیز وضعیت کشاورزی استان در سال جاری را با توجه به خشکسالی و تنش آبی بسیارخطرناک و با ریسک بالا توصیف کرد و افزود:رهاسازی آب ، کشاورزان استان را به این باور رسانده که آب کافی در استان وجود دارد واین باور و نگاه بسیار خطرناک و مساله ساز خواهد بود.
وی با بیان اینکه کشاورزان استان از خشکسالی و تنش آبی و محدودیت کشت تابستانه بسیار متضرر شده اند و هم اکنون هم در فشار زیادی قرار دارند از توجه و عزم دولت به پرداخت خسارت به آسیب دیدگان (کشاورزان و دامداران) استان قدردانی کرد.
در این نشست پیشنهاد اسدی برای برگزاری آیین نمادین پرداخت (نقدی) تکمیلی خسارات سیلاب ۱۳۹۸ و پرداخت خسارت ناشی از تنش آبی و خشکسالی امسال با حضور ۳۰ نفر از کشاورزان و دامداران استان در روز شنبه هفته آینده مصوب شد.
در نشست شورای کشاورزی با محوریت تنش آبی محمد آلاله رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان گزارشی از روند پرداخت ۸۰۰میلیارد ریالی غرامت به کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی از محل صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان ارائه کرد.
وی گفت:توسعه بیمه محصولات کشاورزی در استان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای امنیت غذایی کشور است چراکه خوزستان نقش نخست را در تامین محصولات اساسی کشور از جمله گندم ، کلزا و چغندرقند و شکر دارد.
آلاله به ضرورت بیمه محصولات دیم در سال زراعی آینده و اراضی آبی که در انتهای حوضه (پایین دست)که معمولا با شوری و کمی آب رو به رو هستند را مورد تاکید قرار دارد و گفت: بیمه محصولات کشاورزی استان در سال آینده زراعی و ترغیب کشاورزان برای بیمه محصول خود به یک عزم همگانی نیاز دارد.

نیاز ۴۰۰میلیون متر مکعبی برای شروع کشت پاییزه در خوزستان
استاندار خوزستان گفت: برای شروع کشت پاییزه در خوزستان در گام نخست به ۴۰۰میلیون متر مکعب آب نیاز داریم.
سلیمانی دشتکی خواستار تشکیل کار گروهی متشکل از جهادکشاورزی ، سازمان آب و برق خوزستان و مجمع صنفی کشاورزان استان برای مدیریت بهتر آب برای کشت پاییزه در خوزستان شد.
طبق روال سال‌های گذشته حدود ۸۰۰هزار هکتار از اراضی خوزستان زیرکشت پاییزه می‌رود که مهمترین کشت های پاییزه گندم، کلزا و چغندر قند هستند.
استاندار خوزستان خواستار تقویت تشکل های کشاورزی با هدف عبور از بحران خشکسالی و استفاده مطلوب از منابع آب در استان در کشت پاییزه شد.
وی گفت: اقناع سازی کشاورزان و دامداران از سوی مجمع صنفی کشاورزان و دیگر تشکل های کشاورزی نتیجه مطلوب‌تری دارد و تنش های اجتماعی کمتری به دنبال خواهد داشت.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد ما نباید خود را مقابل خواسته ها و مطالبات  کشاورزان و دامداران قرار دهیم هرچند دولت مستقر و دولت آینده توجه ویژه ای به خوزستان داشته و دارند.
استاندارخوزستان در این نشست خواستار حضور رسمی تشکل های کشاورزی و نمایندگان کشاورزان  در شورای کشاورزی استان شد و گفت: بدون حضور این تشکل های به نتایج مطلوب نخواهیم رسید و مصوبات شورا روی زمین خواهد ماند.

استاندار خوزستان با اشاره به پیگیری مسایل و مشکلات مربوط به تنش آبی و خشکسالی از سوی رییس جمهوری منتخب گفت:آیت الله رییسی با تخصیص اعتبارات اخیر از سوی دولت موافق بوده و از سفر معاون اول رییس جمهوری نیز به خوزستان برای بررسی مشکلات مربوط به تنش آبی استقبال کرد.   
    

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha