مدیرکل بنیاد شهید کرمانشاه: مرصاد برگ زرینی در استمرار دفاع مقدس بود

کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه گفت: مرصاد برگ زرینی در استمرار دفاع مقدس بود و بیش از ۵۵۰ نفر از شهدای والامقام عملیات مرصاد مربوط به این استان است و این خود سند رشادت، غیرت و ولایت‌مداری مردم این دیار است.

حجت الاسلام«هادی عسگری» روز سه شنبه به مناسبت فرارسیدن پنجم مرداد ماه سالروز عملیات پیروزمند و غرورآفرین مرصاد، ضمن بزرگداشت حماسه آفرینی های فرزندان برومند ایران اسلامی در این عملیات بزرگ، مرصاد را نقطه پایانی بر تلاش های مذبوحانه خودفروختگان و عوامل استکبار جهانی در مبارزه علیه نظام اسلامی عنوان کرد.

او گفت: از آنجایی که انقلاب اسلامی از بدو پیدایش با شعار نه شرقی و نه غربی و با هدف استقلال از هرگونه وابستگی به دنیای استکبار پا گرفت، اردوگاه های استعماری شرق و غرب کمر به مقابله و نابودی این خیزش انقلابی بسته و با ایجاد مشکلات متعدد و توطئه های گوناگون سعی در براندازی این نهضت الهی و قیام مردمی داشتند.

مدیرکل بنیاد و امور ایثارگران استان کرمانشاه افزود: دنیای استکبار در آغازین روزهای این خیزش انقلاب با تجهیز و تدارک گروهک های معاند و منحله در پی برافروختن آتش جنگ در جای جای این سرزمین بوده تا شاید بتوانند با این نقشه های شوم، انقلاب اسلامی را به چالش کشیده و با شکست زود هنگام این نهضت الهی، بار دیگر مسند قدرت نشسته و حاکم بر این ملت و کشور شوند.

حجت الاسلام عسگری ادامه داد: آغاز جنگ تحمیلی در سال ۵۹ در کمتر از ۲ سال حاکمیت نظام اسلام بر این کشور، به راه انداختن تحرکات تجزیه طلبانه با عناوین خلق عرب، خلق کُرد، خلق مسلمان، ترورها، بمب گذاری ها و دهها نقشه شوم تنها بخشی از برنامه های مواجه استکبار جهانی انقلاب اسلامی بود که ظرف سال های ابتدایی انقلاب بوقوع پیوست و هدفی جز سرنگونی و اضمحلال این نهضت نو پا را نداشت.

وی سپس به سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد اشاره کرد و تصریح کرد: در آخرین روزهای جنگ تحمیلی دشمنان قسم خورده اسلام آخرین تیر ترکش خود را در رویارویی نظامی با مدافعان انقلاب در عملیات ظفرمند مرصاد در منطقه اسلام آبادغرب به نمایش گذاشت که در این نقشه جدید هم و غم خود را در تجهیز و تدارک تعدادی خودفروخته پرورش یافته در دامن غرب دید.

این مسوول اظهار داشت: به همین خاطر در روزهای پایانی جنگ با تجهیز و تدارک گروهک منافقین مرزهای غربی کشور را مورد هجمه قرار داده تا بتواند از این ره آورد نتیجه دلخواه در این واپسین روزهای تهاجم همه جانبه را به دست آورد غافل از اینکه به فرمایش قرآن مجید «ان ربک لبالمرصاد» و خدای متعال به دست مردان و زنان دلاور این سامان منافقینی که سودای سه روزه فتح پایتخت را در سر داشتند در کمینگاه مرصاد به دام انداخت و ظرف چند روز طومار دست نشاندگان استکبار جهانی را درهم پیچید.

حجت الاسلام عسگری در ادامه به پنجم مرداد روز ملی کرمانشاه و نقش پررنگ مردم استان در حماسه مرصاد پرداخت و افزود: مردان و زنان سلحشور و مرزدار استان کرمانشاه در طول عمر پر برکت انقلاب اسلامی با جانفشانی و از خود گذشتگی صفحات زرینی را در تاریخ این کشور به ثبت رسانده اند که همگی حکایت از ایمان، اعتقاد و تعهد بی مانند این مردم غیرتمند به آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی دارد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه افزود: مرصاد برگ زرینی در استمرار دفاع مقدس بود و بالغ بر ۵۵۰ نفر از شهدای والامقام عملیات مرصاد مربوط به این استان است و این خود سند رشادت، غیرت و ولایت مداری مردم این دیار است، مردم این استان در طول دفاع مقدس به زیبایی درخشیدند که تقدیم ۹۸۰۰ شهید والامقام، قریب ۲۲ هزار جانباز و ۱۸۰۰ آزاده سرافراز خود برگ تأییدی بر رشادت ها و جان فشانی های زنان و مردان غیور این دیار است.

وی پنجم مرداد را بهترین فرصت برای انعکاس دلاورمردی های حماسه آفرینان مرصاد دانست و اضافه کرد: امید است در این روز بیش از پیش به نقش این مردم شریف در حمایت و دفاع از اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی پرداخته شود.

به گزارش ایرنا، رزمندگان اسلام در عملیات غرورآفرین مرصاد سه روز در برابر منافقان مقاومت کردند و سرانجام در پنجم مرداد ۱۳۶۷ خورشیدی شکست سختی بر آنان وارد ساختند که نزدیک به یک هزار و ۵۲۳ تن از افراد آنها را کشته، ۲ هزار و ۳۰۰ تن زخمی شدند و ۳۰۵ تن هم به اسارت درآمدند.
همچنین از تجهیزات جنگی این گروهک بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۸۰ میلی‌متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۶۰ میلی‌متری و ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی‌متری از میان رفت.
بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و ۱۷ و ۵۰۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.
بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha