۵۰۰ پنل خورشیدی میان عشایر کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد 

یاسوج- ایرنا- معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت : تعداد ۵۰۰ پنل خورشیدی رایگان بین خانوارهای عشایری این استان با هدف صرفه جویی در انرژی و نیز محرومیت زدایی از سیمای این جامعه مولد توزیع شد.

به گزارش ایرنا، کیامرث حاجی زاده شامگاه سه شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها افزود: عشایر قشری مولد، کم هزینه و اثرگذار در اقتصاد هستند  و تعبیر حضرت امام (ره) از عشایر به عنوان ذخایر انقلاب، رسالت و وظیفه مسئولان را چندین برابر می کند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه خدمات عشایر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قابل وصف و شمارش نیست، تصریح کرد: خدمات رسانی به جامعه روستایی و عشایری استان در اولویت کاری حوزه عمرانی استانداری قرار دارد.

حاجی زاده به بخشی از خدمات رسانی به عشایر استان در مناطق سخت گذر بویراحمد، دنا، مارگون و سیل اخیر در طسوج چرام اشاره کرد و گفت: استاندار در نشستی خواستار پیگیری ویژه امور دام برای تامین علوفه عشایر شده است.

وی افزود: تمهیدات لازم برای خرید دام عشایر از سوی جهاد کشاورزی نیز بنا به دستور استاندار اندیشیده شده است زیرا که واسطه گرها و دلال ها بیش ترین سود را از فروش دام می برند و در این بین سرمایه عشایر به راحتی از بین می رود و این موضوع در دستور کار نهادهای متولی قرار گرفته است.

حاجی زاده همچنین به بازگشایی و مرمت ایل راه ها و جاده های مواصلاتی عشایر مناطق مختلف استان اشاره کرد و افزود: مشکلات جامعه عشایری استان با جدیت پیگیری می شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از آبرسانی به جامعه عشایری با ۱۵ تانکر سیار خبر داد و گفت: در بحث آبرسانی اولویت را به جامعه عشایری دادیم.

حاجی زاده ابراز داشت: در سیل اخیر در ۱۲ منطقه همه امکانات استان برای کمک به جامعه عشایری بسیج شدند.

وی با اشاره به اینکه ۴۸ درصد جمعیت استان در روستاها و مناطق عشایری زندگی می کنند، تاکید کرد: نهادهای متولی از جمله جهادکشاورزی و اداره کل امور عشایر برای خدمات رسانی مطلوب تر به جامعه عشایری باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه هزینه هر پنل خورشیدی ۱۰۰ میلیون ریال برآورد شده است، عنوان کرد: این تعداد پنل خورشیدی به منظور تامین برق جامعه عشایری بین آنها توزیع شده است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به پیگیری مشکلات عشایر در ستاد امور عشایر استان به ویژه در حوزه تنش آب اشاره کرد و گفت: در بحث آبرسانی به عشایر سعی کردیم فرآیند کوتاه تر شود.

وی بیان کرد: امید است روزی همه جامعه عشایری ما از این انرژی پاک و پنل خورشیدی برخوردار شوند.

حاجی زاده از مسئولان بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید خواست در بحث پرداخت تسهیلات به عشایر پای کار باشند.

وی بیان کرد: توزیع پنل های خورشیدی در این شرایط بهترین راه برای تامین برق و در عین حال صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی است.

حاجی زاده به فواید و کارکردهای مناسب پنل های خورشیدی اشاره کرد و افزود: ترغیب و تشویق عشایر در استفاده از پنل های خورشیدی برای جلوگیری از تخریب جنگل و مصرف چوب در مصارف خانگی نیز نقش تعیین کننده ای دارد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز امیدواری کرد که با تلاش و هماهنگی شرکت توزیع برق و امور عشایر مابقی پنل‌ ها نیز به زودی بین جامعه عشایری استان توزیع شود.

وی همچنین با بیان اینکه سهمیه استان در مرحله اول یک هزار پنل است، ابراز داشت: می طلبد مسئولان مربوطه برای تامین مابقی سهمیه پیگیری های لازم را انجام دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha