هورامان ذخیره‌گاه فرهنگی مناطق کُردنشین است

سنندج - ایرنا - رییس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: هورامان ذخیره‌گاه فرهنگی مناطق کُردنشین است و ثبت جهانی آن می‌تواند بستری برای معرفی به جهانیان باشد.

به گزارش ایرنا، محسن فتحی روز سه‌شنبه با صدور پیامی ضمن تبریک ثبت جهانی هورامان به مردم منطقه؛ ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری منطقه هورامان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با توجه به جهانی شدن هورامان ضروری است برنامه ریزی و تامین اعتبار لازم در این خصوص صورت پذیرد.

وی با تقدیر از همراهی و مشارکت مردم در راستای ایجاد هماهنگی‌های لازم برای ثبت جهانی هورامان، افزود: مشارکت و همراهی مردم مهمترین اصل در راستای ثبت جهانی اورامان بود و خوشبختانه این مهم از سوی مردم منطقه با جدیت ویژه‌ای دنبال و پیگیری شد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستاوردها و نتایج ثبت جهانی هورامان برای مردم این منطقه و سایر مناطق استان کردستان و کرمانشاه، اضافه کرد: معرفی در سطح جهانی و برخورداری از منابع سازمان جهانی یونسکو می‌تواند به توسعه زیرساخت‌ها و رونق صنعت گردشگری در منطقه کمک کند.

فتحی برنامه‌های پایگاه منظر فرهنگی اورامان را برای پیشبرد طرح‌های توسعه گردشگری، مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: همکاری و مشارکت همه ادارات و سازمان‌های دولتی در راستای تسریع در رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم منطقه ضروری است.

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر برای تکمیل پرونده ثبت جهانی هورامان، یادآور شد: تلاش کارکنان و پژوهشگران پایگاه منظر فرهنگی هورامان در کنار کارشناسان میراث فرهنگی کردستان در ارائه به موقع و حرفه ای پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان شایسته تقدیر است.

منطقه هورامان با دارا بودن معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی خود منحصربفرد است. این منطقه استان‌های کردستان، کرمانشاه و بخشی از اقلیم کردستان عراق را در برمی‌گیرد که در کردستان، بخش‌هایی از شهرستان سنندج و کامیاران و بخش عمده‌ای از سروآباد و مریوان و در کرمانشاه، شهرستان جوانرود و پاوه به صورت کامل و بخش‌هایی از روانسر و ثلاث باباجانی را شامل می‌شود.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هورامان بیش از ۷۰۰ روستا را در این ۲ استان غربی ایران شامل می‌شود، اما در حال حاضر حدود ۶۰ روستای آن به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است

شواهد باستان شناسی بدست آمده نشان می‌دهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

پرونده منظر فرهنگی منطقه هورامان روز سه شنبه(پنجم مردادماه ۱۴۰۰) در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تایید اعضا قرار گرفت و ثبت جهانی شد. هورامان بیست و ششمین اثر جهانی ایران و سومین منظر فرهنگی ثبت شده پس از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند است که در یونسکو به ثبت رسید.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۲۴ اثر تاریخی شناسایی شده و ۹۱۵ اثر تاریخی ثبت شده شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی بوده که ۹۱۵ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل ۷۷۸ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۵ مورد میراث طبیعی، ۹۳ مورد میراث معنوی و ۲۹ مورد میراث منقول است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha