انتخابات ملی جامعه تخصصی صنایع‌دستی وهنرهای سنتی به‌زودی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: اساسنامه «جامعه تخصصی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی» تدوین شده و امور راه‌اندازی این تشکل در ۳۱ استان با نظارت معاونت صنایع‌دستی در مرحله پایانی است و به‌زودی انتخابات ملی آن برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، ویدا توحدی گفت: صنایع‌دستی و هنرهای سنتی برحسب ماهیت ذاتی و کارکردهای عملی خود، ظرفیت بسیار بالایی در خصوص افزایش اشتغال، درآمدزایی و حتی ارزآوری دارند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: انجمن­‌ها و تشکل­‌های مردم‌­نهاد در مسیر تحقق اهداف خُرد و کلان سیاست گذاران و صنعتگران مربوطه دارای اهمیت و ارزشی غیرقابل کتمان هستند و به همین دلیل، معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور همواره در صدد تمهید شرایط لازم به‌منظور تحقق این امر، به صورتی تخصصی در رابطه با صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بوده است تا بتواند از آن طریق موجبات بالندگی بخش خصوصی را فراهم کند.

توحدی اضافه کرد: تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با هدف کمک به ارتقای جایگاه صنایع‌دستی با استناد به بند چ ماده ۴ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی مصوب بهمن ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، در دستور کار معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی اضافه کرد: جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به‌عنوان مجموعه‌­ای غیردولتی و نمایانگر توانمندی‌­های بخش خصوصی، متشکل از بهترین افراد دارای سوابق مورد تأیید، ضمن تعامل با بخش­‌های دولتی مرتبط در ایجاد زیرساخت­‌ها، زمینه­‌سازی و همکاری و مشورت در زمینه سیاست گذاری، در تمام استان­‌های کشور در حال تأسیس و راه‌­اندازی است.

تدوین اساسنامه «جامعه تخصصی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی»

توحدی گفت: کاربرد این جامعه تخصصی، ایجاد بستر تعامل و تبادل تجربیات، کمک به ایجاد بستر اشتغال و کارآفرینی، زمینه‌سازی برای کاهش محرومیت و بهبود معیشت ساکنان مناطق محروم از طریق توسعه کسب و کارهای مبتنی بر صنایع دستی و هنرهای سنتی، تسهیل ورود بخش خصوصی مرتبط در همکاری‌­های مورد نیاز بخش دولتی، تقویت صنایع‌دستی خلاق و بومی هر منطقه با تکیه بر فرهنگ اصیل آن و بسط آموزش‌­های تخصصی و کاربردی با محوریت نیاز داخلی و امکانات فروش خارجی است.

او افزود: امید است از طریق تشکیل این جامعه تخصصی در اقصی نقاط کشور، بیش از پیش شاهد رشد و توسعه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ایران باشیم. تاکنون امور مربوط به راه‌­اندازی جامعه تخصصی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در ۳۱ استان با نظارت معاونت صنایع‌دستی در حال پیگیری، اجرا و در مرحله پایانی است و به زودی انتخابات ملی آن برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، یادآور شد: تهیه و تدوین اساسنامه پیشنهادی با تأیید دفتر حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، کمک به برگزاری انتخابات و تعیین اعضای هیئت‌مدیره در برخی استان‌ها،‌ تمهیدات لازم برای برگزاری جلسات مرتبط با حضور نماینده معاونت صنایع‌دستی، تلاش به‌ منظور اطلاع‌رسانی و معرفی اعضای مرتبط، واجد شرایط و دارای حُسن شهرت، از جمله اقدامات انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha