۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84418064
۰ نفر

برچسب‌ها

رسوایی مالی بی سابقه در واتیکان؛دستیار سابق پاپ  متهم ردیف یکم

تهران - ایرنا - محاکمه دستیار سابق پاپ فرانسیس ،کاردینال آنجلو بچیو 73 ساله در ارتباط با فساد مالی و برداشت از مبالغ خیریه و سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون پوندی زیانده در لندن امروز سه شنبه آغاز شد.

به گزارش ایرنا از تارنمای روزنامه دیلی میل لندن؛ این محاکمه پس از ۲ سال تحقیق به ویژه درباره این کاردینال پرنفوذ و بلندپایه ترین متهم این پرونده که ادعای بیگناهی کرده و بر خرید یک قطعه ملک ۱۷ هزار مترمربعی در لندن نظارت داشته و کارکنان کلیسای انگلیس برگزار می شود.  

بر پایه کیفرخواست ۴۸۷ صفحه ای دادستان های واتیکان؛ ۱۰ متهم این پرونده در جرائم گوناگون مانند کلاهبرداری، اختلاس و فساد مالی و همچنین انتقال مبالغ هنگفت از طریق بانک ها و چمدان های پول و دیدارهای پنهانی در هتل های مجلل، شرکت داشته اند.

دیگر اتهامات بچیو که در پی این جنجال و رسوایی در سپتامبر از مقام خود برکنار و امتیازاتش به عنوان کاردینال لغو شد، افزون بر اختلاس، کلاهبرداری، سوء استفاده از مقام و ترساندن شاهدان، شامل  پرداخت صدها هزار یورو از بودجه کلیسا به موسسه خیریه برادرش می شود.

این برای نخستین بار در تاریخ معاصر است که یک کاردینال توسط دادستان های کیفری واتیکان متهم می شود.

هر چند هنوز مشخص نیست که بچیو که مقام شماره ۲ در وزارت کشور واتیکان بوده، در محل دادگاه در منطقه موزه های واتیکان حضور یابد. 

واتیکان پیش از این نیز با ده ها پرونده رسوایی فساد اخلاقی و جنسی روحانیون کلیسای کاتولیک در کشورهای گوناگون روبه رو بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان