استاندار کردستان: ثبت جهانی هورامان رونق اقتصادی منطقه را بدنبال دارد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان ضمن تبریک و ابراز خوشحالی از ثبت جهانی هورامان، این اتفاق را ارزنده و فرخنده دانست و گفت: از امروز دیگر مردم جهان هورامان را می‌شناسند و این موضوع باعث جذب گردشگران و حضور آنان در منطقه و رونق اقتصادی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بهمن مرادنیا روز سه شنبه در جلسه ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: ثبت جهانی هورامان موجب توسعه گردشگری و رونق اقتصادی در استان‌های کردستان و کرمانشاه خواهد شد و سبب می‌شود ما از کمک‌های بین المللی در همین راستا استفاده کنیم و قطعا توسعه این منطقه را بدنبال دارد.

وی ادامه داد: ثبت جهانی هورامان نشان دهنده قدمت تاریخی و آثار ارزنده ای است که فرهنگ مردم کردستان را نمایان می کند.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه منطقه هورامان به محض مطرح شدن در کمیته میراث جهانی یونسکو بدون هیچ اعتراضی در سطح بین المللی، به ثبت جهانی رسید، اضافه کرد: امیدواریم همه دست در دست هم بتوانیم فرآیندهای بعدی این فرآیند را دنبال کنیم و مردم از نتایج و آثار آن بهره‌مند شوند.

مرادنیا ثبت جهانی هورامان را اتفاقی بسیار فرخنده و ارزنده خواند و ضمن تبریک به مردم شریف استان، از سمن ها، اساتید دانشگاه، چهره‌های فرهنگی و همه دست اندرکارانی که نقش بسزایی در ثبت جهانی هورامان داشتند، تقدیر و تشکر کرد.

منطقه هورامان با دارا بودن معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی خود منحصربفرد است. این منطقه استان‌های کردستان، کرمانشاه و بخشی از اقلیم کردستان عراق را در برمی‌گیرد که در کردستان، بخش‌هایی از شهرستان سنندج و کامیاران و بخش عمده‌ای از سروآباد و مریوان و در کرمانشاه، شهرستان جوانرود و پاوه به صورت کامل و بخش‌هایی از روانسر و ثلاث باباجانی را شامل می‌شود.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هورامان بیش از ۷۰۰ روستا را در این ۲ استان غربی ایران شامل می‌شود، اما در حال حاضر حدود ۶۰ روستای آن به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است.

شواهد باستان شناسی بدست آمده نشان می‌دهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

پرونده منظر فرهنگی منطقه هورامان امروز(سه شنبه پنجم مردادماه ۱۴۰۰) در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تایید اعضا قرار گرفت و ثبت جهانی شد. هورامان بیست و ششمین اثر جهانی ایران و سومین منظر فرهنگی ثبت شده پس از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند است که در یونسکو به ثبت رسید.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۲۴ اثر تاریخی شناسایی شده و ۹۱۵ اثر تاریخی ثبت شده شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی بوده که ۹۱۵ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل ۷۷۸ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۵ مورد میراث طبیعی، ۹۳ مورد میراث معنوی و ۲۹ مورد میراث منقول است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha