تشکیل کمیته مشترک دائمی ایران و عراق برای پشتیبانی از زائران اربعین

تهران - ایرنا - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار هیئتی از موکب‌داران عراقی که به ایران سفر کردند، پیشنهاد کرد که برای پشتیبانی از زائران ایرانی و عراقی در اربعین کمیته مشترک دائمی تشکیل شود.

به گزارش ایرنا روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب در دیدار شماری از موکب‌داران عراقی که در قالب هیئتی از شهر کربلا به ایران سفر کرده بودند، اظهار داشت: امروز پدیده راهپیمایی اربعین، به عنوان بزرگترین اجتماع بشری شناخته می‌شود که برادران و خواهران عراقی در ایجاد این پدیده، نقش بسیار پررنگی دارند.

وی با بیان اینکه افراد زیادی در اربعین از شهرها و کشورهای مختلف رنج سفر را به جان می‌خرند و به سوی کربلای حسینی می‌روند، خاطرنشان کرد: علاوه بر عشق به زیارت همین استقبال گرم و مهمان‌پذیری ارزشمند، برادران و خواهران عراقی زمینه‌سازی حضور باشکوه زائران در اربعین حسینی شده است.

اسکان بیش از یک میلیون زائر ایرانی در اربعین در منازل عراقی‌ها

سرپرست حجاج ایرانی به اسکان بیش از یک میلیون زائر ایرانی در اربعین در منازل عراقی‌ها اشاره کرد و این کار را بسیار تاثیرگذار در اتحاد و وحدت میان ملت ایران و عراق دانست و تصریح کرد: گرچه دعوت از زائران توسط مردان عراقی صورت می‌گیرد، اما این بانوان هستند که عمده خدمت به زائران امام شهیدان علیه السلام را برعهده دارند و با عشق، علاقه و محبت از مهمانان اباعبدالله (ع) پذیرایی می‌کنند.

تشکیل کمیته مشترک دائمی ایران و عراق برای پشتیبانی از زائران اربعین

وی تاکید کرد: نقش برادران عراقی در آفریدن این حرکت بسیار بزرگ است، اگر این استقبال نبود، این حرکت بزرگ آفریده نمی‌شد، کما اینکه در برنامه‌های زیارتی دیگر که شاهد بودیم؛ استقبال چندانی از آن‌ها صورت نگرفته است. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه ستاد اربعین در ایران برای پشتیبانی و حمایت از زائران اربعین تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: باتوجه به این امر مهم، نیاز به تشکیل کمیته مشترک دائمی بین عزیزان ایرانی و عراقی در اربعین است تا همه مسائل را از ماه ها قبل بررسی و در صدد رفع آسیب های آن بر آیند. زیرا هر سال باید با بهبود در فرآیندها، شاهد بهتر برگزار شدن این مراسم معنوی باشیم و این خدمات برای زائران دلچسب‌تر شود. 

وی یادآور شد: امروز بسیاری از مردم با تعطیلی اربعین کامشان تلخ شده است. امیدواریم که امسال زمینه حضور زائران در عتبات فراهم شود و زائران با رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی به این سرزمین مشرف شوند.

راهپیمایی اربعین، بزرگ‌ترین راهپیمایی را در جهان شکل داده

در این جلسه همچنین علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عشق به پیامبر و اهل بیت طاهرین، عامل وحدت بخش همه مسلمانان بوده است، خوشبختانه در سال‌های اخیر راهپیمایی اربعین، بزرگ‌ترین راهپیمایی را در جهان شکل داده و معرف اسلام راستین است.

وی با بیان اینکه، دامنه حضور زائران در اربعین فراتر از شیعیان و محبان اهل‌بیت رفته و به جامعه مذاهب ابراهیمی، مسیحیان و یهودیت گسترش پیدا کرده است، تصریح کرد: موکب‌داران در اربعین، اسلام واقعی را به «غیرالسنتکم» به همه دنیا معرفی می‌کنند، به همین منظور کار موکب داران بسیار موثر و مهم است. 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به شیوع ویروس کرونا که سبب شده بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی آسیب ببیند، خاطرنشان کرد: متاسفانه به همین دلیل حتی حج طی دو سال گذشته تعطیل شده، اما راهپیمایی اربعین همچنان باشکوه برگزار می‌شود و امیدواریم امسال نیز شاهد حضور باشکوه زائران با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی سایر کشورها در این مراسم معنوی باشیم زیرا اربعین این ظرفیت را دارد که وحدت بین امت اسلامی و معتقدان بین مذاهب اسلامی را در مقابل استکبار بوجود آورد.

تشکیل کمیته مشترک دائمی ایران و عراق برای پشتیبانی از زائران اربعین

 براساس این گزارش، همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، محمدجواد حسین منکوشی فرماندار کربلا، حجت‌الاسلام سید ضیاء صافی از استادان حوزه و دانشگاه شهر کربلا و شماری از موکب‌داران عراقی هر یک به صورت جداگانه به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص برپایی راهپیمایی بزرگ اربعین پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha