آمادگی لازم برای زیست در دوران کرونا از برنامه درسی می‌آید

تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا ما را وارد زیست بوم جدیدی کرد، گفت: آمادگی لازم برای زیست در دوران کرونا از برنامه درسی بدست می‌آید.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محسن حاجی میرزایی روز سه‌شنبه در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر افزود: با شیوع ویروس کرونا وارد زیست بوم جدیدی  شدیم که پیش از آن آمادگی لازم را نداشتیم، بنابراین آمادگی باید در برنامه درسی ایجاد شود.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: تفاوت‌های فردی مانند محل و شیوه زندگی آنجایی که باید مورد فهم باشد، برنامه درسی است.

وی در ادامه اظهار داشت: هیچ  تحولی بدون تحول در برنامه درسی میسر نمی‌شود، تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز نیازمند برنامه درسی مناسب است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از حاکمیت رویکرد تربیت محور یاد شده است، ادامه داد: باید از رویکرد آموزش حافظه محور به سمت آموزش تربیت محور پیش رفت تا انسانی مطابق با اهداف سند تحول بنیادین در جامعه پرورش یابد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نسل ما برای بالندگی، خلاقیت، پرسشگری و پژوهشگری باید از برنامه درسی بیرون آید که به همین دلیل روش های آموزشی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و باید از روش های اثربخش و مبتنی بر نتیجه و خلق موقعیت یادگیری بهره‌مند شد.

حاجی میرزایی عنوان کرد: آنجایی که باید قابلیت کافی برای ورود فعالیت نوین به عرصه آموزشی وارد کند، برنامه درسی است.

وی تصریح کرد: برای اینکه بدانیم در تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کجای کار قرار داریم و چقدر توانستیم به اهداف سند نزدیک شویم، نیازمند برنامه ریزی در برنامه درسی جدی هستیم.

حاجی میرزایی افزود: درحال حاضرماهیت برنامه درسی به دلیل پیچیدگی های این عرصه به کندی پیش می رود. باید برای سال های آینده برنامه ریزی و پیش بینی صورت گیرد، نقشه راه آینده باید در برنامه درسی تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: کارهای خوبی در زمینه تهیه برنامه درسی مناسب ایجاد شده که امید است با نقش خوب خانواده و والدین پیش رود. در حال حاضر برای سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک نیز برنامه درسی مناسب تهیه می شود. سازمان تعلیم و تربیت کودک از نهادهای اساسی ماست که باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: برای ایجاد برنامه درسی مناسب نیازمند استفاده از ظرفیت اجتماعی هستیم، باید ظرفیت های بیرونی را مورد تاکید قرار داد و سازمان در نقش کنترل کننده، جامعه را برای محتوای آموزشی آماده کند.

حاجی میرزایی ادامه داد: آموزش و پرورش باید خود را با تحولات پیش برد، بی شک در سال تحصیلی جدید در این عرصه جلوتر از سال های گذشته هستیم.

وی افزود: هر کار و تقلیدی باید پس از فهم کارهای دیگران صورت گیرد. رویکرد این نیست غرب را کامل کنار گذاشت، جامعه اسلامی باید خلاق باشد و با فهم از  سایر امور به ارائه شیوه های نوین بپردازد.

سی و پنجمین اجلاس دو روزه روسا و مدیران آموزش‌وپرورش سراسر کشور صبح امروز با حضور محسن حاجی میرزایی و اعضای شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش، در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران گشایش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha