فرهنگ غدیر،ظرفیت پاسخگویی به تمام نیازهای بشری را دارد

قزوین- ایرنا-دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر استان قزوین گفت: غدیر، حلقه اتصال نبوت، امامت و ولایت است و ظرفیت پاسخگویی به تمام نیازهای بشری را دارد.

به گزارش ایرنا، بنابر روایات در روز هجدهم ذی‌حجه سال دهم هجرت، در آخرین سفر حج خاتم المرسلین که با حضور تعداد زیادی از مسلمانان برگزار شد، پیامبر اکرم(ص) در سرزمین غدیر خم،   امام علی(ع) را به دستور خدا به مقام خلافت و امامت منصوب کرد.

از آن زمان تا کنون این روز به عنوان " عید غدیر خم" در بین مسلمانان و به خصوص شیعیان شناخته می شود همچنین در احادیث شیعه تعابیری هم چون عیدالله الاکبر، عید اهل بیت محمد(ص)  و اشرف الاعیاد برای این روز به کار رفته است.

شیعیان در سراسر جهان این روز را جشن گرفته و مراسم و جشن‌های مختلفی را در گرامیداشت آن برگزار می‌کنند که در قرن‌های اخیر از شعائر شیعه محسوب می‌شود.

بنیاد بین المللی غدیر از سال ۶۷ با دستور مقام معظم رهبری تاسیس و به صورت ویژه برگزاری جشن های مرتبط با این عید بزرگ مسلمانان را عهده دار شد.

خبرنگار ایرنا مرکز قزوین در آستانه عید بزرگ غدیر سراغ محسن حق شناس دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر در استان قزوین رفت تا بخشی از فعالیت ها و اقدامات این بنیاد بین المللی را در استان جویا شود.

به گفته وی دهه ولایت،  فرصت مناسبی برای تبیین و تبلیغ واقعه غدیر است و بابد به فرهنگ عمومی و مردمی تبدیل شود.

فرهنگ غدیر،ظرفیت پاسخگویی به تمام نیازهای بشری را دارد

ایرنا. بنیاد غدیر از چه سالی فعالیت خود را در استان قزوین آغاز کرد و رویکرد عمده این بنیاد چیست؟
این بنیاد،  تحت نظارت مقام معظم رهبری و ثبت اسناد کشور است و مسوولیت آن بر عهده آیت‌الله صدیقی و ریاست بنیاد غدیر هر شهر برعهده ائمه جمعه آن شهر قرار دارد.

بنیاد بین‌المللی غدیر در استان قزوین از سال‌ها پیش فعالیت خود را آغاز کرد اما مدتی دچار رخوت شد، با این حال از سال گذشته تلاش می‌کند تا موضوع غدیر را که یک جریان و تاریخ است محدود به یک روز نکند زیرا تبیین مساله غدیر، تمامی اموری را که باید یک مسلمان و شیعه انجام دهد تحت شعاع خود قرار می‌دهد.  

بنابراین دهه ولایت و عید غدیر بهترین فرصت برای تبیین اهمیت این عید بزرگ است و باید از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.
ایرنا. اهمیت گرامیداشت عید غدیر را تشریح کنید؟ چرا بزرگداشت این روز توصیه می شود؟  

غدیر حلقه اتصال نبوت، امامت و ولایت است و آینده جهان با برنامه ای که پیامبر گرامی اسلام(ص) در غدیر طراحی کردند ترسیم می شود و غدیر تنها فرهنگ در عالم است که ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشری را دارد.

از هر منظری به واقعه غدیر بنگریم نقطه اتصال همه مکاتب بوده و مختص عالم خلقت است و ما تکلیف داریم که غدیر را در جامعه و شهر اسلامی بیش از گذشته پاس بداریم و نشر دهیم.

در خطبه غدیر، پیامبر گرامی اسلام می فرماید بالاترین معروف تبلیغ ولایت حضرت علی (ع) است و از این جهت تکلیف سنگینی بر عهده ما قرار دارد.

باید توجه داشت که نباید غدیر را فقط به روز ۱۸ ذی الحجه محدود کرد چراکه در این صورت جفا کرده ایم چون غدیر مربوط به کل زمان خلقت عالم است.

ما معتقدیم آینده جهان با برنامه ای که پیامبر اکرم در روز غدیر طراحی کردند ترسیم خواهد شد،  از این رو بزرگداشت غدیر را همانند سایر وقایع عظیم مسلمانان برگزار می‌کنیم.

غدیر حلقه اتصال نبوت با ولایت و امامت است و از این رو تلاش می‌کنیم تا در برنامه ریزی برای بزرگداشت این ایام خطبه غدیر را به مردم معرفی کنیم و در کنار بیان اتفاقاتی که در این روز رخ داد نقش و تاثیر آن را در آینده جامعه به نمایش بگذاریم.

 غدیر یک فرآیند بود و اکنون یک خطبه غدیر از زبان امام علی(ع) و یک خطبه دیگر از زبان امام رضا(ع) در اختیار ما است که می‌توانیم با مطالعه آن به معارف والایی از غدیر دست پیدا کنیم.

فرهنگ غدیر،ظرفیت پاسخگویی به تمام نیازهای بشری را دارد

ایرنا. برنامه های تدارک دیده شده برای دهه ولایت و امامت را در سطح استان تشریح کنید،  آیا دستگاه‌های اجرایی و سازمان های دیگر در این زمینه همکاری دارند؟
برنامه‌های غدیر مردم‌محور بوده و بیش از ۴۷۵ عنوان برنامه برای این دهه در سطح استان تدارک دیده شده است که با تولید محتوای مناسب برای ارائه به مردم در این ایام به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد و به همین منظور بیش از ۹۳ جلسه آموزشی در یکسال گذشته برگزار شده است.

برگزاری جشنواره خوشنویسی غدیر، مسابقه ۳۰ سوال و ۳۰۰ جایزه، برگزاری دوره تربیت مربی غدیر، مسابقه خطبه غدیر، قرائت زیارت حضرت امیر (ع)، تأمین اقلام فرهنگی برای هیات های مذهبی، جشنواره خطابه غدیری، پیاده روی شادی، آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، چهارپایه خوانی غدیر و فضاسازی شهری از جمله برنامه های درحال برگزاری است.

 امسال همچنین در شهرستان های البرز، آبیک و قزوین نیز برنامه های خوبی برای گرامیداشت غدیر در نظر گرفه شده است که برگزاری جشن های چند هزار نفره، اطعام، آزاد سازی زندانیان و اهدای هدایای تبلیغاتی و فرهنگی غدیر از جمله برنامه ها است.

همچنین امسال به صورت ویژه فضاسازی شهری برای عید غدیر در استان قزوین در دستور کار قرار گرفت تا این عید نماد مشخصی در شهرها داشته باشد و همچنین چهارپایه خوانی و برپایی غرفه های غدیری نیز از دیگر برنامه های این ایام است.

یکی از مهمترین برنامه های ما در بنیاد غدیر این است که خود را متولی اجرا نمی‌دانیم بلکه به مانند نخ تسبیح برای ساماندهی برنامه های غدیر در استان قزوین عمل می‌کنیم و از این رو تلاش کردیم تا همه دستگاه‌های اجرایی و سازمان های مرتبط و غیر مرتبط را در کنار ظرفیت های مردمی در این حوزه قرار دهیم تا بهترین برنامه ها به صورت هدفمند اجرا شود.

گرامیداشت غدیر یک تکلیف است و ما هیچ زمانی تلاش نکرده ایم که بنیاد غدیر را تبلیغ کنیم بلکه درصدد بوده ایم به همه اعلام کنیم غدیر روز بخشایش و بزرگی، روز خبرهای خوش، استجابت دعا، برطرف کردن اندوه و هدیه دادن است و برای تبلیغ غدیر هیچ حد و مرزی وجود ندارد.

ایرنا. مهمترین برنامه های بنیاد غدیر استان در سال جاری چیست؟
این بنیاد بین‌المللی بودجه دولتی ندارد و مهمترین هدف تشکیل آن، مردمی کردن برنامه‌های عید سعید غدیر خم بوده و طرح یاوران غدیر نیز با هدف ساماندهی کمک‌های مردمی در عید غدیر خم شکل گرفته است.

آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد و بازگشت این افراد به کانون گرم خانواده و محیط های کسب و کار از مهمترین برنامه هایی است که در این ایام انجام خواهد شد.

همچنین عید غدیر امسال در کنار آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان قزوین، مراسم ازدواج آسان نیز در دستور کار قرار دارد و همچنین جشنواره خطابه غدیر ویژه دانشجویان، طلاب و اساتید نیز در استان در این ایام برگزار خواهد شد.

 در حوزه کودک و نوجوان نیز با هماهنگی کانون پرورشی، فکری کودکان و نوجوانان تئاترهای مرتبط با این موضوع طراحی و در مهدهای کودک اجرا خواهد شد چون معتقدیم فرهنگ سازی برای کودکان می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

 مردم استان قزوین نیز استقبال خوبی از این مساله داشتند و سال گذشته بیش از ۶۰۰ نونهال با ارسال کلیپ های تصویری و نقل داستان غدیر به زبان کودکانه در برگزاری جشنواره های مرتبط در این ایام کمک کردند.

ایرنا. برنامه های این بنیاد در دهه امامت و ولایت در شرایط کرونا چگونه برگزار خواهد شد؟

سلامت مردم در اولویت اصلی این بنیاد در شرایط کرونایی قرار دارد،  از این رو برنامه های گرامیداشت این هفته به گونه ای تنظیم شده است که مصوبات ستاد کرونا به صورت کامل اجرا شود از همین رو،  اغلب برنامه‌ها در فضای مجازی و در فضای باز تدارک دیده شده،  ولی تا این لحظه ممنوعیتی برای برگزاری جشن های ایام غدیر اعلام نشده است و امیدواریم بتوانیم این مراسم را به بهترین شکل در فضای باز و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار کنیم.

ایرنا. تاکنون این بنیاد موفق به آزادسازی چند نفر از زندانیان در استان شده است و امسال در این زمینه چه برنامه‌ای دارد؟

یکی از سنت‌های امیرالمومنین علیه السلام کمک به آزادی زندانیان بوده و شایسته است شیعیان و محبان آن حضرت نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

هر ساله تعدادی از زندانیان نیازمند با کمک خیران استان  شناسایی و شرایط آزادسازی آنان فراهم می شود که امسال 
۱۳ زندانی جرائم غیر عمد همزمان با عید غدیر در استان قزوین با کمک خیران به جمع خانواده های خود باز خواهند گشت.

ایرنا. برای آشنایی جوانان، نوجوانان و نونهالان با موضوع غدیر چه برنامه های دارید؟
دهه امامت و ولایت فرصتی بسیار ارزشمند برای معرفی ارزش ها به نسل جوان و آشنایی آنها با سیره و سبک رفتاری ائمه اطهار به ویژه امام علی (ع) است.

یکی از مهمترین گروه های هدف ما در تدوین محتوا و جمع آوری اطلاعات مناسب، گروه های سنی کودک و نوجوان است چون معتقدیم ریشه و بنیان ذهنیت و مسیر زندگی افراد در این سن بنا نهاده می شود از این رو تلاش کردیم تا با هماهنگی نهادهای مربوط، گروه های تئاتر کودکان را با مضامین غدیری تشکیل بدهیم تا در مهدهای کودک به ارائه بپردازند.

همچنین مسابقات و پویش های مختلفی نیز برای این گروه های سنی تدارک دیده شده است که خوشبختانه سال های گذشته با استقبال خوب شهروندان مواجه شد و انتظار داریم امسال نیز با واکنش های مثبتی رو به رو شود.

فرهنگ غدیر،ظرفیت پاسخگویی به تمام نیازهای بشری را دارد


ایرنا برنامه شما برای اطعام غدیر چیست؟
یکی از برنامه های مهم ما اطعام علوی است که بیش از ۳۰۰ هزار پرس غذای گرم در عید غدیر خم در بین خانواده های نیازمند در قزوین توزیع می شود.

یکی از تأکیدات بزرگان، اطعام فقرا و نیازمندان در عید غدیر است به طوری که در حدیثی از امام صادق (ع) آمده: "غذا دادن به یک مومن در روز عید غدیر ثواب اطعام یک میلیون پیامبر، یک میلیون شهید و یک میلیون فرد صالح در حرم خداوند را دارد" بنابراین پرداختن به این مهم و نهادینه کردن آن به عنوان یک فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به این امر طرح ضیافت غدیر در سال جاری اجرایی می شود که مردم نیکوکار، مومن و ولایت مدار استان قزوین می توانند با کمک های خود در این طرح، در اطعام نیازمندان مشارکت کنند و از ثواب و پاداش الهی بهره مند شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha