شرایط جوی زاهدان در وضعیت خطرناک قرار گرفت

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با افزایش نفوذ توده غبار به زاهدان، غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۲۷۰۴ میکروگرم بر مترمکعب یعنی حدود ۱۸ برابر حد مجاز رسید و در وضعیت خطرناک قرار گرفت.

محسن حیدری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: منشاء گردوغبار امروز زاهدان و سایر نواحی سیستان و بلوچستان چشمه های تولید گردوغبار شمال استان بوده که با خشک شدن کامل تالاب‌های هامون، بر وسعت این مناطق خشک و بیابانی افزوده شده است.
وی افزود: هم‌اینک توفان در شمال و گردوغبار در سایر مناطق سیستان و بلوچستان مهمترین پدیده‌های جوی استان هستند که جزو پدیده‌های پرمخاطره و پرتکرارمنطقه نیز بشمار می‌روند.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی، حداقل تا پنجشنبه پیش رو وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد که پیامدهای آن علاوه بر پنج شهرستان شمالی، شهرستان های جنوبی تر این منطقه را نیز درگیر می‌کند.
وی ادامه داد: امروز برای چندمین روز متوالی است که شرایط کیفی هوا در زاهدان برای تمام گروه‌های سنی ناسالم است.
حیدری افزود: شرایط کیفی هوا در شمال استان نیز بسیار ناسالم است که به دلیل خرابی دستگاه و هزینه بسیار بالای لوازم معیوب آن، فعلا امکان دسترسی به داده‌های آن وجود ندارد.
وی اظهارداشت: هزینه تعمیر ایستگاه سنجش گرد و غبار زابل معادل پنج سال اعتبارات اداره هواشناسی زابل است که به هیچ عنوان این اداره و این اداره کل با اعتبارات کنونی قادر به تأمین مالی آن نیست.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیگیری‌هایی از طریق ستاد مدیریت بحران و فرمانداری ویژه زابل در جریان است که با اعتبارات استانی بویژه اعتبارات قوانین تشکیل مدیریت بحران و تنظیم  بخشی از مقررات مالی دولت تأمین شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha