قطعه ۱۶ راه‌آهن بیرجند - یونسی ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: پروژه راه‌آهن شرق که در قطعات متعدد از چابهار آغاز شد و تا ایستگاه یونسی در خراسان رضوی فعال است اکنون قطعه ۱۶ این پروژه در خراسان جنوبی ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حمید ملانوری روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از قطعه ۱۶ راه‌آهن بیرجند - یونسی در جمع خبرنگاران افزود: راه‌آهن یکی از پروژه‌های مهم و حیاتی نه تنها استان که کشور است که مردم خراسان جنوبی سال‌ها در انتظار آن بودند و به عنوان یکی از محورهای بزرگ توسعه استان می‌تواند به توسعه اقتصادی و پیشرفت منطقه و کشور کمک کند.

وی بیان کرد: با مصوبه دولت و آغاز به کار این پروژه، همه هم و غم مسوولان استان و در سطح ملی این است که بتوانند منابع مالی و امکانات لازم را فراهم کنند تا این پروژه به نتیجه برسد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: قطعه اول این پروژه از چابهار تا زاهدان در حال انجام است، قطعه دیگر از زاهدان تا بیرجند تعیین تکلیف شده و آغاز به کار کرده و حدود ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد در قطعه بیرجند تا یونسی نیز ۲ پیمانکار مشغول به کار هستند.

وی گفت: مابقی پروژه از بیرجند به یونسی در قالب کنسرسیوم ریلی تعیین تکلیف، مجوزها صادر و قرارداد امضا شده است که با تامین اعتبار و منابع مالی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

ملانوری تصریح کرد: به زودی کار احداث ایستگاه راه‌آهن شهر بیرجند با مجوزهایی که در حال صدور است، آغاز می‌شود و امید است با سرعتی که این پروژه در حال حاضر دارد، فعالیت پیمانکاران، حمایت‌های دولت و تامین منابع مالی که از بخش‌های مختلف از جمله کنسرسیوم‌های بانکی، اعتبارات دولتی و سایر منابع تامین می‌شود این پروژه با سرعت خوب پیش برود و استان بتواند از این نعمت بزرگ بهره‌مند شود.

وی افزود: در این پروژه و دوبانده‌سازی جاده بیرجند - قاین مسایل و مشکلاتی وجود دارد که باید با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی حل شود از جمله تامین آب و سیمان با توجه به اتفاقاتی که در حوزه تولید سیمان افتاده است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ۲ مشکل کمبود آب و سیمان در اجرای این پروژه‌ها گفت: در این بازدید هماهنگ کردیم مشکل تامین سیمان مورد نیاز این پروژه ها حل شود و برای تامین آب نیز مشخص شد از چه منابعی فراهم شود تا با سرعت پروژه‌ها پیش رود.

وی با اشاره به بازدید امروز از روند ساخت باند دوم جاده بیرجند - قاین گفت: این پروژه از پروژه‌های حساس، مهم و اساسی است که سال‌ها مورد دغدغه مردم بوده و انتظار دارند هرچه سریعتر تکمیل شود.

ملانوری با بیان اینکه این پروژه سرعت خوبی گرفته است افزود: ۶ کیلومتر از این پروژه در ۱۰ روز آینده افتتاح می‌شود همچنین ۲ کیلومتر در دست احداث است و تا شهریور به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: همچنین ۱۶ کیلومتر از این مسیر در حال اقدام است که امیدواریم تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شده و به اتمام برسد.

به گزارش ایرنا آرزوی دیرینه مردم خراسان جنوبی اجرای پروژه راه‌آهن استان بر کریدور راه‌آهن شرق بوده که بعد از ۲ دهه انتظار با حمایت دولت تدبیر و امید و پیگیری مسوولان استان در سال ۱۳۹۸ این آرزو محقق و عملیات اجرایی قطعه ۱۶ بیرجند به سمت یونسی به طول ۳۲ کیلومتر در محدوده جغرافیایی خراسان جنوبی آغاز شد.

پانزدهم مهر سال ۱۳۹۸ همزمان با سفر «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری به این استان، عملیات اجرایی اتصال بیرجند به ریل سراسری آغاز شد.

پروژه‌ای که در ماه‌های بعد نیز از پشتیبانی دولت برخوردار شد و پس از کلنگ‌زنی با اخذ ۲ مصوبه هیات وزیران در مدت سه ماه که منجر به اختصاص فاینانس داخلی برای اتصال بیرجند به شبکه راه‌آهن سراسری (ایستگاه یونسی) و ۷۰۰ میلیون یورو از محل فاینانس خارجی به منظور احداث راه‌آهن زاهدان به بیرجند شد و مصوبه اخیر هیات امنای صندوق توسعه ملی بر سرعت اجرای پروژه می‌افزاید تا سرانجام سوت قطار در مرکز خراسان جنوبی به صدا درآید.

 طول راه‌آهن زاهدان - بیرجند - مشهد ۹۰۱ کیلومتر است که از این مقدار ۴۲۱ کیلومتر در جغرافیای استان خراسان جنوبی قرار دارد. حد فاصل بیرجند - یونسی ۲۷۱ کیلومتر است که از این مقدار ۸۸ کیلومتر در استان خراسان رضوی است.

در حال حاضر ۳۲ کیلومتر در حوزه خراسان جنوبی و ۵۸ کیلومتر از مبدا ایستگاه یونسی به سمت بیرجند در مجموع حدود ۹۰ کیلومتر در دست اجرا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha