واکسیناسیون، مرگ و میر سالمندان مشهد را به نصف رساند

مشهد- ایرنا- رییس اداره پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انجام واکسیناسیون در گروه ۸۰ سال به بالا، میزان مرگ و میر این قشر در مناطق زیر پوشش این دانشگاه را به نصف کاهش داد.

دکتر زهرا نهبندانی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیش‌ از این میزان مرگ‌ و میر ناشی از کرونا در مبتلایان ۸۰ و بالای ۸۰ ساله در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ۵۰ درصد بود که این میزان با انجام واکسیناسیون اکنون به ۲۶ درصد کاهش‌ یافته است.
وی بیان کرد: تاکنون ۷۵۶ هزار دز واکسن کرونا به دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختصاص‌ یافته است که تا صبح امروز ۵۶۴ هزار دز آن به گروههای هدف تزریق شده‌ است.
وی خاطرنشان کرد: همه کادر درمانی استان واکسن کرونا دریافت کرده اند و نوبت واکسیناسیون گروههای سنی اکنون به متولدان قبل از ۱۳۴۵ رسیده است و این در حالی است که تزریق  واکسن به باقی مانده گروههای واجد شرایط نیز در حال انجام است.
دکتر نهبندانی ادامه کرد:  بررسی های انجام‌ شده نشان می‌دهد که در مجموع بیش از ۱۲ درصد از جمعیت افزون بر پنج میلیون نفری زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد واکسن دریافت کرده اند.
وی اظهار داشت: بر همین اساس ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیت واجد شرایط زیر پوشش این دانشگاه هنوز واکسن کرونا دریافت نکرده اند که تصورات اشتباه و اعتقاد نداشتن به واکسن و ابتلا به کرونا از دلایل آن بوده است.
به گفته وی، افرادی که به کرونا مبتلا می شوند حداقل تا ۴ هفته پس از ابتلا اجازه تزریق واکسن ندارند.
رییس اداره پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: میزان سرایت پذیری سویه دلتا ۱۴۰ برابر بیشتر از دیگر سویه های ویروس کرونا است.
وی گفت: تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های ناشی از کرونا در مشهد و خراسان رضوی همچنان در حال افزایش است، به طوری که تعداد فوتی های کرونایی اکنون به ۳۰ نفر در روز افزایش یافته است.
وی ادامه داد: این در حالی است که بخش زیادی از بیماران بستری در مشهد از سایر دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در استان و نیز استانهای همجوار مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و گلستان پذیرش شده اند.
دکتر نهبندانی گفت: با ادامه روند افزایش تعداد مبتلایان، کمبود تجهیزات و امکانات طبیعی است و این موضوع خدمات رسانی به بیماران را با چالش  مواجه خواهد کرد، لذا از مسوولان وزارت بهداشت انتظار حمایت بیشتری را داریم.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام هم بقیه جمعیت این استان را زیر پوشش خدمات‌ بهداشت و درمان دارند.  

 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۳۵۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باخته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha