لازمه پویایی هنر انقلاب توجه به مزیت های جغرافیای فرهنگی ایران است 

یاسوج - ایرنا - معاون راهبری استان‌ های حوزه هنری کشور گفت: چنانچه هنر انقلاب بخواهد وجه متمایزی را نسبت به ۴۰ سال گذشته ارائه کند توجه به مزیت‌ های جغرافیای فرهنگی ایران اسلامی لازمه تحول ، پویایی و پیشرفت روزافزون آن است. 

به گزارش ایرنا، میثم مرادی بیناباج روز سه شنبه در نشست با جمعی از کارکنان حوزه هنری، هنرمندان و فعالان فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: رسالت اصلی مراکز استانی حوزه هنری پرچمداری هنر انقلاب در زیست‌ بوم خود است. 

وی افزود: روایتی که امروز از هنر انقلاب مطرح می‌ شود معطوف به چهره‌ ها و شخصیت‌ هایی هستند که یا به پایتخت مهاجرت کرده‌ اند و یا رویدادهایی است که در مرکز برگزار می‌ شوند. 

معاون راهبری استان‌ های حوزه هنری کشور بیان کرد: ظرفیت‌ ها و مزیت‌ هایی که در استان‌ ها وجود دارد و چهره‌ ها، سوژه‌ها و منابع هویتی، فرهنگی، هنری و تاریخی که در بستر زیست‌ بوم فرهنگی و تاریخی استان‌ ها وجود دارد به عنوان عرصه‌ هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ اند می‌ توانند سرمایه و پیشران اصلی هنر انقلاب در گام دوم انقلاب باشند. 

مرادی بیناباج عنوان کرد: اندیشه‌ ورزی، مسأله‌ محوری، مردم‌ گرایی، توسعه کنشگران اجتماعی، توسعه مخاطبان و ترویج آثار هنر انقلاب و تربیت و شناسایی هنرمندان انقلاب اسلامی از رویکردهای بایسته در دوران جدید تحولی حوزه هنری است. 

وی ابراز داشت: وجه تمایز حوزه هنری به عنوان پرچمدار هنر انقلاب صراحت لهجه و بیان در مقابله با جریان روشنفکری و تحجر و تبیین  آرمان‌ های حقه انقلاب اسلامی است. 

معاون راهبری استان‌ های حوزه هنری کشور گفت: همین شاخصه حوزه هنری را تا امروز به عنوان یک نهاد مرجع هنر انقلابی حفظ کرده است. 

مرادی بیناباج اظهار داشت: تبار فرهنگی و تاریخی مردم کهگیلویه و بویراحمد آکنده از دلیری و پایمردی بوده و خط حماسه‌ آفرینی آنان از حماسه آریوبرزن در مقابل سپاه مقدونیه تا مبارزه عشایر استان در مقابل جنایت‌ های رضاشاه و پهلوی دوم و حضور در دوران هشت سال دفاع مقدس و حماسه پدخندق امتداد داشته است. 

وی با تأکید بر اهمیت بازخوانی موقف‌ های تاریخ معاصر کهگیلویه و بویراحمد، افزود: لازم است که روایت مبارزه عشایر این استان با رضاخان و واقعه جنگ گجستان که ننگ بزرگ برای شاه ملعون در فروردین ماه ۱۳۴۲ بود و در آن عشایر استان در تنگه گجستان چند بار بمباران شدند به عنوان مقاطع مهم تاریخی ثبت و ضبط شود. 

معاون راهبری استان‌ های حوزه هنری کشور بیان کرد: به همین منظور ایجاد نهضت مردمی تاریخ شفاهی برای ثبت خاطرات افراد باقیمانده از آن دوره ضرورت دارد. 

مرادی بیناباج عنوان کرد: چنانچه این ظرفیت‌ ها و مزیت‌ ها به درستی شناسایی و توافقی بین جریان هنر انقلاب، جریان هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد، حوزه هنری و مدیران ستادی آن ایجاد شود امید است آنچه در چند سال آینده از سیمای هنر انقلاب در کشور دیده می‌ شود تداعی‌ گر داستان‌ ها، چهره‌ ها، رویدادها و تولیداتی از جای‌ جای ایران اسلامی باشد که در گذشته کمتر مورد توجه قرار می‌ گرفت. 

هنرمندان و فعالان فرهنگی شرکت کننده در این نشست به بیان نقطه نظرهای خود در مورد ظرفیت‌ ها، توانمندی‌ ها، کمبودها و مشکلات پیش روی هنرمندان و عرصه هنر در کهگیلویه و بویراحمد پرداختند.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha