آرامش به آرامستان جدید کرمان باز می‌گردد؟

کرمان - ایرنا - بهره‌برداری آرامستان جدید شهر کرمان به دلیل برخی مشکلات که تملک زمین و مسائل حقوقی خوانده می‌شود باوجود اطلاع‌رسانی عمومی شهرداری از ماههای قبل در حالی با توقف یا تاخیر مواجه شده است که مسئولان می‌گویند بزودی این مشکلات حل خواهد شد.

به گزارش ایرنا چند سالی است آرامستان شهر کرمان که در دامنه کوه های مسجد صاحب الزمان(عج) این شهر واقع شده با کمبود زمین و تکمیل ظرفیت برای دفن درگذشتگان مواجه شده است، به طوری که قسمت هایی از جنگل بزرگ قائم که در جوار این آرامستان قرار گرفته نیز برای مدفن اموات استفاده می شود.

بحث مکان جدید برای آرامستان جدید حدود یک دهه است که از طرف مسئولان پیگیری می شود و مکان های مختلفی نیز برای آن مطرح بود که در نهایت اراضی پشت کوه های مسجد صاحب الزمان(عج) برای انتقال آرامستان به تایید رسید و عملیات عمرانی برای آماده سازی نیز آغاز شد.

اما در روزهایی که شهرداری کرمان از هفته ها قبل برای بهره برداری آن اطلاع رسانی کرده بود و حتی از واگذاری ۱۰۰ قبر رایگان برای تشویق افراد به منظور دفن اموات خبر داده بود، یکباره خبرهایی مبنی بر مخالفت یکی از نهادهای مستقر در استان کرمان با واگذاری بخشی از زمین های آرامستان را که در اختیار داشت، از سوی یکی از اعضای شورای شهر کرمان منتشر شد و افتتاح آرامستان در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

این در حالی بود که مسئولان استان کرمان معتقدند که البته شهرداری تعهداتی در قبال این نهاد داشته که بموقع به انجام نرسانده و همین مساله سبب بروز مشکل نیز شده است.

برخی رسانه ها نیز از آنچه افتتاح های زودهنگام و در شرایطی که پروژه ها آماده افتتاح نبوده گلایه کرده بودند که مسئولان مدیریت شهری کرمان در مورد این پروژه معتقدند که زیرساخت های بهره برداری آماده شده است.

لذا با توجه به اینکه آرامستان فعلی شهر کرمان ظرفیت پذیرش اموات ندارد و نیاز به مکان جدید برای خدمات رسانی ضروروی است و باتوجه به اهمیت موضوع، ابعاد مشکل پیش آمده را از مسئولان متولی جویا شدیم.

تعهدات افتتاح ارامستان کرمان نهایی شده است

معاون امور عمرانی استانداری کرمان با اشاره به سوابق مطالعه و جانمایی آرامستان جدید شهر کرمان اظهارداشت: زمین فعلی که مورد نظر است چند سال قبل توسط اداره راه و شهرسازی برای احداث آرامستان به شهرداری کرمان واگذار شده است، هر چند بخشی از این زمین در اختیار یکی از نهادها قرار داشت، اما این نهاد ابتدا، سند برای این زمین نداشت.

سید مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: صورت جلسه ای در آن زمان بین طرفین زمین بر انجام تعهداتی تنظیم می شود، اما مسئولان شهرداری تصمیم بر احداث آرامستان در مکان دیگری می گیرند که مکان هایی مانند جاده قدیم جوپار مورد موافقت سازمان هایی نظیر محیط زیست قرار نمی گیرد و شهرداری مجدد تصمیم بر ساخت آرامستان در همین مکان فعلی می گیرد.

وی تصریح کرد: در همین زمان نهاد مذکور پس از واگذاری زمین از طرف راه و شهرسازی با مراجعه به نهادهای متولی در تهران برای زمین مورد بحث سند دریافت می کند و همزمان برای استقرار یکی از بخش های خود در کرمان طی جلسه ای مقرر می شود برای حدود ۲۶۰ هکتار از اراضی این نهاد که در داخل آرامستان  جدید قرار می گرفت، معوض صادر و حدود ۳۰۰ هکتار زمین نیز جهت احداث مرکزی برای آن نهاد جانمایی شود.

معاون امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: راه و شهرسازی بر اختصاص زمین برای ساخت مرکزی متعلق به نهاد مذکور و آزادسازی زمین آرامستان متعهد شد و از طرفی شهرداری نیز تعهد کرد برای برخی ساختمان های متعلق به این نهاد، عدم خلافی صادر کند؛ اما زمانی که نزدیک افتتاحیه آرامستان شد، نهاد مذکور به دلیل انجام نشدن تعهدات طرف مقابل از بهره برداری جلوگیری کرد.

جلسات هماهنگی برگزار شد

وی با اشاره به مذاکرات برای حل مسائل فی مابین گفت: طی جلسه ای با مسئولان توافق بر این شد که صورت جلسه واگذاری زمین به نهاد مورد اشاره تنظیم و شهرداری نیز کارهای عدم خلافی را انجام دهد که این تعهد شهرداری محقق شده است.

موسوی گفت: در ادامه کار به دلیل برخی اختلافات صورت جلسه واگذاری زمین توسط نهاد مذکور امضا نشد و طی جلسه شورای تامین قرار شد رئیس دادگستری استان مدارک را بررسی کند که پس از ارسال و کنترل موارد تعهدی شهرداری مود تایید قرار گرفت و اصلاحات لازم در مورد تخصیص زمین به عمل آمد.

وی تاکید کرد: موارد تعهدی پایانی از جمله صورت جلسه تخصیص زمین به نهاد مذکور در جاده قدیم ماهان توسط راه شهرسازی طی هفته آینده اگر انجام شود، مانعی برای بهره برداری از آرامستان جدید شهر کرمان وجود نخواهد داشت.

زیرساخت های آرامستان آماده بهره برداری است

این درحالی است که رئیس شورای اسلامی شهر کرمان  نیز درباره حواشی پدید آمده مرتبط با افتتاح آرامستان جدید شهر کرمان گفت: معاونت امور عمرانی استانداری و شهرداری کرمان که متولی امور اجرایی هستند در چند روز اخیر مسائل مربوط به آرامستان جدید شهر کرمان را پیگیری کرده اند که نتیجه آن هنوز (زمان انجام مصاحبه در پنجم مرداد ۱۴۰۰)به شورای شهر نرسیده است.

محمد فرشاد با بیان اینکه اختلاف شهرداری و یک نهاد دیگر برای بهره برداری از آرامستان جدید شهر کرمان ساختاری و قانونی است تاکید کرد: قرار است زمین معوضی از طرف اداره راه و شهرسازی در جاده ماهان در اختیار آن نهاد قرار داده شود تا مساله حل شود.

وی بیان کرد: قرار بود درباره مشکل پیش آمده زمین های آرامستان با آن نهاد در تهران مذاکراتی بین مسئولان اجرایی انجام شود، به جمع بندی برسند و نتیجه آن به شورا اعلام شود.

رئیس شورای اسلامی شهر کرمان تاکید کرد: در حال حاضر اعتبار آرامستان جدید شهر کرمان تامین شده است و بحث آماده سازی قبور و زیرساخت ها در این مکان نیز انجام گرفته است و محدودیتی برای بهره برداری نداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha