تعداد مبتلایان کرونا در خراسان رضوی به شرایط بحرانی رسیده است

مشهد- ایرنا- عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: تعداد مبتلایان کرونا در خراسان رضوی در دوره اوجگیری پنجم این ویروس و طی روزهای اخیر افزایشی چشمگیر یافته و تا حد بحران پیش رفته است.

دکتر محمد علی کیانی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: با کمال تاسف در شرایط کنونی آمارها حکایت از افزایش قابل‌ توجه مبتلایان به کرونا در بخش های سرپایی، بستری و فوتی در خراسان رضوی دارد که به لحاظ تعداد قابل مقایسه با چهار دوره اوج پشت سر گذاشته شده نیست.
وی بدون اشاره به آماری از تعداد بستری شدگان در این زمینه ادامه داد: ما اکنون در حال حرکت به سمت قله اوجگیری پنجم کرونا در خراسان رضوی هستیم و روزهای سختی را پیش روی داریم.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: اوجگیری پنجم کرونا در خراسان رضوی تفاوت هایی با چهار اوجگیری قبلی دارد  که از آن جمله می توان به سرایت پذیری بالا، صفر نشدن فاصله بین ۲ اوجگیری چهارم و پنجم و همچنین پایین آمدن سن ابتلا اشاره کرد.
کیانی با اشاره به کاهش مرگ و میر کرونا در بین سالمندان افزود: پیش از این میزان مرگ‌ و میر ناشی از کرونا در  سنین بالای ۷۰ سال به میزان ۵۴ درصد بود که با انجام واکسیناسیون این تعداد اکنون به نصف رسیده‌ است.
وی واکسیناسیون را از راهکارهای مهم  مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد و ادامه داد: از مردم انتظار داریم به محض دریافت پیامک دعوت به واکسن هر چه سریع‌تر واکسن خود را دریافت کنند.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: عوارض ناشی از واکسن کرونا بسیار اندک است و در عوض فواید بسیاری دارد و خطر بدحال شدن بیمار و مرگ و میر را حتی در صورت ابتلای مجدد از بین می برد.
کیانی افزود: طبق بررسی های انجام شده از ۵۰۲ هزار دوز واکسن تزریق شده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها ۳۰۰ نفر دچار عارضه شده اند.
وی اضافه کرد: در شرایط کنونی هر فرد نسبت‌ به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مسوولیت اجتماعی برعهده دارد و این در حالی است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم اکنون به زیر ۵۰ درصد رسیده است و تا وضعیت مطلوب که ۸۰ درصد است فاصله زیادی داریم.

بنا بر آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۳۲۲ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند.

در این مدت ۳۱ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و سه هزار و ۵۶۶ نفر از آنها بستری شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha