تالاب بین المللی "قوپی باباعلی" مهاباد در آستانه خشک شدن کامل است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بخش‌های عمده ای از تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی این شهرستان به علت کاهش نزولات در آستانه خشک شدن کامل قرار گرفته است.

فاروق سخنور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از بارش‌های زمستانی سال زراعی جاری نصف مساحت ۵۰۰ هکتاری در اوایل بهار احیا شده بود که تابستان امسال بر اثر تبخیر و نداشتن آب بخش‌های زیادی از آن هم‌اکنون خشک شده‌است.

وی اضافه کرد: این تالاب با ویژگی‌های طبیعی و پرندگان خاص خود یکی از بهترین زیستگاه‌های مهم پرندگان آبزی و کنارآبزی و از تالاب‌های مهم این منطقه محسوب می‌شود که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این تالاب دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسکو" است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی و تنجه در آن زیست می‌کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه این تالاب در کریدور مهاجرت پاییزی پرندگان قرار دارد در صورت احیا و تخصیص حق‌آبه به آن در فصل پاییز میزبان کُلُنی چند صدتایی از پرندگان مهاجر و بومی آبزی و کنارآبزی خواهد بود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: وجود تالاب‌های کانی‌برازان، قوپی باباعلی، حسن‌خان، گروس، داشخانه و قره‌قشلاق، این شهرستان را به یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان در آذربایجان‌غربی تبدیل کرده‌است.

سخنور گفت: تالاب های این شهرستان به دلیل امنیت و شرایطی مناسبی که برای پرندگان به وجود آمده، استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه‌ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می‌شوند.

به گزارس ایرنا، براساس آخرین سرشماری در بهمن ماه سال گذشته حدود ۲۰ هزار بال انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی در تالاب‌های این شهرستان مشاهده و ثبت شده که نسبت به مدت سال قبل کاهش ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

طی این سرشماری تالاب کانی برازان با ۱۰ هزار و ۹۱۴ بال، سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه با سه هزار و ۷۲۸ بال، سد و رودخانه مهاباد با سه هزار ۲۴۴، تالاب قوپی باباعلی با ۲ هزار و ۲۱۶ و تالاب یوسفکند با ۱۴۸ بال پرنده به ترتیب بیشترین جمعیت پرندگان را به خود اختصاص دادند.

تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی مهاباد در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر و مسیر جاده مهاباد به میاندوآب و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha