۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84417743
منبع: با مشارکت سایت آسان ثبت | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۰ نفر

برچسب‌ها

راهنمای جامع ثبت برند کسب‌وکارهای خانگی

کسب‌وکارهای خانگی باید در خانه و با مشارکت حداقل یکی از اعضای خانواده انجام شود. از آنجایی که این فعالیت اقتصادی در فضای مسکونی انجام می‌گیرد، باید توجه شود که هیچ مزاحمتی برای دیگر ساکنین به ویژه همسایه‌ها به وجود نیاورد.در این مقاله راهنمای جامع ثبت برند کسب‌وکارهای خانگی به مخاطبان ارائه می شود.

منظور از مشاغل خانگی چیست؟ برای ثبت برند مشاغل خانگی چه باید کرد؟ مراحل ثبت قانونی برند برای کسب‌وکارهای خانگی چیست و چه مدارکی برای این کار مورد نیاز است؟ با ما همراه باشید تا به تمامی این پرسش‌ها به طور دقیق و کامل پاسخ دهیم.

راه‌اندازی مشاغل خانگی

یکی از دغدغه‌های ما پس از پایان تحصیل، پیدا کردن شغل مناسب است. بسیاری از افراد ناچار می‌شوند در حوزه‌هایی نامرتبط با رشته تحصیلی و علایق خود مشغول به کار شوند. اما عده زیادی نیز با روی آوردن به انواع مشاغل خانگی و راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی یا خانوادگی مسیر دیگری را طی کرده‌اند.

بنابراین اگر تصمیم دارید در خانه بمانید و کاری مفید را آغاز کنید و از این طریق درآمد کسب نمایید، بهترین راه پیش روی شما طراحی و تولید محصول یا خدماتی است که بتوانید تحت نام برندی مشخص آن را به بازار عرضه کنید. برای راهنمایی بیشتر در زمینه راه‌اندازی مشاغل خانگی می‌توانید با کارشناسان موسسه آسان‌ثبت نیز مشورت کنید.

قوانین مشاغل خانگی

همان‌طور که از عنوان این مشاغل پیدا است، این کسب‌وکارها باید در خانه و با مشارکت حداقل یکی از اعضای خانواده انجام شود. از آنجایی که این فعالیت اقتصادی در فضای مسکونی انجام می‌گیرد، باید توجه شود که هیچ مزاحمتی برای دیگر ساکنین به ویژه همسایه‌ها به وجود نیاورد.

طبق قانون، مشاغل خانگی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱. متقاضیانی که تحت نظارت فردی خارج از محیط مسکونی به صورت کارمزدی در حال فعالیت هستند.

۲. متقاضیانی که محصول را خودشان در محل مسکونی تهیه می‌کنند و به خارج از محیط مسکونی می‌فرستند.

۳. فعالیت به صورت تعاونی که همانند داشتن پشتیبان است، یعنی گروهی مواد اولیه را تامین می‌کنند و فروش تولیدات را نیز بر عهده بازار می‌گذارند.

انواع کسب‌وکارهای خانگی

انواع کسب‌وکارهایی که در منزل انجام می‌شوند عبارت‌اند از:

۱. کسب‌وکار خانگی (Home business)

در این نوع کسب‌وکارهای خانگی، افراد شغل خود را در قسمت مشخصی از منزل شروع می‌کنند. به این ترتیب، اجاره‌ای برای فضای کار پرداخت نمی‌شود و ارزش افزوده خدمات ارائه‌شده یا کالاهای تولیدشده نیز به طور کامل به خود شخص تعلق می‌گیرد.

۲. کسب‌وکار مبتنی بر خانه (Home based business)

هدف اصلی این نوع کارها، تحویل محصولات و کالاها به درب منازل و یا ارائه خدمات در داخل خانه‌ها است و در نتیجه، به محل تولید کالا و خدمات مرتبط نمی‌شود. ثبت برند این مشاغل خانگی در حوزه خدمات خواهد بود.

۳. کارآفرینی مبتنی بر خانه (Home based entrepreneurship)

این کسب‌وکارها عمدتاً حاصل خلاقیت‌های فردی و بیشتر مرتبط با ایده‌هایی هستند که لزوماً به تولید محصول منجر نمی‌شوند. بسیاری از ایده‌های مربوط به طراحی کالاها یا شیوه‌های متفاوت ارائه تولیدات حاصل تلاش این کارآفرین‌ها است.

مجوز مشاغل خانگی

متقاضیان راه‌اندازی مشاغل خانگی برای هر نوع کسب‌وکاری باید مجوز دریافت کنند. بنابراین افراد باید به سامانه مشاغل خانگی به نشانی اینترنتی https://mkh.mcls.gov.ir که زیرمجموعه‌ای از سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است مراجعه نماید و برای ثبت‌نام اقدام کنند.

اخذ مجوز مشاغل خانگی متناسب با نحوه فعالیت (پشتیبان، مستقل یا تحت پوشش) است و درخواست شما پس از پر کردن فرم‌های مربوطه و تکمیل اطلاعات بررسی خواهد شد. گفتنی است که پس از تایید دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، مجوز فعالیت شما صادر می‌شود و شما می‌توانید از این طریق برای دریافت وام‌ها و تسهیلات بانکی اقدام نمایید.

گفتنی است که برخی مجوزهای مشاغل خانگی با معرفی وزارت کار در دستگاه‌های اجرایی دیگر نظیر سازمان بهزیستی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود.

رشته‌های مربوط به مشاغل خانگی

به طور کلی، لیست مشاغل خانگی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • صنایع‌دستی و هنرهای کاربردی
 • فرش دست‌باف و رشته‌های وابسته
 • فعالیت‌های تولیدی همانند طراحی و ساخت انواع محصولات
 • رشته‌های خدماتی مانند کشاورزی، دامداری و شیلات
 • کسب‌وکارهای آنلاین با گرایش فناوری اطلاعات
 • خدمات فرهنگی و هنری

شرایط انجام کسب‌وکار خانگی

 • کسب‌وکارهای خانگی توسط یک یا چند فرد خانواده در یک واحد مسکونی صورت می‌گیرد و داشتن شرایط زیر برای ادامه این کسب‌وکارها الزامی است:
 • تناسب داشتن فعالیت مورد نظر با فضای محل سکونت و پرهیز از ترددهای غیرضروری
 • مجاز بودن شغل مورد نظر و قانونی بودن فعالیت‌های مرتبط با آن حوزه
 • رعایت کامل حقوق همسایگان و دیگر ساکنین
 • فروش محصولات خارج از محیط و محوطه مسکونی
 • حجم تولید متناسب با فضای خانه
 • عدم ایجاد آلودگی صوتی، بصری و زیست‌محیطی

ثبت برند مشاغل خانگی

ثبت برند کسب‌وکارهای خانگی به انجام روال قانونی ثبت علامت تجاری به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن، نام و نشان تجاری مورد نظر از دید قانون نیز به رسمیت شناخته شود. ثبت قانونی برند مشاغل خانگی جلوی هر نوع سوءاستفاده از نام تجاری و علامت تجاری شما را می‌گیرد. به طور کلی، ثبت قانونی برند برای حفاظت از منافع مادی و معنوی شما لازم و ضروری است. همچنین داشتن برند ثبت‌شده معتبر به شما امکان می‌دهد بتوانید تبلیغات موثرتری انجام دهید. گفتنی است افرادی که علامت تجاری‌شان با برندی جدید به قدری شباهت داشته باشد که مصرف‌کنندگان را به اشتباه بیندازد، می‌توانند نسبت به ثبت این برند جدید اعتراض کنند.

مراحل ثبت برند مشاغل خانگی

 • شما می‌توانید با ورود به سامانه مرکز مالکیت معنوی کشور به نشانی اینترنتی www.ssaa.ir و بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت علائم تجاری، برند کسب‌وکار خانگی خود را به ثبت برسانید.
 • پس از ثبت‌نام در این سامانه و دریافت کد رهگیری، کارشناسان این مرکز به بررسی درخواست شما می‌پردازند. در صورت تایید آنها، دو نسخه از قرارداد برای شما ارسال می‌شود که باید یکی از آنها را تکمیل نمایید و همراه با مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مشخص‌شده ارسال کنید.
 • پس از اینکه مدارک به این اداره رسید، مراحل بررسی اظهارنامه برند مشاغل خانگی و ثبت رسمی آن آغاز می‌شود. نام تجاری و نشان تجاری (لوگو) شما نباید تکراری باشند یا قبلاً به ثبت رسیده باشند. پس از انجام این بررسی‌ها، اجازه انتشار آگهی برند در روزنامه رسمی به متقاضی داده می‌شود و پس از درج دو نوبت آگهی و نبود هیچ اعتراضی به آن، گواهینامه رسمی ثبت برند کسب‌وکارهای خانگی برای شما صادر می‌شود.

مدارک لازم برای ثبت برند مشاغل خانگی (اشخاص حقیقی)

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند اشخاص حقیقی فعال در زمینه کسب‌وکارهای خانگی عبارت‌اند از:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت استفاده از حروف لاتین.
 • ارائه مجوزهای لازم برای فعالیت قانونی نظیر پروانه ساخت یا تاییدیه‌های بهداشتی.
 • ارائه تصویر علامت تجاری یا نمونه گرافیکی برند در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتی‌متر.

مدارک لازم برای ثبت برند کسب‌وکارهای خانگی (اشخاص حقوقی)

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند اشخاص حقوقی فعال در حوزه مشاغل خانگی عبارت‌اند از:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 • ارائه روزنامه رسمی تاسیس شرکت یا آخرین تغییرات آن
 • ارائه مجوز فعالیت از نهادهای قانونی مرتبط.
 • ارائه کارت بازرگانی معتبر در صورت استفاده از حروف لاتین.
 • ارائه نمونه گرافیکی علامت تجاری در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتی‌متر.  

مشاهده منبع  

م. خ

منبع: با مشارکت سایت آسان ثبت | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha