شرکت‌های دانش‎‌بنیان کشور ۳۰۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند

شهرکرد- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به فعالیت حدود هفت هزار شرکت دانش‌‎بنیان در کشور، گفت: این شرکت‌ها ۳۰۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند.

سورنا ستاری روز سه‌شنبه در آیین افتتاح مراکز رشد و نوآوری شهرستان‌های بروجن و لردگان، کانون شکوفایی خلاقیت آموزشکده فنی پسران و واگذاری زمین به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان استان چهارمحال و بختیاری افزود: بیش از ۳۵۰ هزار دانش‌آموخته نخبه و محقق در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور فعال است.

وی با بیان اینکه ارزش‎‌افزوده فعالیت‌های علمی و فناورانه بسیار بیشتر از فروش نفت است، اظهار داشت: اگر بتوان بخش خصوصی را به طرز مناسبی وارد فعالیت‌های فناورانه و ایجاد شرکت‌های دانش‌‎بنیان کرد زیست‌بوم مناسبی شکل می‌گیرد که در پرتو آن می‌توان به رشد و توسعه اقتصادی رسید.

وی با اشاره به نظرات مختلفی که در حوزه رشد و توسعه جوامع مطرح می‌شود، تصریح کرد: بر برهه‌ای از مان بر امکانات سخت‌افزاری تاکید می‌شد و در برهه دیگر بر توسعه نرم‌افزاری تمرکز شد اما در سال‌های اخیر جوامع به این نتیجه رسیده‌اند که توسعه یک مفهوم فرهنگی است و تا زمانی که فرهنگ توسعه شکل نگیرد نمی‌توان انتظار رشد و توسعه اقتصادی داشت.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری ادامه داد: این فرهنگ باید بین همه ارکان جامعه به ویژه دانشگاه، پارک علم و فناوری، مراکز صنعتی و تصمیم‌گیرنده استان‌ها ایجاد شود.

ستاری با تاکید بر اینکه دستاوردهای علمی تا زمانی که در زندگی محسوس نباشد از ارزش لازم برخوردار نیست، اظهار داشت: مردم باید دستاوردهای علمی را به اشکال مختلف در زندگی خود احساس کنند و در نهایت هزینه‌هایی که در حوزه آموزش و پژوهش می‌شود باید اثر خود را در رشد اقتصادی کشور بگذارد.

وی ایجاد زیست‌بوم مناسب در حوزه تحقیقات علمی و فناورانه را منوط به مشارکت بخش خصوصی دانست و گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا نسبت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به دولت ۱۰ به یک باشد.

ستاری در ادامه زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های علمی و فناوری استان چهارمحال و بختیاری را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: اگر فعالیت‌های پارک علم و فناوری در این استان دیر شروع شد اما در طول سال‌های اخیر زیرساخت‌های خوبی ایجاد شده است که می‌توان با محوریت پارک علم و فناوری زمینه مناسبی برای ایجاد ارزش افزوده از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، افتتاح مرکز نوآوری صنعتی شماره ۲ پارک علم و فناوری، بازدید از شرکت دانش‌بنیان آتیه‌سازان نگین فراز، بازدید از پیشرفت پروژه عمرانی پارک علم و فناوری، افتتاح ۳ مرکز نوآوری در شهرهای بروجن و لردگان و فنی و حرفه‌ای استان به صورت مجازی، بازدید از مرکز نوآوری و شتابدهی جهاد دانشگاهی، افتتاح مرکز نوآوری صنعتی شماره ۴ پارک علم و فناوری، بازدید از محصولات پژوهشکده جنین دام، افتتاح مرکز رشد سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و بازدید از مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد از جمله برنامه‌های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری به شهرکرد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha