۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 84417653
۰ نفر

برچسب‌ها

عراق خواستار جایگزینی یک شرکت آمریکای به جای اکسون شد

تهران – ایرنا – شرکت نفت و گاز اکسان مبایل آمریکا ، دومین شرکت بزرگ صنعت نفت جهان که به ظاهر با هدف بهبود وضعیت صنعت نفت عراق وارد این کشور شده بود اکنون با درنظر گرفتن منافع خود، قصدفروش سهام نفتی در عراق و خروج از این کشور را دارد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این مطلب افزود: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق  گفت زمانی که اکسان از عراق خارج شود، این کشور خواهان جایگزینی آن با یک شرکت آمریکایی دیگری است.

رویترز درادامه این گزارش نوشت: اکسان مبایل که در سال ۲۰۱۹ میلادی برای پیشبرد پروژه ۵۳ میلیارد دلاری  جهت تقویت تولید نفت عراق به آن کشور کمک کند (پیمان کار نفتی)، اما اکنون در صدد فروش سهام ۳۲.۷ درصدی خود از  بزرگترین حوزه نفتی  « غرب قرنه ۱» (West Qurna ۱ ) عراق (واقع در غرب بصره) است.

بنابراین گزارش الکاظمی پس از ملاقات با جو بایدن در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران  دراین باره گفت: اکسان مبایل بنابر تصمیمات و سیاست های داخلی خود و نه به خاطر وضعیت که عراق با آن مواجه است ، درصدد خروج  از عراق می باشد، زمانی که اکسان از عراق خارج شد، ما جایگزینی بغیر از یک شرکت دیگر آمریکایی برای آن را نخواهیم پذیرفت.

رویترز افزود: الکاظمی مشخص نکرد که قرار است کدام شرکت نفتی آمریکایی جایگزین شرکت اکسان شود، چراکه «شورون» (Chevron) دیگر شرکت نفتی آمریکایی هم اکنون در عراق فعال است.

این رسانه متعلق به انگلیس درادامه گزارش داد: در ماه مه گذشته «احسان عبدالجبار» وزیر نفت عراق گفته بود این کشور درصدد است تا سهام شرکت نفتی اکسان در حوزه نفتی قرنه را از طریق شرکت نفت دولتی «بصره»عراق (Basra Oil Co.) خریداری کند.

شرکت اکسان در بیانیه ای به رویترز درباره خروج از عراق اعلام کرد، در ژانویه ۲۰۲۱ وارد  توافق با شرکت نفت چینی به نام «پترو چاینا» (Petrochina ) و دیگر شرکت نفت و گاز چینی به نام (CNOOC Ltd) برای فروش سهم حوزه نفتی غرب قرنی شده بود ، اکسان دراین بیانیه افزود که یک شرکت نفتی اندونزیایی به نام «پترامینا» (Pertamina) نیز از زمان درصدد خرید این سهم در صورت فروش به شرکت CNOOC Ltd بوده است.

حوزه نفتی  غرب قرنه،  با ذخیره ای حدود  ۴۳ میلیارد بشکه نفت واقع  در غرب شهر بصره عراق بوده که این حوزه نفتی به‌عنوان یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان محسوب می‌شود.

حوزه  غرب قرنه در سال ۱۹۷۳ کشف شد و هم‌اکنون  شرکت‌های اکسان‌موبیل، رویال داچ شل (شرکت نفت و گاز هلند-انگلیس)، لوک اویل (روسیه) و استات اویل (نروژ)پیمانکاران این حوزه نفتی به شمار می روند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha