گام‌ بزرگی طی ۴ سال گذشته در استفاده از ظرفیت زنان در دولت برداشته شد

تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با یادآوری اینکه ۲۵.۲ درصد مدیران دولتی در سطح عالی، میانی و پایه از میان زنان شایسته انتخاب شده‌اند، گفت: در دولت دوازدهم گام بزرگی در استفاده از ظرفیت زنان در دولت برداشته شد.

معصومه ابتکار روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، با اعلام این خبر که کارنامه چهارم مدیران زن آماده شده، توضیح داد: در دولت دوازدهم تلاش شد هر سال یک کارنامه برای استانداران، وزرا و دولت تنظیم و ارسال شود که نشان می دهد در بحث رسیدن به هدف گذاری ۳۰ درصدی برای مدیران زن چقدر پیشرفت حاصل شده و حرکت صورت گرفته است.

وی افزود: پیشرفت در رسیدن به افزایش سهم مدیریتی زنان، سال به سال با گزارش گیری از دستگاه های مختلف رصد شد که آخرین گزارش گیری مربوط به دو ماه اخیر است و نشان می دهد این روند، همچنان روبه رشد است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت دوازدهم علیرغم اینکه در بدترین شرایط تحریم، جنگ اقتصادی، کرونا و جنگ روانی داخلی و خارجی قرار داشت اما کارآمدی بی نظیری ارائه داد، یادآور شد: اکنون نزدیک به ۲۵.۲ درصد مدیران دولت در سطح عالی، میانی و پایه سهم زنان به عنوان معاون وزیر، مدیرکل، فرماندار، معاون استاندار، فرماندار، بخشدار و غیره است.

ابتکار با تاکید بر اینکه این سطح مدیریت به هیچ عنوان شامل مدیران مدارس دولتی و غیردولتی نمی شود و به طور کلی مدارس را شامل نمی شود، تصریح کرد: در حقیقت دولت دوازدهم گام بزرگی را در استفاده از ظرفیت زنان در دولت برداشته است.

استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در صدر جدول انتصاب زنان

معاون رئیس جمهوری با یادآوری این که علاوه بر افزایش سهم مدیریتی زنان، در آموزش عالی هم از اعضای هیات علمی ۳۰ درصد زنان هستند، تصریح کرد: در حال حاضر وزارت کشور از جهت انتصاب معاونین استانداران و فرماندار و بخشدار زن پیشگام بوده و در صدر جدول قرار دارد.

وی افزود: استان هایی مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان در این زمینه به خوبی عمل کرده اند و حتی در برخی شهرهای استان خوزستان هم فرماندار زن توانمند و موفق داریم.

ابتکار تاکید کرد: از دیگر گام های بزرگ دولت دوازدهم، انتصاب سفیر زن است که تا قبل از این دولت نداشتیم و سفرای زن در این دوره انتصاب شدند که اکنون پنج سفیر زن داریم.

انتصاب ها بر اساس شایستگی صورت گرفته نه تشریفات

وی در پاسخ به منتقدانی که این انتصاب ها را تشریفاتی می دانند و عنوان می کنند که به هر قیمتی مدیر زن منصوب شده، اظهار داشت: این انتصاب ها به هیچ عنوان شأن تشریفاتی ندارد بلکه واقعی است و زنان ایرانی گام های موثری را در عرصه مدیریت برداشته و به عنوان مدیران موفق و توانمند و شایسته معرفی شده اند.

ابتکار تصریح کرد: با این حجم از شایستگی که زنان مدیر از خود نشان داده اند، دیگر در دولت بعد بهانه ای برای انتصاب نکردن وزیر زن وجود ندارد چرا که ۱۰۰ معاون وزیر موفق به شایستگی انتخاب شده اند که در حال فعالیت هستند که امیدواریم در دولت بعد تداوم پیدا کند.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه زنان در این دوره توانمندی خود را نشان داده اند و سهم ۲۵.۲ درصدی مدیریت را کسب کرده اند، ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این رقم کاهش پیدا نکند و شاهد این نباشیم که در دولت بعد، این آمار ریزش کند و عقب نشینی نداشته باشیم.

ابتکار خاطرنشان کرد: همچنین امیدوارم در دولت بعد شاهد انتصاب وزیر زن باشیم به دلیل اینکه در حال حاضر معاون وزیر زن در شایستگی وزیر شدن داریم.

از: فاطمه دهقان نیری

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha