۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۴
کد خبرنگار: 2964
کد خبر: 84417197
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار خبر کوتاه از استان یزد

یزد – ایرنا - با اعلام نتایج ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۳۹۹ نشریات علمی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نشریه انگلیسی زبان ASTA دانشگاه یزد به رتبه بین‌المللی در نشریات علمی کشور ارتقا یافت.

کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تازه‌ترین اعلام نتایج ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات علمی در سال۱۳۹۹، نشریه انگلیسی زبان "Algebraic Structures and Their Applications (ASTA)" که از سوی دانشکده ریاضی دانشگاه یزد منتشر می شود را به رتبه بین‌المللی ارتقاء داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، به نقل از رییس اداره نظارت بر چاپ و نشر این دانشگاه ، براساس نتایج جدید اعلام شده از سوی کمیسیون نشریات وزارت عتف، نشریه انگلیسی زبان "Algebraic Structures and Their Applications (ASTA)" که توسط دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد به سردبیری دکتر بیژن دواز و مدیرمسئولی دکتر سعید علیخانی از اعضای هیات علمی منتشر می‌شود، توانست به رتبه بین‌المللی ارتقا یابد. 

بر اساس این گزارش هشت نشریه علمی دیگر دانشگاه یزد نیز موفق به کسب رتبه ب شدند و رتبه ارزیابی سال ۱۳۹۸ خود را تکرار و تثبیت کردند.

دکتر عباس عسکری ندوشن در این گزارش آورده است، با ابلاغ آیین نامه جدید نشریات علمی کشور در اردیبهشت ۱۳۹۸، زین پس به جای صدور گواهی اعتبار «علمی - پژوهشی» و «علمی - ترویجی»،  کلیه نشریاتی که حائز شرایط این آیین‌نامه باشند با عنوان واحد «نشریه علمی» شناخته شده و رتبه نشریه در ارزیابی‌ها بعنوان "اعتبار نشریه" قلمداد خواهد شد.

همچنین با ابلاغ این آیین نامه، نشریات علمی به صورت سالانه توسط وزارت عتف مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و امتیاز آنها در ارزیابی نشریات براساس شاخص‌ها و معیارهای مختلفی تعیین می‌شود.
 

برمبنای امتیازات کسب شده از شاخص‌های ارزیابی یا پایگاه‌های نمایه شده، تعیین رتبه نشریات براساس امتیازات کسب شده هر نشریه، در پنج دسته شامل: رتبه بین‌المللی، رتبه الف (خیلی خوب؛ با دامنه امتیاز ۸۰۱ تا ۱۰۰۰)، رتبه ب (خوب؛ با دامنه امتیاز ۶۰۱ تا ۸۰۰)، رتبه ج (متوسط؛ با دامنه امتیاز ۴۰۱ تا ۶۰۰) و رتبه د (ضعیف؛ با امتیاز ۴۰۰ و پایین‌تر) صورت می‌گیرد.

به گفته دکتر عسکری ندوشن، در حال حاضر دانشگاه یزد دارای ۸ نشریه علمی به زبان فارسی و یک نشریه علمی به زبان انگلیسی است که در زمینه‌های تخصصی علوم انسانی و اجتماعی، فنی مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه و فنی مهندسی منتشر می‌شوند. 

نشریه آمار دانشگاه یزد با عنوان: Journal of Statistical Modelling: Theory and Applications پس از دو شماره انتشار، اخیرا به منظور دریافت رتبه علمی، درخواست ورود آن به فرآیند ارزیابی اعتبار علمی ثبت شده که توسط کمیسیون نشریات علمی کشور در دست بررسی است و چنانچه شرایط لازم را احراز کند، به زودی به جمع نشریات علمی دانشگاه اضافه خواهد شد. 

همچنین آغاز فعالیت انتشاراتی سه نشریه جدیدی که مجوز آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تأیید قرار گرفته نیز در دست پیگیری و اقدام است و زیرساخت‌های لازم برای وبگاه این سه نشریه جدید خریداری شده است.

 این سه نشریه عبارتند از: "پژوهش‌های نظری و کاربردی هوش ماشینی"،  "تداوم و تغییر اجتماعی" و " Decision Making: Theory and Practice" که به زودی قرار است فعالیت‌های انتشاراتی خود را آغاز کند. 

در انتهای این گزارش آمده است، در حال حاضر اداره نظارت بر چاپ و نشر دانشگاه یزد در راستای سیاست‌های حوزه معاونت پژوهشی از توسعه کمی نشریات دانشگاه به ویژه نشریات علمی بین رشته‌ای با رویکرد بین‌المللی و انگلیسی زبان حمایت و پشتیبانی می‌کند. بنابراین، چنانچه در رشته‌ها و حوزه‌های علمی مختلف دانشگاه، احساس ظرفیت و پتانسیل لازم برای راه‌اندازی نشریات علمی وجود داشته باشد، دعوت می‌شود که این حرکت را آغاز کنند.

یادآور می‌شود، دوفصلنامه Algebraic Structures and Their Applications از دوسال پیش در پایگاه اسکوپوس ایندکس شده و اخیرا موفق به کسب رتبه Q۴ در پایگاه SJR شده است.
نتایج رتبه بندی نشریات علمی هم اکنون از طریق پرتال نشریات علمی کشور به نشانی https://journals.msrt.ir  به صورت آنلاین در دسترس است.

***

رییس کمیته امداد بهاباد گفت: در اجرای طرح نذر من بیش از ۶ هزار کیلو گرم گوشت قربانی جمع آوری و پس از بسته بندی بین مددجویان کمیته امداد ونیازمندان توزیع شد.

حمید دهقان بهابادی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در خصوص جمع آوری نذورات و وجوهات روز عید قربان اظهار داشت : در اجرای طرح قربانگاه که به مناسبت عید قربان با مشارکت خیرین جهت دریافت نذورات قربانی مردم نوع دوست و توزیع آن بین به نیازمندان برگزار شد تعداد ۵۰ رأس گوسفند و یک راس گوساله از نیکوکاران این شهرستان در این قربانگاه ذبح شد.

وی افزود: این مقدار گوشت با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی پس از بسته بندی بین بیش از ۹۰۰ خانواده تحت پوشش و اقشار آسیب دیده از کرونا و نیازمندان بهابادی توزیع شد.

وی تاکید کرد: مردم نوعدوست این کمک های خداپسندانه را بسنده به یک روز خاص از سال نکنند؛ کمیته امداد در طی سال آمادگی کامل دارد نذورات نقدی و غیر نقدی مردم و خیرین را جمع آوری و بین مستحقین توزیع کند.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد درفاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قراردارد.

***

معاونت خدمات شهری شهرداری اردکان گفت: روزانه ۲هزارو ۴۰۰ کیلو گرم گوشت دام در سطح شهر توزیع می شود .

مهدی محمودزاده روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روزانه به طور متوسط  ۳۷ دام سبک و ۶ دام سنگین در کشتارگاه شهرداری ذبح می شود که با نظارت کامل بهداشت و ماشین مخصوص حمل گوشت در سراسر مغازه ها توزیع می گردد.

وی با تاکید بر اینکه باید ذبح دام در کشتارگاه‌های صنعتی جایگزین فرهنگ نادرست ذبح دام در منازل و اماکن غیربهداشتی شود، تصریح کرد: امیدوارم مردم به روند کشتارگاه‌های صنعتی که به صورت کاملا بهداشتی، نظارت کامل با روش پیش سرد کن و ناظر شرعی انجام می‌شود، توجه جدی داشته باشند.

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، احمدآباد، خرانق  و اردکان است.

***

 رییس اتحادیه صنف نانوایان یزد گفت: تمامی نانوایی‌های این استان  ،روز عیدغدیرخم ( پنجشنبه هفته جاری برابر هفتم مردادماه  ) تعطیل است.

جلال پیروزی‌فرد عصر سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهروندان نان مصرفی مورد نیاز خانواده خود را فردا (چهارشنبه) تهیه کنند.

وی ادامه داد: تمامی نانوایانی که تعطیلی مجاز آنها روزچهارشنبه است در این روز پخت می کنند.

هم‌اکنون حدود ۲ هزار باب نانوایی در استان فعال است که از این تعداد ۸۰۰ مورد در شهرستان یزد قرار دارد.

عید غدیر روز هجدهم ذی‌الحجه از بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان است که بنابر روایات در روز هجدهم ذی‌ الحجه سال دهم هجرت پیامبر اکرم (ص) به دستور خدا ، امام علی (ع) را به مقام خلافت و امامت منصوب کرد، واقعه غدیر در سفرحجة‌الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیرخم روی داد.

در احادیث شیعه تعابیری هم، چون عیدُاللهِ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد (ص) و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای این روز به کار رفته است.

شیعیان در سراسر جهان این روز را جشن گرفته، مراسم‌های مختلفی در گرامیداشت آن برگزار می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha