کره شمالی و جنوبی خط مرزی قطع شده را مجددا برقرار کردند

تهران- ایرنا- خبرگزاری یونهاپ به نقل از دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی و جنوبی خط ارتباطی مرزی قطع شده را بار دیگر برقرار کرده اند.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، کاخ آبی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که رهبران دو کشور از ماه آوریل نامه های شخصی را با هدف بهبود روابط مبادله کرده و دو طرف در این نامه ها توافق کرده اند که ارتباط مستقیم مرزی را به عنوان اولین گام برقرار کنند.

در این بیانیه آمده است: دو رهبر همچنین توافق کرده اند که اعتماد متقابل را در اسرع وقت احیا کنند و رابطه را دوباره پیش ببرند.

همزمان "کی سی ان ای"، خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز از برقراری خط ارتباطی میان دو کشور خبر داد. در گزارش این خبرگزاری آمده است: طبق توافق انجام شده بین رهبران عالی، دو کره تدبیری را برای بهره برداری مجدد از همه خطوط ارتباطی بین کره ای از ساعت ۱۰ روز ۲۷ ژوئیه انجام داده اند.

تمام خطوط ارتباطی بین کره ای از ژوئن سال گذشته میلادی به دلیل انتقاد کره شمالی از ناتوانی سئول در جلوگیری از ارسال اعلامیه های تبلیغاتی ضد پیونگ یانگ قطع شده بود.

کارشناسان می گویند از سرگیری ارتباط تلفنی مرزی، می تواند انگیزه ای برای آغاز روند صلح دو کره باشد که فعلاً متوقف شده است. سئول درگیر دیپلماسی فعال با هدف تنظیم گفت و گو بین پیونگ یانگ و واشنگتن به ویژه پس از تحلیف دولت جدید ایالات متحده بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha